آیا قیمت نفت 100 دلار را می‌بیند؟ | تحلیلگران بین المللی پاسخ می‌دهند

آیا قیمت نفت 100 دلار را می‌بیند؟ | تحلیلگران بین المللی پاسخ می‌دهند

با توجه به تمرکز سرمایه گذاران و معامله گران نفت بر افزایش قیمت نفت که اخیرا به نزدیک 100 دلار در هر بشکه رسیده است، برخی از گرید‌ها و انواع نفت خام در حال حاضر بالاتر از این نقطه عطف معامله می‌شوند، که نشان دهنده انتظار شدید برای عرضه محدود است.

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | با توجه به تمرکز سرمایه گذاران و معامله گران نفت بر افزایش قیمت نفت که اخیرا به نزدیک 100 دلار در هر بشکه رسیده است، برخی از گرید‌ها و انواع نفت خام در حال حاضر بالاتر از این نقطه عطف معامله می‌شوند، که نشان دهنده انتظار شدید برای عرضه محدود است.

بر اساس داده‌های LSEG، قیمت واقعی نفت خام نیجریه Qua Iboe در روز دوشنبه از 100 دلار در هر بشکه گذشت. بیارن شیلدروپ، تحلیلگر بانک سويدی SEB در گزارشی گفت: نفت خام تاپیس مالزی نیز هفته گذشته به 101 دلار و 30 سنت رسید.

نفت به بالاترین سطح خود در سال 2023 رسیده است، زیرا سرمایه گذاران روی چشم انداز کسری عرضه در سه ماهه چهارم، پس از تمدید کاهش عرضه عربستان سعودی و روسیه متمرکز شده اند. این دو بزرگترین تولیدکنندگان در گروه اوپک پلاس هستند که از سویی دیگر اکثر اعضای دیگر این کارتل نیز تولید را محدود کرده اند.

شیلدروپ افزود: «وضعیت کلی این است که عربستان سعودی و روسیه کنترل کامل بازار نفت را در دست دارند.»

معاملات آتی نفت برنت، یک معیار جهانی قیمت نفت، در روز دوشنبه تا 94.89 دلار معامله شد و معیار مربوطه که برای معاملات بسیاری از محموله‌های فیزیکی جهان استفاده می‌شود، موسوم به برنت با تاریخ، کمی بالاتر از 96 دلار بود.

گرید Qua Iboe و برخی نفت‌های خام دیگر که در برابر برنت قیمت‌گذاری می‌شوند، در حال حاضر بالای 100 دلار هستند؛ زیرا شیوه قیمت گذاری آن‌ها بر اساس قیمت برنت با تاریخ، به اضافه یک تفاضل نقدی یا پریمیوم است که در حال حاضر توسط LSEG این پریمیوم حدود 4.25 دلار در هر بشکه ارزیابی می‌شود.

شیلدروپ گفت که برنت با تاریخ به احتمال زیاد به بالای 100 دلار می‌رود، زیرا "فقط یک پخ برای بالا بردن آن لازم است! " بانک سويیس UBS پیش بینی کرده است که قیمت آتی برنت بزودی سه رقمی خواهد شد.

جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS، گفت: ما انتظار داریم که برنت در ماه‌های آینده در محدوده 90 تا 100 دلار معامله شود و هدف آن تا پایان سال 95 دلار باشد.

منبع: Reuters

آخرین اخبار بورس و اقتصاد