اعتماد به بازار سرمایه بازمی گردد؟ | برنامه های سازمان بورس برای ایجاد ثبات در معاملات بورس

اعتماد به بازار سرمایه بازمی گردد؟ | برنامه های سازمان بورس برای ایجاد ثبات در معاملات بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مهمترین ماموریت در بازار سرمایه، ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد است، گفت: پرداخت سود سهامداران باید از طریق سجام و به صورت متمرکز انجام شود تا دیگر لازم نباشد که سهامداران برای دریافت سود به شرکت‌های مختلف مراجعه کنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مجید عشقی امروز (سه‌شنبه) در صحن علنی مجلس افزود: با توجه به پیگیری و دغدغه نمایندگان و عزم تیم اقتصادی دولت، بازار سرمایه می تواند به ثبات مناسبی دست پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد مخدوش شده سهامداران، مهمترین ماموریت ما در بازار سرمایه است، گفت: با توجه به اینکه اعتماد عمومی مردم در مدت چند سال تخریب شده است؛ بنابراین نمی توان انتظار داشت که این اعتماد یک باره به بازار بازگردد، همچنین این اتفاق نیازمند کمک همه سیاست گذاران است.

تلاش برای ایجاد ثبات در بورس

عشقی به برنامه های سازمان بورس برای ایجاد ثبات در معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: مهمترین حمایت از این بازار بحث تاکید بر منافع بلندمدت است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعتقاد بر اینکه وجوه ضروری مردم نباید برای سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شود، گفت: سهامداران نباید انتظار داشته باشند که در بازه زمانی یک ماه یا یک هفته سود قابل توجهی را از این بازار کسب و در نهایت اقدام به خروج از این بازار کنند.

حضور میلیونی سهامداران در بورس

عشقی به بحث نظارتی در بورس تاکید کرد و گفت: تا اوایل سال گذشته تعداد کمی از مردم در بورس حضور داشتند که سامانه های نظارتی بر ای این تعداد طراحی شده بود، اکنون فعالان بازار سرمایه میلیونی هستند و در عرضه های اولیه شاهد مشارکت 5 میلیونی مردم در این بازار هستیم.

کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس با قیمت‌گذاری دستوری

وی با بیان اینکه سازمان بورس به تنهایی فارغ از دیگر بخش‌ها نیست، افزود: کوچکترین تصمیم در دولت و مجلس به صورت نوسانات در بورس مشاهده می شود، بر این اساس، نمی توان در خصوص قیمت گذاری دستوری تصمیم گرفت و اعلام کرد این اتفاق در بورس تاثیر نداشته باشد.

عشقی معتقد است که اکنون قیمت گذاری در برخی از صنایع برطرف شده است اما شاهد تداوم آن در برخی از صنایع هستیم که این موضوع در اعتماد سهامداران تاثیرگذار است.

افزایش نقدشوندگی در بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع نقدشوندگی را مساله مهم سازمان بورس عنوان کرد و گفت: بحث اصلی بازار، نقدشوندگی است که اکنون بخش اصلی بازار، نقدشونده است. در بازار کسی در صف خرید و فروش معطل نمی شود و سهامداران در طول یک یا دو روز می توانند تصمیمات خود را در بازار سرمایه اجرایی کنند.

بازار بدهی باید رونق یابد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به انتشار اوراق بدهی و اوراق خزانه توسط دولت تاکید کرد و گفت: یکی از بخش های اصلی بازار، بازار بدهی است. در کل دنیا بازار اوراق بهادار و بازار سهام در کنار بازار بدهی تشکیل دهنده بازار سرمایه هستند.

وی با تاکید بر اینکه بازار بدهی بازاری کوچک است، اظهار کرد: بازار بدهی در دو سال اخیر تشکیل شد و اکنون 5 درصد از بازار سهام شامل اوراق بدهی است، این بازار بازاری کوچک است اما برنامه ریزی هایی صورت گرفته است تا این بازار بزرگ تر شود.

افزایش شفافیت در گزارش عملکرد شرکت‌ها

عشقی با بیان اینکه نزدیک به 100 درصد شرکت های پذیرفته شده در بورس اطلاعات خود را به موقع در سامانه کدال منتشر می کنند، افزود: این مساله طی سال های گذشته یکی از معضلات مهم در بازار سرمایه بود، در حالی که اکنون در بخش انتشار 6 ماه شرکت ها حدود 99.5 درصد شرکت‌ها، گزارش های خود را به موقع منتشر کرده اند.

تلاش برای حمایت از سرمایه‌گذاران

وی به حمایت از سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌هایی برای استفاده از ابزارهای موجود مانند اوراق اختیار تبعی انجام شده که به عموم سرمایه گذاران این اجازه را می دهد تا در نرخ‌های مشخص بتوانند سهام خود را بفروشند.

عشقی با بیان اینکه امسال وضعیت سودآوری شرکت ها قابل مقایسه با سال گذشته نیست، افزود: در گزارش 6 ماه شرکت ها سودآوری شرکت ها حدود 70 درصد رشد پیدا کرده است؛ بنابراین نگرانی از وضعیت بنیادی شرکت ها نداریم

هشدار به سهامداران عمده

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع دیگر را مربوط به بازگشت اعتماد و آرامش در بازار اعلام کرد و گفت: شرکت‌های حقوقی بخش عمده‌ای از بازار را در اختیار دارند و منطقی نیست که این شرکت‌ها بخواهند وضعیت بازار را تخریب کنند.  

وی اظهار کرد: در طول یک ماه گذشته جلسات متعددی با این شرکت‌ها داشتیم و از آنها در خواست کردیم تا در شرایطی که اخبار منفی نسبت به بورس منتشر می‌شود فروش خود را کنترل کنند.

تسهیل در پرداخت سود سهامداران

عشقی در ادامه به کمک برای تصویب قانون بازار اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید کمک شود تا خلاء‌های قانونی درخصوص پرداخت سود و نیز تخلفات بازار برطرف شود.  

رییس سازمان بورس ادامه داد: باید تلاش شود تا با زیرساخت های موجود در شرکت سپرده گذاری، پرداخت سود سهامداران از طریق سجام به موقع و به صورت متمرکز انجام شود تا دیگر لازم نباشد که سهامداران برای دریافت سود به شرکت های مختلف مراجعه کنند.

ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)