کاهش حجم سرمایه‌گذاری چین در اوراق قرضه آمریکا رکورد 14 ساله را شکست

کاهش حجم سرمایه‌گذاری چین در اوراق قرضه آمریکا رکورد 14 ساله را شکست

حجم سرمایه‌گذاری چین در اوراق قرضه و اسناد خزانه‌داری آمریکا در شهریور ماه گذشته به کم‌ترین میزان از سال 2009 تاکنون رسید.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، حجم سرمایه‌گذاری چین در اوراق قرضه و اسناد خزانه‌داری ایالات متحده در سپتامبر گذشته به 778.1 میلیارد دلار کاهش یافت که این بیش‌ترین کاهش از تابستان 2009 بوده است.

طی یک سال و نیم گذشته، پکن به شکلی نظام‌مند سرمایه‌گذاری در بدهی‌های دولت ایالات متحده را کاهش داده و بیش از 260 میلیارد دلار از این اوراق را در دوره فوق برداشت کرده است.

کارشناسان این اقدام چین را به عوامل متعددی از جمله نگرانی‌های مرتبط با تحریم‌ها، به ویژه پس از مسدود کردن نزدیک به نیمی از ذخایر بین‌المللی روسیه توسط غرب و افزایش نرخ بهره در ایالات متحده نسبت دادند.

بر اساس داده‌های وزارت خزانه داری ایالات متحده، سرمایه‌گذاری چین در اوراق قرضه دولتی ایالات متحده در سپتامبر گذشته به 778.1 میلیارد دلار رسید، در مقایسه با آگوست گذشته که 805.4 میلیارد دلار ثبت شده است و در اوایل سال جاری میلادی هم سرمایه گذاری پکن 859.3 میلیارد دلار بوده است.

چین پس از ژاپن رتبه دوم در فهرست سرمایه گذاران عمده در اوراق قرضه و اسناد خزانه داری ایالات متحده قرار دارد. ژاپن در سپتامبر گذشته 1087.7 ​​میلیارد دلار در اوراق قرضه دولتی آمریکا سرمایه گذاری کرد.

در جهان عرب، عربستان سعودی در صدر فهرست کشورهای عربی در فهرست سرمایه‌گذاران عمده در اوراق قرضه و اسناد خزانه داری آمریکا قرار دارد و سرمایه‌گذاری این کشور در این بخش در پایان سپتامبر گذشته به 117.1 میلیارد دلار رسید.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد