"سیمان" درگیر گاز و برق/ وزارت نفت پاسخی به درخواست ذخیر مازوت نداده است!

"سیمان" درگیر گاز و برق/ وزارت نفت پاسخی به درخواست ذخیر مازوت نداده است!

با وجود مشکلات ناشی از قطعی برق و کمبود گاز، با توجه به افزایش نرخ 40 درصدی سیمان در ابتدای سال جاری و نیز بهبود شرایط فروش سیمانی‌ها بعد از عرضه سیمان در بورس کالا، امسال قطعا سود بهتری نسبت به سال قبل محقق خواهیم کرد.

به گزارش بورس نیوز، بعد از عرضه موفقیت‌آمیز سیمان در بورس کالا، نوبت به کلینکر رسیده و 725 هزار تن کلینکر 6 شرکت سیمان درود، فارس نو، صوفیان، بجنورد، ساوه و بهبهان برای نخستین بار در بورس کالا پذیرش‌شده‌اند.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: هنوز جزيیاتی از عرضه کلینکر در بورس کالا انجام‌نشده و با توجه به مشکلات قطعی برق و کمبود کلینکر در شرکت‌های سیمانی، بعید است که فعلا عرضه کلینکر در بورس کالا انجام شود. اما با رفع مشکل قطعی برق و بازگشت کارخانه‌های سیمانی به مدار تولید، می‌توان کلینکر را هم از طریق بورس کالا عرضه کرد. ورود سیمان در بورس کالا نشان داد در شرایط رقابتی، عرضه محصول در بورس کالا به نفع تولیدکننده خواهد بود. از طرفی باعرضه سیمان در بورس کالا، شفافیت معاملات افزایش یافت و از سوی دیگر، حضور دلالان در بازار سیمان کمرنگ شد. 

وی ادامه داد: نکته اینجاست که افزایش قیمت سیمان در بازار آزاد را نباید به عرضه سیمان در بورس کالا گره زد. افزایش قیمت‌ها، ناشی از قطعی برق و کاهش تولید است و عرضه در بورس کالا موجب افزایش قیمت‌ها نخواهد شد. قطعا با ورود محصول تمام کارخانه‌های سیمانی به بورس کالا، از جهش‌های قیمتی شدید در بازار جلوگیری خواهد شد و اگر هم سیمان باقیمت بالاتری به فروش برسد، سود حاصل از فروش نصیب تولیدکنندگان خواهد شد؛ نه دلالان! البته که هر تغییری در یک اکوسیستم، منجر به نارضایتی عده‌ای خواهد شد. در مورد عرضه سیمان در بورس کالا هم حتما خریدارانی که به دلایل مختلف و با توجه به ضوابط بورس کالا موفق به اخذ کد بورسی نشده‌اند، انتقاداتی خواهند داشت؛ ولی به‌هرحال بازار سیمان به سمت شفافیت حرکت می‌کند و این اتفاق خوبی است.

شیخان تصریح کرد: به نظر می‌رسد در نیمه دوم امسال، عرضه سیمان در بورس کالا فراگیر شده و در سال 1401، هیچ شرکت سیمانی محصول خود را خارج از بورس عرضه نخواهد کرد. فعلا محصول حدود 35 شرکت سیمانی وارد بورس کالا شده است. نکته اینجاست که در بحث عرضه سیمان در بورس کالا، ضعف آموزش و تخصص در کارگزاران داریم و امیدواریم با آموزش کارگزاران به‌صورت حرفه‌ای، خریداران سیمان هم برای دریافت کد بورسی و خرید از بورس کالا، امکان استفاده از مشاوره‌های تخصصی کارگزاران را داشته باشند. رفع این نواقص، کمی زمان می‌برد؛ ولی قطعا نتیجه ورود سیمان و کلینکر به بورس کالا مثبت خواهد بود.

وی افزود: مشکل اصلی در حال حاضر قطعی برق است. وقتی برق سیمانی‌ها دو هفته قطع می‌شود، بازار سیمان دچار التهاب می‌شود و رفع این التهاب حدود 45 روز زمان خواهد برد.

شیخان در رابطه با وضعیت تولید سیمان در ماه‌های آینده با توجه به قطعی برق گفت: صنعت سیمان در سنوات قبل با مشکل قطعی گاز در فصل زمستان مواجه بود و زمستان سال قبل چند روزی هم درگیر قطعی برق سیمانی‌ها بودیم. پیشنهاد کرده‌ایم از نیمه اول سال اجازه ذخیره مازوت به سیمانی‌ها بدهند تا در فصل زمستان با قطعی گاز، تولید مختل نگردد. مکاتباتی در این زمینه انجام‌شده که البته هنوز وزارت نفت و وزارت صمت همکاری لازم جهت رفع این مشکل را به عمل نیاورده‌اند. اگر فرض کنیم در نیمه دوم سال، هم سوخت و هم برق خواهیم داشت؛ قطعا کارخانه‌های سیمان با علم به تداوم مشکل قطعی برق در تابستان سال 1401، در نیمه دوم امسال تولید کلینکر را مدیریت می‌کنند تا در زمان قطعی برق، تولید مختل نشود. در این صورت، مشکلی در تولید سیمان ایجاد نخواهد شد؛ ضمن اینکه صنعت سیمان این پتانسیل را هم دارد که با افزودن برخی افزودنی‌های مجاز همچون آهک و پوزولان به سیمان، حجم تولیدات خود را افزایش دهد و با همین ظرفیت تولید سالانه 85 میلیون تن سیمان در کشور، سالی 100 میلیون تن سیمان آمیخته تولید کند. اما این اتفاق در گرو هماهنگی وزارت نیرو، وزارت صمت و وزارت نفت و برنامه‌ریزی دقیق در مورد برق صنایع انرژی بر در فصل پیک مصرف است. حتما با برنامه‌ریزی و هماهنگی بین این صنایع، هم برق مشترکین خانگی تامین خواهد شد و هم صنایع انرژی بر همچون سیمان و فولاد، در فصل پیک مصرف برق تعطیل نخواهد شد.

این فعال صنعت سیمان در خاتمه در مورد پیش‌بینی سودآوری سیمانی‌ها در سال جاری اظهار کرد: باوجود مشکلات ناشی از قطعی برق و کمبود گاز، با توجه به افزایش نرخ 40 درصدی سیمان در ابتدای سال جاری و نیز بهبود شرایط فروش سیمانی‌ها بعد از عرضه سیمان در بورس کالا، امسال قطعا سود بهتری نسبت به سال قبل محقق خواهیم کرد.


  • بیشتر بخوانید: 
کلینکر 6 شرکت سیمانی در بورس کالا پذیرفته شد
مجمع "سبهان" 573 تومان سود داد

مجمع "سبهان" 573 تومان سود داد

مجمع عمومی شرکت سیمان بهبهان در تاریخ 1400/02/29 برگزار شد.

BourseNews.ir/
علت قطعی برق کشور چیست؟/خاموشی تا آخر هفته ادامه دارد

علت قطعی برق کشور چیست؟/خاموشی تا آخر هفته ادامه دارد

طبق برنامه و جدول خاموشی منتشر شده از سوی شرکت توانیر، آخرین ساعت اعلامی برای قطع مناطق پایتخت ساعت 20-22 است اما روز پیش برق تقریبا در کل کشور و ساعات طولانی قطع شده بود. علت این قطعی چیست و تا کی اد...

TejaratNews.com/
قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق در استان البرز، حالا سبب شده که آب هم در برخی از مناطق این استان قطع شود. اگرچه شرکت آبفای کرج از قطع آب اظهار بی‌اطلاعی می‌کند اما وزارت نیرو می‌گوید دلیل قطعی آب در این استان، قطع برق است. ...

TejaratNews.com/
ساعت‌های قطعی برق در استان تهران

ساعت‌های قطعی برق در استان تهران

شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، جدول و ساعت‌های قطعی برق در شهرستان‌های این استان را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
بحران قطعی برق، مردم را کلافه کرد

بحران قطعی برق، مردم را کلافه کرد

در حالی که قطع برق در کشور طی روزهای اخیر به معضلی برای شهروندان تبدیل شده که انگشت اتهام به سوی استخراج کنندگان غیرقانونی رمز ارزها نشانه رفته‌ است.

Bartarinha.ir/

علت قطعی برق در مناطق مختلف کشور چیست؟

پرداخت خسارات لوازم‌خانگی به علت قطعی برق

پرداخت خسارات لوازم‌خانگی به علت قطعی برق

سخنگوی صنعت برق درباره نحوه پرداخت خسارات لوازم‌خانگی به علت قطعی برق توضیح داد.

Bartarinha.ir/
قطعی برق تا سال 1403 ادامه دارد/ اعتراف وزیر نیرو به فرسودگی شبکه برق

قطعی برق تا سال 1403 ادامه دارد/ اعتراف وزیر نیرو به فرسودگی شبکه ...

محاسبات نشان می‌دهد با شبکه فرسوده برق که در حال حاضر در کشور وجود دارد، قطعی برق تا سال 1403 پابرجاست.

TejaratNews.com/
تکلیف سهمیه سوخت زمان قطعی برق چیست؟

تکلیف سهمیه سوخت زمان قطعی برق چیست؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: هر فردی درخواست دریافت سوخت داشته باشد، باید در سامانه سدف ثبت‌نام کند اما سهمیه سوخت خاصی برای موضوع قطعی برق در نظر گرفته نشده است.

TejaratNews.com/
امسال قطعی برق در معابر شهری نخواهیم داشت

امسال قطعی برق در معابر شهری نخواهیم داشت

وزیر نیرو در واکنش به خبری مبنی بر فوت تعدادی از هموطنان در معابر شهری به دلیل خاموشی و تاریکی ناشی از قطعی برق طی سال گذشته گفت: امسال قطعی برق در معابر شهری نخواهیم داشت.

Bartarinha.ir/
هشتگ «قطعی برق» در تويیتر ترند شد

هشتگ «قطعی برق» در تويیتر ترند شد

قطعی مکرر برق طی 24 ساعت گذشته و هشدار مسيولان درباره خاموشی‌های پراکنده با واکنش کاربران فضای مجازی مواجه شد.

Bartarinha.ir/
قالیباف: قطعی برق غیرقابل پذیرش است

قالیباف: قطعی برق غیرقابل پذیرش است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بی نظمی در قطعی برق غیر قابل پذیرش است، از رییس کمیسیون انرژی خواست در نشستی با حضور وزیر نیرو، جداول خاموشی را بررسی کند.

Bartarinha.ir/

راهکار‌های یک نماینده برای جلوگیری از قطعی برق

پمپ بنزین‌ها با قطعی برق تعطیل می‌شوند؟

پمپ بنزین‌ها با قطعی برق تعطیل می‌شوند؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی گفت: عمده جایگاه های سوخت مجهز به دستگاه های دیزل ژنراتور هستند و قطع برق با اطلاع رسانی به موقع، مشکل جدی برای سوخت رسانی ایجاد نخواهد کرد، لذا توصیه می شود که هم...

Bartarinha.ir/
سه هزار مزرعه رمزارز، عامل افزایش قطعی برق

سه هزار مزرعه رمزارز، عامل افزایش قطعی برق

با افزایش قطعی برق در کشور بسیاری معتقدند که این قطعی برق به دلیل افزایش استقبال از تولید رمز‌ارزها است ولی در مقابل مسوولان وزارت نیرو و همچنین برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را بر گرد...

Bartarinha.ir/
گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...