وعده‌های دولت برای اصلاح نرخ تخم‌مرغ عملیاتی نشد/ نرخ منطقی مرغ چقدر است؟

وعده‌های دولت برای اصلاح نرخ تخم‌مرغ عملیاتی نشد/ نرخ منطقی مرغ چقدر است؟

راهنمای خریدایلنا نوشت:ريیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران خاطر نشان کرد: دولت به تولیدکنندگان قول داده بود که نرخ جدید تخم‌مرغ را هفته‌ پایانی شهریور اصلاح و سهمیه دان‌های که اردیبهشت به آنها داده نشده بود را بدهند که تا به امروز هیچکدام از وعده‌های که به تولیدکنندگان دادند عملی نشده است.

این روزها مرغ و تخم‌مرغ ارزان‌ترین پروتيین سبد خانوارها محسوب می‌شود از این‌رو نوسان‌های قیمتی و تامین آنها در بازار برای مردم حايز اهمیت است. ناصر نبی‌پور ريیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به عرضه تخم‌مرغ کمتر از نرخ مصوب، گفت: دولت نرخ مصوب تخم‌مرغ را کیلوی 35 هزار و 500 تومان اعلام کرده است که هم‌اکنون تخم‌مرغ کیلویی 500 تومان زیر نرخ مصوب در بازار بفروش می‌رسد.

وی تاکید کرد: دولت به تولیدکنندگان قول داده بود که نرخ جدید تخم‌مرغ را هفته‌ پایانی شهریور اصلاح و سهمیه دان‌های که اردیبهشت به آنها داده نشده بود را بدهند که تا به امروز هیچکدام از وعده‌های که به تولیدکنندگان دادند عملی نشده است.

ريیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران نرخ واقعی تخم‌مرغ را کیلویی 48 هزار تومان دانست و افزود: کیلویی 35 هزار تومان نرخ واقعی تخم‌مرغ نیست و اگر دولت خود اقدام به آنالیز قیمت کند به این نرخ نخواهد رسید.

به گفته این فعال اقتصادی؛ مردم تخم‌مرغ شانه‌ای 80 هزار تومان را خریداری می‌کنند چراکه نرخ تخم‌مرغ نسبت به مرغ و گوشت مناسب‌تر است و به عبارت دیگر ارزان‌ترین پروتيین سبد خانوارها محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ کیلویی 35 هزار تومان توجیه اقتصادی دارد، گفت: تخم‌مرغ در حجم کم به قطر، عراق و افغانستان صادر می‌شود ( 95 درصد صادرات به عراق و افغانستان است) اگر نرخ تخم‌مرغ به کیلویی 40 هزار تومان برسد دولت اقدام به واردات تخم‌مرغ خواهد کرد اما تردید نداشته باشید که واردات برای دولت کیلویی 47 هزار تومان تمام خواهد شد اما نمی‌دانم با چه منطقی نمی‌خواهند از تولید داخلی حمایت کنند تا مجبور به واردات نشوند؟

همچنین در این رابطه محمد یوسفی ريیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه اصلاح نرخ مصوب مرغ گوشتی نمی‌تواند هزینه تولیدکنندگان را جبران کند، گفت: تولیدکنندگان مرغ گوشتی با ضرر اقدام به تولید می‌کنند و افزایش 3 هزار تومانی نرخ مصوب نمی‌تواند جبران‌کننده ضرر و زیان تولیدکنندگان باشد.

به گفته وی؛ 75 هزار تومان نرخ منطقی مرغ گوشتی است. تقاضا در 10 روز ابتدای هر ماه همواره افزایش پیدا می‌کند؛ هم اکنون نرخ مرغ نسبت به دیگر محصولات پروتيینی کمتر است.

مهدی یوسفخانی ريیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی با بیان اینکه اصلاح نرخ مصوب نتوانسته است رضایت تولیدکنندگان را جلب کند، افزود: دولت می‌تواند با افزایش 5 درصدی نرخ مرغ گوشتی رضایت تولیدکنندگان را جلب کند.

به گفته وی؛ نرخ مصوب مرغ کیلویی 63 هزار تومان است و این نرخ تمایل برای خرید را تاحدودی کاهش داده است.

بیشتر بخوانید :
  • پر کشیدن«مرغ» از سبد خرید خانوارهای کارگری

220 35

local_offerبرچسب‌ها: