نبود کالا و نرخ ارز، گوشی را گران کرد

نبود کالا و نرخ ارز، گوشی را گران کرد

«انتظارات» در بازار محصولات دیجیتال تغییر کرد. تحقیقات میدانی از بازار فروش موبایل، تبلت و تجهیزات‌کامپیوتر نشان می‌دهد روند ریزش قیمت‌ها که از اواخر پاییز شروع شده بود و در دی ماه شدت گرفت، هم‌اکنون به‌دلیل آنچه «شکل‌گیری دوباره انتظارات تورمی» عنوان می‌شود، متوقف شده است.

دنیای‌اقتصاد نوشت: «انتظارات» در بازار محصولات دیجیتال تغییر کرد. تحقیقات میدانی از بازار فروش موبایل، تبلت و تجهیزات‌کامپیوتر نشان می‌دهد روند ریزش قیمت‌ها که از اواخر پاییز شروع شده بود و در دی ماه شدت گرفت، هم‌اکنون به‌دلیل آنچه «شکل‌گیری دوباره انتظارات تورمی» عنوان می‌شود، متوقف شده است.

در روزهای اخیر قیمت برخی برندها در بازار موبایل حداقل 8 تا 10 درصد افزایش پیدا کرده است. نکته قابل تامل، سطح قیمت‌های پیشنهادی برخی فروشندگان محصولات دیجیتال است که با سطح فعلی دلار همخوانی ندارد. عوامل دیگری نیز برای تغییر جهت قیمتی عنوان می‌شود.

روند قیمت موبایل طی یک ماه اخیر مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده است. درحالی‌که در هفته اول بهمن‌ماه، قیمت موبایل روند کاهشی قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده بود و به پایین‌ترین سطح قیمتی 6 ماه گذشته خود رسیده بود، اما این قیمت‌های کاهش یافته، چندان دوام نیاوردند و از اواسط بهمن ماه همگام با خیز قیمتی دلار، قیمت‌ گوشی‌ها هم شروع به افزایش کردند. فعالان بازار می‌گویند افزایش قیمت ارز تنها عامل بالا رفتن قیمت گوشی موبایل نیست و تقاضای بالا و کمبود مدل‌های پرطرفدارتر بازار این روند را تشدید کرده است.

به‌طوری که گفته می‌شود حتی گاهی فروشندگان، قیمت دلار چند روز بعد را مبنای فروش گوشی امروز قرار می‌دهند. در بازار کالاهای دیجیتال، همواره قیمت گوشی موبایل وابستگی زیادی به نرخ ارز داشته و نوسانات قیمت ارز خیلی سریع اثر خود را بر بازار گوشی‌های موبایل نشان می‌دهند. نوسان قیمت دلار در هفته‌های اخیر یکی از آسیب‌رسان‌ترین عوامل بازار موبایل کشور بوده است. بسیاری معتقدند آن‌قدر که نوسانات قیمت ارز می‌تواند بر بازار اثر منفی داشته باشد، قیمت بالا ولو ثابت آن آسیب‌رسان نیست.

شیب مثبت قیمت‌ها از نیمه بهمن ماه

درحالی‌که از اواخر دی ماه تا پیش از نیمه بهمن، قیمت گوشی‌های موبایل کاهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده بود، در هفته اخیر قیمت‌ها مجددا عزم صعود دارد و همپا و گاهی سریع‌تر از رشد قیمت ارز، بالا می‌روند. فعالان بازار می‌گویند، افزایش قیمت دلار از 23 هزار به 26 هزار تومان در نیمه دوم بهمن‌ماه، تنها علت افزایشی شدن قیمت‌ها نیست. آنها معتقدند کم شدن موجودی کالایی فروشندگان نیز از دیگر علل رشد قیمت‌ها در هفته اخیر بوده است و این افزایش قیمت ناشی از کم‌بودن عرضه، در مدل گوشی‌های پرطرفدار و پرچم‌داران برندها خصوصا آی‌فون محسوس‌تر است.

رضا خوش‌خرام، از فعالان بازار موبایل می‌گوید: در اوایل شروع رشد قیمت دلار تصور می‌شد که این افزایش، ناشی از هیجان لحظه‌ای است و به‌زودی فروکش می‌کند، اما زمانی که ظرف کمتر از دو هفته افزایش قیمت دلار به حدود 3 هزار تومان رسید، قیمت‌ها در بازار موبایل به‌شدت شروع به افزایش کردند به‌طوری‌که حتی با شکل‌گیری تفکر «انتظار تورمی»، سرعت افزایش قیمت موبایل از سرعت افزایش قیمت ارز پیشی گرفت؛ زیرا فروشندگان با این استدلال که باید روز بعد برای خرید مجدد کالا و پر کردن انبار از دلاری گران‌تر از دلار امروز استفاده کنند، گوشی‌ها را با قیمتی بر مبنای دلار 27 تا 28 هزار تومانی که بیش از قیمت دلار روز است به فروش می‌رسانند.

وی می‌افزاید: این افزایش قیمت به قدری محسوس است که به‌طور مثال، قیمت گوشی آی‌فون 12 پرومکس در 10 روز اخیر حدود 5 میلیون تومان افزایش داشته است و حتی اختلاف قیمت همین گوشی در بعدازظهر نسبت به صبح همان روز، حدود 700 هزار تومان شده است. این فعال بازار موبایل تاکید می‌کند: به جرات می‌توان گفت که اکنون قیمت گوشی موبایل به مانند قیمت دلار به‌صورت لحظه‌ای در حال تغییر است و گوشی‌ها در ساعات مختلف روز قیمت متفاوتی دارند.

پیش‌بینی بازار شب عید

معمولا بازار موبایل نیز مانند دیگر بازارهای کشور از نیمه بهمن تا نیمه اسفندماه با افزایش تقاضای قابل‌ملاحظه‌ای مواجه می‌شود. خوش‌خرام می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آتی با قرار گرفتن در این پیک تقاضا، کم بودن کالا در بازار و بی‌ثباتی قیمت ارز، شرایط چندان خوبی پیش روی خریداران موبایل نباشد. وی تصریح می‌کند: در صورتی که شرایطی برای ورود کالای جدید به بازار فراهم نشود و با تغییر شرایط سیاست خارجی، قیمت دلار به ثبات نسبی نرسد، بهبود چندانی برای بازار انتظار نداریم. با این‌حال محسن بهنامی از دیگر فعالان بازار موبایل کشور در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: افزایش قیمت دو هفته اخیر، افزایشی مقطعی و به علت بالا رفتن تقاضای مناسبتی بوده است و در هفته‌های پیش رو چندان ادامه‌دار نخواهد بود. وی معتقد است کمبود اخیر کالا در بازار به علت افت موجودی انبار واردکنندگان موبایل نیست، بلکه خود شرکت‌ها هستند که سرعت تزریق آنها به بازار را پایین آورده‌اند. تجربه نشان داده است که معمولا در روندهای افزایشی قیمت‌ها، تقاضای مردم برای خرید گوشی افزایش می‌یابد، زیرا با ترس از اینکه قیمت‌ها بالاتر روند، سریع اقدام به خرید می‌کنند که همین امر خود به افزایش هرچه بیشتر قیمت‌ها کمک می‌کند؛ درحالی‌که در بازارهای کاهشی، با وجود کاهش قیمت‌ها و رسیدن به قیمت معقول و جذاب، تقاضا کاهش می‌یابد زیرا افراد گمان می‌کنند، رسیدن به قیمت‌های پایین‌تر از قیمت امروز نیز محتمل است و با تردیدی که دارند، اقدام به خرید را به تاخیر می‌اندازند.

آمار واردات موبایل در سال‌جاری

براساس اعلام آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران در 10 ماه گذشته سال‌جاری بالغ‌بر 10 میلیون و 366 هزار دستگاه گوشی تلفن‌همراه به ارزش یک میلیارد و 690 میلیون دلار به کشور واردشده است. با توجه به آنکه میزان واردات این کالا در مدت مشابه سال گذشته هشت میلیون و 429 هزار دستگاه گوشی، به ارزش یک میلیارد و 36 میلیون دلار بوده است، میزان واردات این محصول نسبت به همین مقطع از سال گذشته افزایشی حدودا 23 درصدی را تجربه کرده است. معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران در یادداشتی که به تازگی منتشر کرده، نوشته است: میزان واردات کالاها در 10 ماه سال جاری 30 میلیارد و 639 میلیون دلار بوده است که گوشی تلفن‌همراه به‌عنوان دومین کالای وارداتی کشور، 5/ 5 درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی معتقد است، پیاده‌سازی و اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن‌همراه، اقدامی اساسی در حوزه جلوگیری از ورود غیرقانونی و قاچاق این کالای مصرفی به داخل کشور بوده است؛ غنیون معتقد است ماخذ حقوق ورودی پایین (5درصد) تخصیص یافته به این کالا به لحاظ نبود یا محدود بودن صنایع الکترونیکی تولید گوشی‌های هوشمند در داخل کشور و از طرف دیگر ماهیت مصرفی بودن این کالا با توجه به طول عمر مفید (عمر مصرفی) آن نیز روند ورود گوشی تلفن‌همراه را تسهیل کرده است. وی محدودیت در تعداد ورود گوشی تلفن‌همراه به طریق مسافری برای مسافران ورودی به کشور را از دیگر دلایل افزایش واردات گوشی تلفن‌همراه به طریق تجاری برشمرد. معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران معتقد است، با توجه به واردات 11 میلیون و 184 هزار دستگاه گوشی تلفن‌همراه در کل سال 98، انتظار می‌رود روند افزایشی واردات این کالای مصرفی در دو ماه پایانی سال جاری نیز تداوم داشته باشد.

آمارهای گمرک نشان می‌دهند که متوسط ارزش هر دستگاه گوشی تلفن‌همراه وارداتی طی ده ماهه سال‌جاری حدود 163 دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 32 درصد (یک سوم) افزایش داشته است. عدم ثبات نرخ دلار و به تبع آن عدم ثبات در قیمت انواع ارزهای خارجی و بالاخص رشد قیمتی نرخ انواع ارزها طی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت وارداتی آن داشته است.

local_offerبرچسب‌ها:
تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار موبایل

تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار موبایل

با وجود توقف افزایش نرخ ارز روند کلی بازار موبایل از ابتدای هفته جاری تاکنون افزایشی بوده است به طوری که آیفون 11 پروکس از 37 میلیون و 960 هزار تومان در ابتدای هفته جاری امروز به 40 میلیون و 759 هزار ...

Bartarinha.ir/
سیگنال منفی کمیسیون تلفیق به بازار موبایل

سیگنال منفی کمیسیون تلفیق به بازار موبایل

مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش دو‌برابری تعرفه واردات برخی از انواع گوشی موبایل ابهام دارد.

Bartarinha.ir/
مقاومت بازار موبایل در برابر افزایش قیمت‌ها

مقاومت بازار موبایل در برابر افزایش قیمت‌ها

نرخ گوشی‌های رده قیمتی متوسط برندهای کره‌ای و چینی مانند سامسونگ و هواوی در بازار تثبیت شده و در برخی موارد با کاهش نسبی همراه بوده است.

Bartarinha.ir/

آخرین قیمت‌ها از بازار موبایل + جدول قیمت گوشی

قیمت‌های عجیب در بازار موبایل

ریزش قیمت در بازار موبایل

آخرین قیمت‌ها از بازار موبایل / ریزش قیمت‌ها در بازار موبایل

آخرین قیمت‌ها در بازار موبایل/ریزش قیمت‌ ادامه دارد

آخرین قیمت‌ها در بازار موبایل/ریزش قیمت‌ ادامه دارد

روند قیمت‌ها در بازار موبایل که با ریزش نرخ ارز و طلا کاهشی شده بود با آغاز هفته جدید نیز کاهشی ماند به طوری که سامسونگ آ31 از 7 میلیون و 25 هزار تومان در هفته گذشته امروز به قیمت 6 میلیون و 6800 هزار...

TejaratNews.com/
خطر کمبود کالا در بازار موبایل چقدر جدی است؟

خطر کمبود کالا در بازار موبایل چقدر جدی است؟

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه ثبت سفارش شرکت‌ها طی دو ماه اخیر نسبت به تیرماه بیش تر از 10 برابر کاهش داشته، گفت: طی 12 ماه اخیر تا پایان شهریور ماه 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل وا...

TejaratNews.com/
سه علت تلاطم در بازار موبایل

سه علت تلاطم در بازار موبایل

در حالی که بازار موبایل به دلیل افت شدید واردات در ماه‌های گذشته با کمبود کالا روبه‌رو بود، آغاز سال تحصیلی و پیش‌نیازهای شبکه «شاد» حجم عظیمی از تقاضا را روانه بازار کرده است.

TejaratNews.com/
بازار موبایل را 50 فروشنده به هم ریخته‌اند!

بازار موبایل را 50 فروشنده به هم ریخته‌اند!

ريیس کمیسیون قیمت‌گذاری و تنظیم بازار تلفن‌همراه گفت: وضعیت بازار تلفن‌همراه را 50 فروشنده عمده بازار تلفن‌همراه را بهم ریخته‌اند و قیمت تعیین می‌کنند.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/3/20

جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/3/20

در این گزارش جدیدترین قیمت‌های گوشی در بازار موبایل در تاریخ 20 خردادماه را می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/2/3

جدیدترین قیمت گوشی در بازار موبایل 99/2/3

در این گزارش جدیدترین قیمت‌های گوشی در بازار موبایل در تاریخ 3 اردیبهشت را می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار موبایل پس از گرانی دلار

آخرین وضعیت بازار موبایل پس از گرانی دلار

این روزها خرید گوشی تلفن همراه به مساله‌ای پیچیده برای خریداران بدل شده است چرا که فروشندگان، این کالا را براساس نوسانات بازار ارز می‌فروشند و این موضوع منجر به نوسانات قیمت گوشی همراه شده است.

TejaratNews.com/
نوسانات بازار موبایل در دی ماه + لیست قیمت‌‌های جدید تلفن همراه

نوسانات بازار موبایل در دی ماه + لیست قیمت‌‌های جدید تلفن همراه

در روزهای آغازین زمستان بازار گوشی‌های همراه به نسبت آرام بوده است و تنها در گوشی سامسونگ مدل galaxy s9 افزایش قیمت یک میلیون و 800 هزار تومانی اتفاق افتاده است.

TejaratNews.com/
"ثبهساز" آپارتمان های کاشانک تهران را فروخت قرارداد اعطای تسهیلات خرید موتورسیکلت در "ولنوین" کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد "شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد "مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند مجمع "ثنظام" 24 تومان تقسیم کرد سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ شب عید متفاوت در بازار خودرو پرداخت هزینه حصر مالی ایران از جیب مردم؟ وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی! دلار، ‌نجات‌بخش سکه شد / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز چقدر بود؟ آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟ هزینه حصر مالی را چه‌ کسی می‌پردازد؟ صادرات عجیب ایران به شرق آسیا استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد نتایج قرعه‌کشی جدید ایران‌خودرو اعلام شد درگاه‌های ارايه‌دهنده رمز ارز مسدود می‌شود دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد منصوب شد واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟» جهانگیری: با زحمت، مانع فروپاشی اقتصاد شدیم میلیاردر ژاپنی دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/13 احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو کاسه عتیقه 35دلاری 500هزار دلاری از آب در آمد 60 ثانیه 13 اسفند 99 گوشت ارزان می‌شود مصوبه مجلس برای کاهش مصرف سوخت 4.5 میلیون سهامدار زیر چتر حمایتی اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت 9 میلیون می‌شود؟ نوسانات بازار خودرو بالا گرفت دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت‌ها جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13 خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است! نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 اسفند / ربع سکه چقدر گران شد؟ چرخی که موجب خنده شد قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟ زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟ مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد مزایای دامنه نوسان نامتقارن آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود درد مشترک بازارها شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

در حال بارگیری...