زندگی نرمال بدون آجیل و میوه

زندگی نرمال بدون آجیل و میوه

هر چند امسال نیز مانند اسفند سال 98 رونق آنچنانی در بازار و شور و شوقی در بین مردم برای خرید عید وجود ندارد. کاسب‌های بازار می‌گویند: «همه چیز در بازار وجود دارد، اما جیب مردم خالی است.»

اعتماد: کمتر از یک هفته به شروع سال 1400، قیمت مصوب میوه و آجیل شب عید توسط ستاد تنظیم بازار اعلام شد.

هر چند امسال نیز مانند اسفند سال 98 رونق آنچنانی در بازار و شور و شوقی در بین مردم برای خرید عید وجود ندارد. کاسب‌های بازار می‌گویند: «همه ‌چیز در بازار وجود دارد، اما جیب مردم خالی است.»

از اینکه «می‌آیند و قیمت می‌گیرند و سری تکان داده می‌روند» ناراضی هستند و می‌گویند: «قدرت خرید وجود ندارد... پول نیست...» افزایش قیمت‌ها، تضعیف قدرت خرید و البته ناهماهنگی در دستورالعمل‌های تنظیم بازاری برای به ثبات رساندن قیمت‌ها علاوه بر سردرگمی خریدار و فروشنده به بی‌ثابتی بازار نیز دامن زده است.

آن هم در زمانی که ایرانی‌ها دومین سال نو خود را زیر سایه شیوع کرونا می‌گذرانند و با محدودیت‌های سفر و گردش و تفریح روبه‌رو هستند. هر چند تورم سالانه 34.2 درصدی در بهمن ماه همچنین تورم نقطه‌ای 70 درصدی خوراکی‌ها مسوولان را وادار به کنترل قیمت‌ها و بعضا اتخاذ تصمیماتی برای سرکوب بیشتر قیمت‌ها می‌کرد، اما آنچه در گزارش مرکز آمار از تورم خوراکی‌ها در بهمن‌ماه وجود دارد، تغییرات 100 درصدی 17 کالای خوراکی نسبت به بهمن سال گذشته است.

هر چند گزارش تورم اسفند، در فروردین سال آینده منتشر می‌شود، اما مقایسه سقف قیمت‌های اعلامی میوه‌های شب عید در اسفند 99 و مقایسه‌اش با اسفند 98 نشان از افزایشی بین 11 تا 68 درصدی قیمت‌ها دارد. هر چند در خصوص آجیل قضیه متفاوت‌تر است. با استناد به قیمت‌های جمع‌آوری شده از بازار، قیمت هر کیلو آجیل مخلوط 150 تا 170 هزار تومان است.

این در حالی است که در اسفند 98 قیمت هر کیلو آجیل مخلوط 60 تا 80 هزار تومان گزارش شده بود. افزایش 112 درصدی قیمت‌ها در بازار طی یک‌سال قطعا می‌تواند هر بازاری را از رونق بیندازد. اما افزایش قیمت‌ها محدود به آجیل و میوه شب عید نمی‌شود و تمام کالاها را در بر می‌گیرد. با استناد به گزارش‌های مرکز آمار، از فروردین تا بهمن سال جاری سبد مصرفی یک خانواده افزایش 64 درصدی در قیمت‌ها داشته است.

قیمت‌های شب عید اعلام شد

بر اساس آنچه خبرگزاری‌ها از قول ستاد تنظیم بازار منتشر کردند، قیمت پرتقال و سیب زرد شب عید از محل ذخایر دولت برای تنظیم بازار 11 هزار و 800 تومان و سیب قرمز 8 هزار و 900 تومان اعلام شد. پیش‌تر نیز رییس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران از جزییات قیمت‌گذاری آجیل شور و 4 مغز برای بازار شب عید 1400 خبر داده بود. بر همین اساس قیمت هر کیلو آجیل شور در محدوده 65 تا 110 هزار تومان و قیمت هر کیلو آجیل 4 مغز نیز بین 150 تا 170 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است.

حذف آجیل

با وجود اینکه برخی بر این باورند که تولید و عرضه آجیل به دلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم، افت کرده و تولیدکنندگان نیز آجیل کمتری به بازار می‌آورند، اما علی نوری، سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار اصفهان گرانی بزرگ در چند سال اخیر را موجب خارج شدن آجیل از اولویت‌های خرید مردم به ‌خصوص در شب عید عنوان کرد. به باور او آجیل از سبد غذایی مردم حذف شده به‌طوری که اکنون آجیل فراوان در بازار موجود است اما مشتری ندارد. از سوی دیگر محسن جلیلی‌پور، رییس اتحادیه آجیل‌فروشان یزد نیز با بیان اینکه خوشبختانه مشکلی در تامین و توزیع آجیل شب عید وجود ندارد، گفت: متاسفانه توان اقتصادی مردم بسیار کاهش یافته و به عبارتی جیب آنها تامین نیست.

جلیلی‌پور ضمن اشاره به افزایش 15 تا 30 درصدی قیمت آجیل براساس نوع و کیفیت آن در مقایسه با سال گذشته تصریح کرد: عامل گرانی آجیل ناشی از کمیابی آن در بازار نیست بلکه به دلیل افزایش نرخ‌های حاشیه‌ای همچون افزایش قیمت حمل و نقل و دستمزد کارگران بوده است.

افزایش قیمت‌ها در 11 ماه

اما قیمت‌ها تنها برای آجیل و میوه شب عید افزایش پیدا نکرده و در سایر کالاهای خوراکی نیز به چشم می‌خورد. با استناد به گزارش مرکز آمار از قیمت خوارکی‌ها، هزینه یک خانواده برای خرید سبد «ده کیلو برنج ایرانی، یک کیلو گوشت گاو، یک کیلو گوشت گوسفند، یک کیلو مرغ، ‌تخم‌مرغ، کره، شیر، پنیر، ماست، ماکارونی، روغن مایع، رب گوجه‌فرنگی، قند، شکر و چای» بدون در نظر گرفتن حبوبات در فروردین حدود 586 هزار تومان بود که در بهمن ماه به 963 هزار تومان رسید. افزایش 64 درصدی هزینه خانواده‌ها بر یک سبد مشخصی از کالا و خدمات در حالی است که حقوق افراد در طول سال تغییری نکرده است.

هر چند دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط به اقداماتی نظیر عدم واردات مرغ و تخم‌مرغ برای کنترل و مدیریت بازارها روی آوردند، اما به نظر نمی‌رسد این اقدامات نیز بتواند گرهی از بازار درهم خوراکی‌ها باز کند. هر چند انتقال تورم به خصوص برای گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی به سال آینده یکی از موضوعاتی است که کارشناسان اقتصادی همواره بر آن تاکید داشتند. به باور آنها انتقال تورم به سال 1400 و عدم اتخاذ رویکردی سفت و سخت برای مبارزه با آن، می‌تواند سفره‌ها را در سال آینده کوچک‌تر کند.

رکورد گرانی با خیار شکسته شد

با استناد به گزارش‌های مرکز آمار قیمت هر کیلو خیار در بهمن سال جاری نسبت به دی افزایش 47 درصدی داشته و از 10 هزار و 400 تومان به 15 هزار تومان رسید. بادمجان و موز با افزایش‌های 37.6 و 33 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، افزایش قیمتی 38 قلم کالا از میان 53 کالای خوراکی منتخب بالاتر از تورم نقطه‌ای کل کشور در بهمن‌ماه است. به بیان دیگر این تعداد کالا بیشتر از 48 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که می‌تواند تورم خوراکی‌ها در ماه‌های آتی را افزایش بیشتری دهد.

خرید شب عید چقدر تمام می‌شود؟

با استناد به گزارش‌های رسمی و با فرض عدم تغییر قابل محسوس در سبد هزینه‌ای مفروض خانواده‌ها در اسفند نسبت به بهمن، خرید عید برای یک خانواده چهار نفری بدون حبوبات و شامل میوه‌های یک کیلو سیب زرد و قرمز، پرتقال، خیار و یک کیلو آجیل 4 مغز یک میلیون و 176 هزار تومان می‌شود. این در حالی است که مجموعه دریافتی افراد متاهل با دو فرزند و بدون سابقه کار حدود سه میلیون تومان است. با مقایسه اعداد و ارقام می‌توان دریافت که یک خانواده چهار نفری حدود 40 درصد از دریافتی خود را باید برای خرید مایحتاج خوراکی هزینه کند.

زندگی نرمال بدون آجیل و میوه

در چند سال اخیر پویش‌های مختلفی در فضای مجازی برای واکنش به گرانی‌ها و اعتراض به ناکارآمدی سیاست‌ها شکل گرفت؛ از هشتگ آجیل نمی‌خریم تا زندگی نرمال. اما آمارها نشان می‌دهد تقریبا قیمت هیچ کالایی در کشور ارزان‌تر نمی‌شود و سال به سال افراد بیشتری صرفا تماشاگر ویترین مغازه‌ها هستند. با وجود همه سیاست‌ها برای کاهش شیب نرخ رشد قیمت‌ها به وی‍ژه کالاهای خوراکی، اما آمار و ارقام حکایت از کوچک‌تر شدن ماهانه سفره خانواده‌ها می‌دهد.

local_offerبرچسب‌ها:
جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

ريیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو گفت: به دلیل گرانی روغن موتور اصل، بازار روغن‌های تقلبی داغ شده است.

Bartarinha.ir/
اولین واکنش مردم به گرانی خودرو / دلار ارزان هم شود، خودرو گران می‌شود!

اولین واکنش مردم به گرانی خودرو / دلار ارزان هم شود، خودرو گران می...

به گفته ريیس شورای رقابت، قیمت جدید خودروهای تولیدی بر اساس «تورم 14 درصدی زمستان به اضافه تورم بخشی که از سوی بانک مرکزی» اعلام خواهد شد، افزایش نرخ خواهند گرفت. اما این خبر چه واکنش‌هایی به همراه دا...

TejaratNews.com/
خبری که در هیاهوی گرانی مرغ گم شد

خبری که در هیاهوی گرانی مرغ گم شد

در پی افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر و در نتیجه عرضه ناکافی آن، بازتاب‌های شناخته‌شده‌ای که در این بزنگاه‌ها از سوی بعضی محافل و تریبون‌ها رخ می‌دهد، باز هم به چشم خورد..

Bartarinha.ir/
2 سیگنال مهم برای بازار طلا / علت گرانی طلا و سکه چیست؟

2 سیگنال مهم برای بازار طلا / علت گرانی طلا و سکه چیست؟

کاهش قیمت جهانی طلا در آغاز هفته جدید میلادی و افزایش قیمت دلار در بازار داخلی، دو سیگنال مهم برای بازار طلا است که به نظر می‌رسد بازار طلا از دومی بیشتر تبعیت می‌کند.

TejaratNews.com/
مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

کارشناسان، نبود تخصص و علم‌گرایی و همچنین مشکلات زیرساختی را عامل نابسامانی کالاهای اساسی عنوان می‌کنند و در کنار این موارد، شواهد حاکی از نبود هماهنگی بین دستگاه‌های متولی است. هرچند اخیرا وزارت صمت ...

TejaratNews.com/
نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی

نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی

همزمان با شروع فصل گرما زمزمه‌های گران‌شدن یکی از پرمصرف‌ترین کالا‌های این فصل یعنی انواع نوشابه‌های گازدار به گوش می‌رسد.

Bartarinha.ir/
رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید

رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید

بازار خودرو حال در اواخر هفته سوم فروردین 1400 با به حداقل رسیدن معاملات وارد رکود شده است و نوسانات قیمتی نیز در این بازار به حداقل رسیده است.

Bartarinha.ir/
ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید

ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید

قیمت ها در بازار خودرو در حالی در اولین روز هفته جهش چشمگیری را تجربه کرده است که از ابتدای روز تاکنون بازار ارز شاهد کاهش نرخ ارز بوده است؛ افزایش قیمت ها در بازار خودرو در اولین روز هفته در حدی بوده...

Bartarinha.ir/
مقصر گرانی مرغ کیست؟

مقصر گرانی مرغ کیست؟

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید تجربه ارز 4200 تومانی در سال‌های گذشته باید به ما نشان می‌داد که با این سیاست نمی‌توان قیمت مواد غذایی مصرفی مردم را پایین نگه داشت.

Bartarinha.ir/
مقابله با گرانی؛ از مردم نخرند تا محدودیت صادراتی

مقابله با گرانی؛ از مردم نخرند تا محدودیت صادراتی

ستاد تنظیم بازار تصویب کرد صادرات سیب و پرتقال تا متعادل شدن قیمت فروش و فراوانی میوه محدود شود...

Bartarinha.ir/
راز یک معما؛ گرانی در عین فراوانی

راز یک معما؛ گرانی در عین فراوانی

چرا با این که جنس هست، گران است؟ اگر کمبود باشد گرانی قابل فهم است. اما وقتی هست و زیاد هم هست چرا باید گران باشد؟ شاید کالا و خدمات گران نیست. بلکه دستمزد و درآمد کم است...

Bartarinha.ir/
10درصد گرانی مرغ مساله بزرگی نیست!

10درصد گرانی مرغ مساله بزرگی نیست!

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اظهار داشت: در بازار مرغ کیلویی از 21 تا 27 هزار تومان فروخته می‌شود. این تفاوت‌ها نسبت به سایر کالا‌ها چندان هم زیاد نیست، در دیگر کالا تفاوت قیمت تعاونی با آزاد مم...

Bartarinha.ir/
گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید

گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید

گزارشی از گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در آستانه سال جدید را ببینید.

Bartarinha.ir/
گرانی 47 درصدی خیار تنها در یک ماه / در بهمن کدام خوراکی ارزان شد؟

گرانی 47 درصدی خیار تنها در یک ماه / در بهمن کدام خوراکی ارزان شد؟

در حالی که در بهمن ماه روند قیمتی خوراکی‌ها رشد قابل توجهی داشته و خیار، بادمجان و موز به ترتیب 47، 37 و 33 درصد گران شدند اما دو محصول کاهش قیمت را تجربه کردند.

TejaratNews.com/
علت گرانی گوشت چیست؟

علت گرانی گوشت چیست؟

ريیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران علت گرانی گوشت قرمز را فاصله زیاد تولید تا مصرف و حضور واسطه‌ها دانست و گفت: قرار است به زودی گوشت مخلوط گوساله با قیمت هر کیلو 120هزار تومان در برخی از میادین میوه...

Bartarinha.ir/
زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین سهامداران «برکت» بخوانند (25فروردین) / صعود برکت برای سومین روز متوالی

در حال بارگیری...