کاهش نرخ ارز بازار کالایی را هم متاثر کرد

کاهش نرخ ارز بازار کالایی را هم متاثر کرد

جریان کلی معاملات ابزارهای مالی در بورس کالای ایران حکایت از آرامش نسبی قیمت‌ها با شیب اندک کاهشی دارد. این شرایط که نشات گرفته از بازار کم‌نوسان ارز با سمت و سویی...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی است که بازار محصولات کشاورزی با عدم جذابیت نسبی در معاملات قراردادهای آتی نیز همراه شده است آن‌هم در شرایطی که محصول زعفران در بازار گواهی سپرده اوضاع به نسبت معقولی را سپری می‌کند. در حالی که ورود محصول به انبارها افزایش یافته است، حجم دادوستدها نیز به میزان قابل قبولی رسیده است. اما برای محصول پسته با وجود واقعی‌تر شدن بهای این محصول در بورس کالا رونق چندانی در حجم معاملات آن به چشم نمی‌خورد.

انتظارات تورمی با کاهش بهای ارز تعدیل شد

سکه بورسی، کالایی است که معاملات آن تحت واحدهای صندوق‌های کالایی و گواهی سپرده، نشان از انتظارات تورمی منفی به میزان 88/ 2 درصد دارد. این در حالی است که بررسی انتظارات تورمی که حاصل اختلاف بهای قیمت‌های پایانی و NAV ابطال این صندوق‌ها است از ابتدای هفته جاری این روند را حفظ کرده است و با کاهش بهای ارز در بازار آزاد، خود را تعدیل می‌کند. به‌ گونه‌ای که ذهنیت برجسته‌ای که در میان غالب معامله‌گران این بازار شکل گرفته، مسیری کاهشی را می‌پیماید. این امر را می‌توان به نوسان‌های کاهشی مکرر بهای ارز و اونس جهانی طلا که در لحظه تنظیم این گزارش در محدوده یک هزار و 834 دلاری قرار گرفته است، مرتبط دانست. از طرف دیگر می‌توان با مقایسه بهای چهار نماد فعال گواهی سپرده کالایی سکه طلا در بورس کالا با بهای فیزیکی آن در بازار آزاد به این نتیجه رسید که انتظارات تورمی کاهشی در این بازار نیز خودنمایی می‌کند. با توجه به آنکه بخش اعظم دارایی پایه صندوق‌های طلایی بورس کالا مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا است، طبیعی است بهای NAV ابطال آنها به سمت نرخ‌های موجود در بازار گواهی سپرده سکه می‌گراید. در نهایت کلیت انتظارات تورمی معامله‌گران این بازار به‌عنوان بازاری جذاب در بین ابزارهای مالی بورس کالا، کاهشی ارزیابی می‌شود. چرا که نرخ‌های پایانی معاملات این صندوق،ها، کمتر از بهای NAV ابطال آنها نوسان می‌کند. از این رو پیش‌بینی بهای ارز در آینه انتظارات تورمی این بازارها رقمی کاهشی آن هم با شیب اندک ارزیابی می‌شود.

تعادل بازار گواهی به زنگ زعفران

شایان کرمی، کارشناس بازار گواهی سپرده و قراردادهای آتی در رابطه با رویدادهای اخیر بازار محصولات کشاورزی تحت این دو ابزار مالی گفت: در دادوستدهای محصول زعفران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا، طی چند روز اخیر شاهد افزایش حجم معاملات بوده‌ایم. با توجه به پذیره‌نویسی دو صندوق کالایی کشاورزی در بورس کالا که طبق امیدنامه‌های منتشر شده از این صندوق‌ها لازم بود اقدام به خرید گواهی سپرده کالای کشاورزی کنند، بر میزان حجم معاملات گواهی سپرده کالایی افزوده شد. در کنار این امر روند ورود محصول زعفران به انبارها نیز افزایش یافته است. بنابراین همراه با خرید گواهی از سوی صندوق‎های کالایی کشاورزی، در طرف مقابل جریان پذیرش محصول نیز رونق محسوسی یافته است و حجم بالایی از محصول وارد انبارهای بورسی می‌شود. از این رو حجم معاملات با افزایش قابل قبولی همراه شده است.

کرمی به قیمت اوراق سپرده کالایی زعفران اشاره کرد و گفت: بهای این اوراق در بازار گواهی سپرده تغییرات چندانی را به خود ندیده است و به‌صورت میانگین در محدوده 12 هزار و 500 تا 12 هزار و 600 تومان به ازای هر گرم زعفران نگین بورسی در حال معامله است.

احوال ناخوش حجم معاملات پسته

کرمی به حجم بسیار پایین دادوستدهای محصول پسته در بازار گواهی سپرده کالایی پرداخت و بیان کرد: در ابتدای فصل برداشت محصول پسته شاهد حجم معاملات بسیار برجسته برای این محصول بودیم. البته این روزها که قیمت‌ها به سمت‌وسوی واقعی شدن گرویده‌اند، حجم دادوستدهای این محصول بسیار کاهش یافته است. افت معاملات پسته در حد و اندازه‌ای است که از دادوستدهای انجام شده در بستر بورس کالا انتظار سیگنال‌دهی به بازار واقعی نمی‌رود.

آتی بی‌رمق نیازمند راه نجات

همچنین کرمی تعداد فعالان موجود در بازار آتی را بسیار پایین دانست و افزود: در بازار قراردادهای آتی محصول زعفران، به رغم اینکه حجم معاملات گواهی سپرده این محصول افزایش یافت، سررسیدهای آتی برای زعفران نگین افت محسوسی را تجربه کرد. دلیل اصلی این رخداد را می‌توان مربوط به نوسان محدود بهای گواهی سپرده دانست. از این رو انتظارات افزایش قیمت تا حد زیادی کاهش یافت و در نتیجه سررسیدهای آتی این محصول فاصله قیمتی خود را با دارایی پایه که همان گواهی سپرده باشد کاهش دادند. به‌طوری که در حال حاضر با فاصله قیمتی نزدیک به هم نوسان می‌کنند و متوسط فرصت آربیتراژی سه سررسید حاضر در بازار قراردادهای آتی به 5/ 1 درصد کاهش یافته است.

کرمی در پایان صحبت‌های خود به کاستی‌های موجود در بازار آتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بازار قراردادهای آتی ضعیف‌ترین شرایط خود را نسبت به سال 1387 طی می‌کند. اولین نقدی که به این بازار وارد است، مربوط به نوع محصولاتی است که در بازار آتی مورد دادوستد قرار می‌گیرد. چرا که این کالاها محصولات کشاورزی بوده که از جنس کالاهای سرمایه‌ای به شمار نمی‌رود. پس از آنکه آتی سکه به حاشیه رانده شد و از این بازار کنار رفت، شاهد افت متوسط ارزش معاملات و کاهش تعداد فعالان این بازار در بورس کالا بودیم. به نظر می‌رسد تا زمانی که محصولی همچون سکه یا کالایی که قابلیت سرمایه‌گذاری بلندمدت را داشته باشد به این بازار وارد نشود نه تنها نمی‌توان انتظار رونق چندانی را در این بازار داشت بلکه با افت هرچه بیشتر حجم و کاهش تعداد فعالان بازار مواجه خواهد شد. وی افزود: اکنون این بازار به دادوستد کالاهای کشاورزی اکتفا کرده است. اگر قرار بر این باشد که بازار قراردادهای آتی با رونق همراه شود شاید بهترین راه، افزایش جذابیت‌های معاملاتی برای همین محصولات بازار آتی باشد. به‌عنوان مثال اهرم بازار به مراتب افزایش یابد و اهرم‌های بالاتر فعال شوند. به عبارت ساده‌تر هنگامی که معامله‌گری به بازار قراردادهای آتی برای خرید یا فروش وارد می‌شود، به معنی آن است که تعهد خرید یا فروش را بر عهده می‌گیرد و بابت این تعهد، وجه تضمین لازم است. هر چه وجه تضمین کاهش یابد اهرم بازار افزایش می‌یابد.

وی در ادامه گفت: به‌عنوان مثالی ساده می‌توان به جریان معاملات سکه طلا در این بازار اشاره کرد که در برهه‌ای از زمان هر معامله‌گر با پرداخت وجه یک سکه می‌توانست، به میزان 10 سکه معامله کند. همان‌طور که سود این معامله ممکن بود 10 برابر شود در شرایط زیان نیز به اندازه نوسان بهای هر 10 سکه متضرر می‌شد. از این رو هنگامی که اهرم بازار افزایش یابد به مراتب جذابیت در این بازار نیز بیشتر می‌شود. همچنین می‌توان با دورتر کردن سررسیدهای آتی این کار را انجام داد یا ریسک نکول فروشنده را بیش از خریدار در نظر گرفت. یکی از نقدهایی که به بازار فعلی وارد است همین مطلب است. اما اصلی‌ترین اقدام می‌تواند بازگشت یک کالای سرمایه‌ای به این بازار باشد که عمق بازار آتی را بدون شک افزایش خواهد داد.

باتوجه به اینکه شرایط موجود در بازار سکه فیزیکی به مراتب با نوسان کمتری همراه شده است و تعطیلی بیش از دو سال بازار آتی سکه نشان داد که در قیمت‌گذاری سکه فیزیکی، این بازار تاثیر بسزایی نداشت. بنابراین متولیان امر می‌توانند به بررسی مجدد این بازار و مزایایی که برای تعمیق بازار قراردادهای آتی موجود در بورس کالا به همراه دارد، اهتمام ورزند و چشم‌اندازهای روشنی را برای افزایش محصولات قابل معامله در این بازار ترسیم کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالا امروز میزبان عرضه 55هزار و 905 تن مواد پلیمری است.

BourseNews.ir/
صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر می گوید که همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری...

EghtesadOnline.com/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

بورستهران- ایرنا- ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

Irna.ir/
دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

حیدری، مدیرعامل شرکت تجارت غلات پارسیان معتقد است این پتانسیل وجود دارد که شمار زیادی از شرکت‌ها بتوانند گندم را از بازار داخلی تامین و به آرد تبدیل کرده و صادر...

EghtesadOnline.com/
افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

در جریان معاملات هفته پایانی بهمن‌ماه 1399 معامله‌گران تعداد 110هزار و 133قرارداد را به ارزشی بیش از 1833میلیارد و 365 میلیون ریال منعقد کردند.

BourseNews.ir/
گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

بهای پایه لوب‌کات عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا از ابتدای امسال تا به امروز افزایشی 233 درصدی داشته است اما این رشد بی‌سابقه نه‌تنها نتوانسته از میزان تقاضا...

EghtesadOnline.com/
جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

افزایش تعداد دارایی‌های پایه در بورس کالا موجب خواهد شد تا فضا برای تقویت بازار مالی و مشتقه فراهم شود. این روند کلی به معنی افزایش توان معاملاتی در بازار مالی و امکان پوشش ریسک بسیاری از فعالیت‌ها و ...

TejaratNews.com/
جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

نشست هم اندیشی «راه اندازی قراردادهای آتی نقره» امروز در بورس کالای ایران با حضور کارگزاران برگزار شد تا علاوه بر اعلام جزییات این قرارداد، مقدمات کار در جهت آموزش...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

36 هزار و 848 تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر و لوب کات نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد.

BourseNews.ir/
گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا اطلاعیه گشایش انبار کشمش تیزابی شرکت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان تاکستان جهت انجام معاملات سپرده کالایی این محصول را صادر کرد.

BourseNews.ir/

دومین انبار کشمش در بورس کالا گشایش یافت

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش کالای شمش روی شرکت میلاد روی زنجان، سیم و مفتول مسی شرکت سیم و کابل نور زنجان،...

EghtesadOnline.com/
عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

18 هزار و 750 تن قیر و 200 تن عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی بورس کالا عرضه بود.

BourseNews.ir/

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید نوسانات بازار خودرو شدت گرفت شلیک افراد ناشناس به ماموران انتظامی دره شهر آغاز پیش‌فروش جدید محصولات ایران‌خودرو از فردا آغاز طرح پیش‌فروش ایران‌خودرو از فردا حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو! بررسی آماری بازدهی بازارهای موازی ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند نرخ دلار نیمایی امروز 9 اسفند ماه دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید تغییر مالکیت 888 میلیون اوراق بهادار مالی درآمد ماهیانه "دعبید" افزایش یافت بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟ پیش‌بینی نرخ ارز در روز‌های آینده کدال‌نگر 9اسفند1399/وپارسی‌ها بی‌نصیب از فروش اپال دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند مظنه خودروی صفر را از اینجا جویا شوید! تامین مالی از بازارسرمایه راهی برای کنترل تورم/ رد فرضیه رشد تورم با صعود بازارسرمایه سرانه مصرف سیمان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی دستمزد کارگران پایان اسفند نهایی می‌شود شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است ارزش سهام عدالت من (9 اسفندماه) آیا واقعا دولت دلار را گران کرد؟ جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9 تدوین مرامنامه استاندارد خدمات در ایران

در حال بارگیری...