جذب سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی/ رشد 17 درصدی صادرات غیرنفتی

جذب سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی/ رشد 17 درصدی صادرات غیرنفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به جذب 10 هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر، گفت: این سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی و ارزش افزوده‌ای صورت گرفته است.

ابوطالب گرایلو مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به خدمات دریایی و بندری صورت گرفته در بنادر استان خوزستان، گفت: اقدامات مختلفی طی دولت سیزدهم در حوزه خدمات دریایی، خدمات بندری، ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، احیای پروژه‌های بلاتکلیف و وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، صورت گرفته است.

خدمات دریایی

وی درباره خدمات دریایی انجام شده، عنوان کرد: خدمات‌دهی به 4 هزار و 600 فروند کشتی ورودی، انجام 43 هزار مورد خدمات یدک‌کشی و راهنمایی، 202 مورد خدمات امداد و نجات به شناورهای مضطر، 8 میلیون مترمکعب لایروبی در آب‌راه‌های تحت نظارت و صدور 137 هزار گواهینامه و شناسنامه دریانوردی از جمله اقدامات صورت گرفته است.

خدمات بندری

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در مورد خدمات بندری صورت گرفته نیز، بیان کرد: تخلیه و بارگیری 145 میلیون تن انواع کالا شامل 90 میلیون تن کالای غیرنفتی و 55 میلیون تن کالای نفتی، واردات 47 میلیون تن کالای اساسی در راستای تامین امنیت غذایی کشور، انجام 10 میلیون تن ترانزیت انواع کالا، رشد 17 درصدی صادرات غیرنفتی که از 6 میلیون تن در سال 1400 به 7 میلیون تن در سال 1402 رسیده و رشد 186 درصدی ترانزیت نفتی که از 1.29 میلیون تن در سال 1400 به 3.7 میلیون تن در سال 1402 رسیده است را می‌توان از مهم‌ترین خدمات بندری صورت گرفته، بر شمرد.

ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات

گرایلو همچنین به ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات اشاره کرد و گفت: اعتبار کل پروژه‌های عمرانی دولتی به میزان 100 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان بنادر و دریانوردی، هزینه‌کرد و نگه‌داری زیرساخت‌های بندری، خطوط ریلی، محوطه‌ها و تاسیسات از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش است.

جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

وی افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز به میزان 100 هزار میلیارد ریال مدنظر قرار گرفت که شامل ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده، فضاهای استاندارد انبارش کالا و احداث پایانه‌های مکانیزه تخصصی انواع کالا، تامین و توسعه تجهیزات استراتژیک و غیر استراتژیک بندری به ارزش سه هزار و 300 میلیارد ریال از محل مزایا و تسهیلات مناطق ویژه است.

احیای پروژه‌های بلاتکلیف

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به احیای پروژه‌های بلاتکلیف نیز، اظهار داشت: شروع عملیات اجرایی پروژه‌های دولتی به ارزش 40 هزار میلیارد ریال و شروع عملیات اجرایی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ارزش 110 هزار میلیارد ریال از جمله موارد قابل اشاره است.

وظایف حاکمیتی

گرایلو به حوزه وظایف حاکمیتی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: صدور 35 فقره مجوزهای سازه‌های دریایی و ساحلی و همچنین 5 مجوز پرورش ماهی در قفس بحرکان به عنوان وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، مدنظر قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد