کاهش قیمت در خرید این مایحتاج خانوار

کاهش قیمت در خرید این مایحتاج خانوار

قیمت میوه‌های فصل، در هفته گذشته سرانجام در مغازه‌های میوه‌فروشی تعدیل شد.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که در بعضی از اقلام میوه‌ها شاهد کاهش 5 تا 10هزار تومانی قیمت‌ها، به‌ازای هر کیلوگرم میوه، بوده‌ایم. میوه‌های تابستانی از آغاز عرضه و اصطلاحا از زمان نوبرانگی تا تیرماه که به عرضه انبوه رسیدند شاهد تغییرات اندکی در قیمت بودند و کف قیمت میوه‌های درختی در میوه‌فروشی‌های سطح شهر تهران کیلویی 65هزار تومان بود.

بیشتر میوه‌ها بین 70 تا 100هزار تومان بودند و بعضی از اقلام مثل گیلاس ممتاز با قیمت‌های بالای 120هزار تومان به فروش می‌رسید. اما نگاهی به قیمت‌ کنونی میوه در مغازه‌های سطح شهر نشان می‌دهد در روزهای اخیر تغییراتی هرچند اندک را در نرخ‌ها شاهد بوده‌ایم. با وجود افزایش تنوع میوه در 2، 3هفته اخیر میانگین کلی قیمت میوه در مغازه‌ها حداقل 10هزار تومان پایین آمده و به حدود 50هزار تومان رسیده است.

گران‌قیمت‌ها

مقایسه قیمت‌ها با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد قیمت بعضی از میوه‌ها به‌ویژه انواع انگور نسبت به سال قبل کمتر شده که دلیل آن افزایش تولید و عرضه این محصول عنوان می‌شود. گلابی، گیلاس تکدانه ممتاز و شاه‌توت در حال حاضر تنها میوه‌هایی هستند که هنوز در مغازه‌های میوه‌فروشی بالای 100هزار تومان قیمت خورده‌اند و دیگر میوه‌ها بین 30 تا 65هزار تومان به فروش می‌رسند.

افزایش قیمت بارفروشی بعضی محصولات

کاهش قیمت میوه در مغازه‌های تهران در شرایطی است که براساس آخرین نرخنامه اتحادیه بارفروشان میوه‌وتره‌بار، قیمت بعضی از محصولات در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل، افزایشی بوده است.

 این نرخنامه نشان می‌دهد قیمت بارفروشی توت‌فرنگی، زردآلو و انواع گیلاس بین 5 تا 10هزار تومان افزایش یافته و بعضی میوه‌ها مثل آلو قطره‌طلا، شلیل شبرنگ، هندوانه و خربزه قیمت‌شان نسبت به هفته قبل کاهشی بوده است.

کاهش قیمت از کانال با تغییر مبدا تامین میوه

نایب‌ريیس اتحادیه بارفروشان میوه‌وتره‌بار تهران دلیل افزایش قیمت بعضی اقلام میوه را تغییر مبدا تامین میوه پایتخت اعلام کرد و به همشهری گفت: گرمای شدید هوا باعث شد میوه‌های سردرختی شهرهای حومه تهران و همچنین استان‌های شمال‌شرقی و خراسان به سرعت به بازار عرضه شود و به همین دلیل با ریزش قیمت برخی اقلام میوه در تیرماه مواجه بودیم اما با اتمام میوه‌های سردرختی این مناطق، میوه تهران در حال حاضر از مناطق شمال‌غربی و استان‌های آذربایجان شرقی و غربی تامین می‌شود.

به‌ گفته اکبر یاوری، هزینه‌ بالای بسته‌بندی و حمل‌ونقل باعث افزایش قیمت میوه این مناطق نسبت به شهرهای مجاور تهران شده و رشد قیمت ایجادشده در هفته گذشته و روزهای جاری ناشی از این اختلاف قیمت است.

او با این حال تاکید کرد که نرخ‌های مندرج در نرخنامه میادین برای جلوگیری از گرانفروشی و سوءاستفاده است و در بیشتر موارد محصولات با قیمتی کمتر از کف و سقف تعیین‌شده در میدان اصلی به فروش می‌رسند.

آمادگی برای پاییز

 او درباره میوه‌های پاییزی و مرکبات نیز گفت: برای عرضه این میوه‌ها هنوز خیلی زود است و از شهریورماه شاهد توزیع این میوه‌ها خواهیم بود اما امسال قرار بر این است که با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی، مرکبات به‌موقع و به‌صورت کاملا رسیده به بازار عرضه شوند.

اکبری افزود: هر سال نارنگی و پرتقال خیلی زودتر از زمان واقعی و به‌صورت سبز یا رنگ‌آوری شده با هدف سودجویی به بازار عرضه می‌شوند اما امسال به باغداران اعلام شده مرکبات را سر وقت بچینند و اجازه دهند این محصولات روی درخت رنگ بگیرند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد