فعال‌سازی کریدور شمال ـ جنوب

فعال‌سازی کریدور شمال ـ جنوب

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر تسریع روند راه اندازی کریدور شمال ـ جنوب گفت: با توجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی می‌توانیم در کنار هم به عنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری‌ها را پوشش دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از فرینا، نشست مشترک فعالسازی کریدور بین المللی شمال ـ جنوب با محوریت مناطق آزاد ایران و روسیه با حضور سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و جمعی از مدیران اقتصادی دولت روسیه در محل دبیرخانه شورای عالی برگزار شد.

این نشست به منظور اريه راهکار‌ها و پیشنهادات طرفین ایرانی و روسی به منظور تسریع در راه اندازی کریدور بین المللی شمال ـ جنوب و همچنین جذب سرمایه گذاری و توسعه هر چه سریع‌تر بندر کاسپین برگزار شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست با تاکید بر همکاری طرفین بر تسریع روند راه اندازی کریدور شمال ـ جنوب گفت: با توجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی می‌توانیم در کنار هم به عنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری‌ها را پوشش دهیم.

محمد به ابعاد اقتصادی و ژيوپولتیکی کریدور شمال ـ جنوب اشاره کرد و افزود: با راه اندازی این کریدور در خصوص مباحث اقتصادی کاهش هزینه، افزایش کیفیت حمل و نقل، کاهش زمان، صرفه جویی در هزینه‌های اضافی و در کنار آن ابعاد راهبردی و امنیتی را شاهد خواهیم بود. راه اندازی این کریدور نه تنها توسعه اقتصادی برای ایران و روسیه را به همراه دارد، بلکه برای سایر کشور‌های منطقه به خصوص کشور‌های چین و هند نیز از این همکاری‌های مشترک متنفع خواهند شد.

وی به ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی و بندری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به مشخص بودن راهبرد باید بدنبال راهکار باشیم. باید هریک از وظایف کشور‌های ایران و روسیه احصاء شوند و هر یک با توجه به چارچوبی که دارند به انجام کار‌ها سرعت ببخشند. با کمک ظرفیت‌های موجود در حوزه بندری می‌توانیم در زمینه ساخت شناور، تکمیل اسکله رو ـ رو، تکمیل موج شکن مجتمع بندری کاسپین و راه آهن رشت ـ کاسپین نیز همکاری مشترک بین مناطق آزاد دو کشور و وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پیشنهاد داد: این سرمایه گذاری‌ها می‌تواند از طریق شرکت‌های مشترک و بهره برداری مشترک از احداث بندر کاسپین انجام شود، البته این امر مستلزم لایروبی رودخانه ولگا است و در اینصورت استفاده از کریدور شمال ـ جنوب توسعه جدی یافته و اقتصادی خواهد بود. ما در کشور بزرگترین تجهیزات لایروبی را در خلیج فارس در اختیار داریم و استفاده از توان شرکت‌های ایرانی می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

محمد اظهارداشت: پیشنهاد می‌شود کارگروه مشترکی در این خصوص تشکیل شود و موضوعات از طریق نمایندگان طرفین ایران و روسیه و نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی پیگیری و راهکار‌هایی به منظور سرعت بخشیدن به کار ارايه شود.

* ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه‌های گمرکی یکسان و تشکیل کنسرسیوم، راهکار فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، نیز در این نشست به ظرفیت‌ها و امکانات موجود در دو بندر انزلی و کاسپین اشاره کرد و گفت: با عنایت به اینکه تا پایان سال جاری منطقه آزاد انزلی به مسیر ریل سراسری کشور متصل می‌شود، آمادگی خود را نسبت به توسعه همکاری‌های دو جانبه با طرف روس در زمینه لجستیک و بخش حمل و نقل ریلی اعلام می‌کنیم.

علی اوسط اکبری مقدم، ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه‌های گمرکی یکسان، تشکیل کنسرسیوم مشترک بانکی ـ بیمه‌ای و بخش خصوصی و عقد قرارداد‌های همکاری مابین شرکت‌های کشتیرانی دو کشور را مهمترین راهکار‌های پیشنهادی فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب عنوان کرد و افزود: در این مسیر می‌توان از توانمندی‌های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و همپنین تشکیل شرکت‌های مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و عملیاتی کردن توافقات، سازوکار جلوگیری از تضعیف کریدور شمال ـ جنوب توسط مسیر‌های تجاری رقیب نیز بهره برد.

* استفاده از ظرفیت مناطق آزاد در همگرایی اقتصادی و توسعه دوجانبه بین المللی ایران و همسایگان

عضو هیيت مدیره اتاق ایران ـ روسیه نیز در این نشست گفت: کشور ایران و کشور روسیه وجه اشتراک و موقعیت ژيوپلیتیک زیادی دارند. ایران 15 کشور همسایه و روسیه 14 کشور همسایه دارد. ما نیازمند توسعه همگرایی سازمانی و بین سازمانی هستیم، مناطق آزاد کشور‌های مرزی ما می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کنند.

سید جلیل جلالی فر افزود: خوشبختانه دولت‌های ایران و روسیه مصمم به توسعه همکاری‌های اقتصادی و فعالسازی کریدور شمال ـ جنوب هستند. در طی 4 سال گذشته منطقه آزاد انزلی در این خصوص همکاری‌های گسترده‌ای انجام داده است.

جلالی‌فر ادامه داد: ما در جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را داریم و در کشور روسیه سند راهبردی که چارچوب فعالیت مسیر کریدور شمال ـ جنوب را تعیین کرده است. کشور روسیه ماموریت سازمان‌های دولتی خود را سازماندهی می‌کند، ما نیز باید در خصوص مناطق آزاد اروند، چابهار، انزلی و سایر مناطق آزاد کشور ماموریت‌هایی را تعریف کنیم.

در این نشست مدیران اقتصادی بخش‌های دولتی روسیه نیز با استقبال از طرح‌های ارايه شده از سوی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، بر لزوم ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه، توسعه همکاری‌ها میان ذی نفعان کریدور به ویژه هندوستان، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و بوروکراسی اداری، بهره گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری در چارچوب مناطق آزاد دو کشور تاکید و بر عزم جدی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به منظور توسعه فعالیت‌ها در کریدور شمال ـ جنوب تصریح کردند.

در پایان این نشست علی اوسط اکبری مقدم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس نیز به عنوان نماینده کشور روسیه برای تشکیل کارگروه مشترک کریدور شمال ـ جنوب انتخاب شدند.
ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد

معاون وزیر صمت از لغو ممنوعیت ثبت سفارش و واردات فصلی برنج از ابتدای آبان ماه خبر داد.

Irinn.ir/
اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد

اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد

به‌تازگی گمرک ایران طی گزارشی آخرین وضعیت خودروهای دپو شده را به وزارت اقتصاد اعلام کرده و خواستار تعیین تکلیف شده است.

TejaratNews.com/
ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی

ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظا...

وزیر اقتصاد به معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی این وزارتخانه دستور داد علاوه بر نظارت مستمر برای حمایت از تولید، وصول مطالبات بانکی نباید خللی در روند تولید وارد کند.

FarsNews.ir/
ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

ريیس جمهور بر ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف ...

TejaratNews.com/
نخستین تامین سرمایه صنعتی ایران با نماد تفارس آمد

نخستین تامین سرمایه صنعتی ایران با نماد تفارس آمد

اطلاعیه پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه خلیج فارس (سهامی عام در شرف تاسیس) به روش ثبت سفارش در نماد «تفارس»، از سوی شرکت فرابورس منتشر شد.

BourseNews.ir/
اطلاعیه پذیره‌ نویسی تامین سرمایه خلیج فارس منتشر شد / اولین تامین سرمایه صنعتی ایران با نماد تفارس آمد

اطلاعیه پذیره‌ نویسی تامین سرمایه خلیج فارس منتشر شد / اولین تامین...

اطلاعیه پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه خلیج فارس (سهامی عام در شرف تاسیس) به روش ثبت سفارش در نماد «تفارس»، از سوی شرکت فرابورس منتشر شد.

EghtesadOnline.com/
ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه

ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه

از زمان قرار گرفتن ایران تحت فشار‌های تحریمی و اقتصادی، مسيولان کشور راهکار‌های متعددی را برای برون‌رفت از این بحران بررسی کرده و فروش نفت به کشور‌های نزدیک ازلحاظ سیاسی را در اولویت قرار داده‌اند. ام...

Bartarinha.ir/
ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟

ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟

ريیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی تهران می‌گوید شرایط برای تولید یک خودرو مشترک میان ایران، ترکیه و روسیه فراهم است.

Bartarinha.ir/
آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟

آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با با...

گروه صنعتی ایران خودرو، طرح پیش‌فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا گذاشته است. اما با ثبت‌نام در حراج ایران خودرو، چقدر رانت نصیب برندگان می‌شود؟

TejaratNews.com/
مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان متوقف شد

مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان متوقف شد

فریدون اسعدی کارشناس و پژوهش‌گر انرژی از توقف مذاکرات گازی میان ایران و ترکمنستان که در مشهد در جریان بود، خبر داد.

TejaratNews.com/
اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

شورای عالی مناطق آزاد، ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ممنوع اعلام کرد.

Irinn.ir/
ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای را به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد تجاری-صنعتی ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/
درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران

درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران

شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر با ماهیت سهامی عام در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

FarsNews.ir/
واردات حبوبات از کانادا / قیمت نخود 75 هزار تومان شد

واردات حبوبات از کانادا / قیمت نخود 75 هزار تومان شد

ایران یکی از واردکنندگان حبوبات است. اما افزایش قیمت دلار، تحریم‌ها و افزایش هزینه حمل آن به داخل کشور، واردات حبوبات را کاهش داده و قیمت آن را در بازار داخل بالا برده. آن هم درست در سالی که خشکسالی، ...

TejaratNews.com/
آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی ایران خودرو + لینک ثبت‌نام

آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی ایران خودرو + لینک ثبت‌نام

گروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا می گذارد.

TejaratNews.com/
حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... کدام صنایع بورسی پیشرو می‌شوند؟ / چالش‌های اقتصادی پیش روی بازار سرمایه دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ رونق بازار خانه‌های نقلی / کدام خانه‌ها تقاضا ندارد؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد بیشترین ارزش معاملات سهام (3 آبان) / ارزش کل معاملات با افت 10درصدی مواجه شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه