اصرار به تکرار اشتباهات؛ گاف بزرگ برای دولت

اصرار به تکرار اشتباهات؛ گاف بزرگ برای دولت

نباید فراموش کرد که آنچه موجب شده در ده سال گذشته روند سرمایه‌گذاری در کشور ما منفی باشد همین عدم ثبات در سیاست گذاری ها بوده است.

به گزارش بورس نیوز، اواخر هفته گذشته بود که خبر آزادسازی قیمت خودرو و افزایش قیمت هایی که خودروسازان در نظر گرفتند تا اعمال کنند اعلام شد اما؛ دیری نپایید که با تصمیم ريیس جمهور، خبر افزایش قیمت خودرو لغو شد!

واکنش بازار سرمایه به این اتفاق رنگ سرخی بود که بر قامت بسیاری از نمادها جای گرفت اگرچه به نظر عده‌ای از فعالان و تحلیلگران، این واکنش به اتفاقات، بیش واکنشی استولی در اقتصادی که نتوان حتی برای یک ساعت پیش‌بینی پذیری را انجام داد، نمی‌توان انتظار ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه را داشت. بی‌ثباتی دولت‌ها در تصمیم‌گیری‌ها آنقدر شدت پیدا کرده که مردم رغبتی به سرمایه‌گذاری ندارند.

در مقابل تنور دلالان حسابی داغ است. حتی ارزان قیمت ترین خودروهای تولیدی در کشور در دو ماه گذشته، افزایش قیمت چند ده میلیون تومانی تجربه کرده اند و البته جالب است که سیاست گذاران کماکان اصرار به قیمت گذاری های دستوری در صنعت خودرو دارند. عجیب تر آنکه عده ای بیرون گود نشسته و سهامداران را قمارباز می خوانند و محکوم به شلوغ کاری می کنند!

مقایسه سرمایه‌گذاری در بورس  با "قمار" مقایسه اشتباهی است

حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اگرچه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و خرید و فروش سهام، سرمایه‌گذاری در بازار ثانویه محسوب می‌شود اما؛ بازهم سرمایه‌گذاری و مشارکت در اقتصاد کشور است. مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با "قمار" مقایسه کاملا اشتباهی است، بازار سرمایه در اقتصاد هر کشور از مهم‌ترین بازارهای مالی محسوب می شود و بورس ما نیز نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وی افزود: اگرچه برخی فعالان بازار سرمایه به سبب اشتباهاتی که در انتخاب سهام و ترکیب پرتفوی داشته‌اند متحمل ضرر و زیان بیشتری شده اند، اما نمی توان منکر تاثیر منفی تصمیمات نادرست دولت در اقتصاد کشور و به تبع آن بازار سرمایه مان بود.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن انتقاد از سیاست های دولت و قیمت‌گذاری های دستوری اظهار کرد: قیمت گذاری دستوری در هر بازاری از جمله بازار خودرو قطعا نادرست است. تجربه چندین ساله قیمت‌گذاری های دستوری نشان داده که این روش قیمت گذاری هیچ منفعتی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ندارد و تنها نفع این روش قیمت گذاری برای دلالان است.

پهلوان تاکید کرد: دولتمردان و سیاستگذاران ما در این سال‌ها به سبب اجرای سیاست‌های پوپولیستی این مسیر غلط را پیموده‌اند و اصرار دولت به اجرای قیمت‌گذاری دستوری در صنایع، منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار نخواهد شد اما؛ روی قیمت سهام و وضعیت بازار سرمایه اثر منفی خواهد داشت.

این کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: البته به نظر می رسد به سبب افزایش آگاهی و افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه‌ و امکان اظهار نظر کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در فضای مجازی، دولت نمی‌تواند بی‌اعتنا به انتقادات مطرح شده و تصمیمات نادرست خود را تکرار کند و احتمالا این سیاست نادرست قیمت‌گذاری دستوری به سایر صنایع تعمیم پیدا نخواهد کرد. بنابراین به نظر می‌رسد قیمت‌گذاری دستوری، مانعی نیست که بتواند برای همیشه بازار سرمایه را از جذابیت بیاندازد نخواهد بود و در آینده اوضاع این بازار بهتر خواهد شد.

وی گفت: طبیعی است که عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و اظهارنظرهای ضد و نقیض از اعتماد سرمایه گذاران می کاهد. نباید فراموش کرد که آنچه موجب شده در ده سال گذشته روند سرمایه‌گذاری در کشور ما منفی باشد همین عدم ثبات در سیاست گذاری ها بوده است.

پهلوان در پایان اظهارکرد: عدم رغبت به سرمایه‌گذاری در کشور ، تاثیر منفی بر اقتصاد ما خواهد داشت و امیدوارم دولت هرچه زودتر به این اشتباه خود پی ببرد و از ادامه این مسیر نادرست(قیمت گذاری های دستوری) جلوگیری شود.

افت 5 هزار واحدی شاخص بورس

افت 5 هزار واحدی شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 13 آذرماه) با پنج هزار و 337 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 334 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری فاینتک برای هفته سوم آذر

سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری فاینتک برای هفته سوم آذر

شرکت مشاور سرمایه‌ گذاری فاینتک، پرتفوی پیشنهادی خود برای هفته سوم آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
بورسی‌‌‌ ها از ضرورت امنیت سرمایه‌ گذاری نوشتند

بورسی‌‌‌ ها از ضرورت امنیت سرمایه‌ گذاری نوشتند

منیت سرمایه‌گذاری؛ موضوعی که تبدیل به هشتگی در شبکه اجتماعی توییتر شد. اگر استفاده از هشتگ و راه‌‌‌انداختن موج‌‌‌های خبری و نوشتاری در توییتر در گذشته فقط مختص به...

EghtesadOnline.com/
افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 10 آذرماه) با 17 هزار و هشت واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
افت شاخص بورس

افت شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه شنبه، 9 آذرماه) با 6 هزار و 845 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 357 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
روند منفی شاخص بورس ارتباطی به فروش اوراق دولتی ندارد

روند منفی شاخص بورس ارتباطی به فروش اوراق دولتی ندارد

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه ایرادات ساختاری حاکم در بورس را زمینه‌ساز ضعف در معاملات بازار سرمایه دانست و گفت: روند فعلی بازار ناشی از فروش اوراق در بازار نیست، فروش اوراق نمی‌تواند با چ...

Irna.ir/
شاخص بورس نزولی شد

شاخص بورس نزولی شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، هشتم آذرماه) با چهار هزار و 183 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 363 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس سبزپوش شد

شاخص بورس سبزپوش شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، هفتم آذرماه) با یک‌هزار و 316 واحد افزایش، در جایگاه یک ‌میلیون و 368 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس قرمزپوش ماند

شاخص بورس قرمزپوش ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 6 آذرماه) با 27 هزار و 441 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 366 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 27 هزار و 442 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 5.3 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

عقب‌نشینی 27 هزار و 442 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو باز...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند ریزشی با کاهش 27 هزار و 443 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری فاینتک برای هفته دوم آذر

سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری فاینتک برای هفته دوم آذر

شرکت مشاور سرمایه‌ گذاری فاینتک، پرتفوی پیشنهادی خود برای هفته دوم آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری سهم‌ آشنا برای هفته دوم آذر

سبد پیشنهادی شرکت مشاور سرمایه ‌گذاری سهم‌ آشنا برای هفته دوم آذر

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری سهم‌آشنا، پرتفوی پیشنهادی خود برای هفته دوم آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با وجود ابهامات متعدد

کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با ...

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه پایدار است و از طرفی فروش اوراق دولتی، بی‌ثباتی بازار را افزایش می‌دهد. در چنین وضعیتی که بازار با...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

واحد اطلاعات اکونومیست چشم‌انداز متغیرهای اقتصادی را تا پنج سال آینده به‌روز کرد که براین اساس در پایان 2026، نرخ ریال در برابر هر دلار به 297780 خواهد رسید، همچنین در نیمه نخست سال آینده میلادی به اح...

TejaratNews.com/
شاخص بورس منفی شد

شاخص بورس منفی شد

شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، دوم آذر ‌ماه) با 2 هزار و 521 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 404 هزار واحدی قرار گرفت.

JameJamOnline.ir/
بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند این گروه از مدیران حقوق نمی‌گیرند از وعده‌های بورسی مسيولان چه خبر؟ "سامان" انبار صنعتی خود را نتوانست بفروشد ترکیب هیات مدیره "اردستان" اعلام شد شرایط خرید محصول ورق سرد از بورس کالا ابلاغ شد ماجرای تجمع تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت / ابهام در تکلیف تعاونی‌های سهام عدالت بازگشت شاخص کل بورس به مدار صعودی نرخ سود تسه افزایش یافت پیش‌بینی قیمت آیفون در پایان سال 2021 / قیمت گوشی موبایل امروز 14 آذر فروش قسطی خودروهای چینی (لینک) / در بازار چند؟ شرایط خرید ورق سرد ابلاغ شد مدیرعامل جدید شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران تعیین شد نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس