بورس؛ به نام ملت، به کام دولت / سهامداران سود و یا ضرر غیرمنطقی نمی‌ خواهند

بورس؛ به نام ملت، به کام دولت / سهامداران سود و یا ضرر غیرمنطقی نمی‌ خواهند

نایب رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اصلی‌ترین معضلات بازار، به تشریح و تبیین مطالباتی پرداخت که سهامداران می‌توانند از سازمان بورس و به طور کلی دولت،...

اقتصادآنلاین_هانا پاکمند؛ اتخاذ تصمیمات کارشناسی نشده از سمت دولت، بازار را با اصلاحات شدیدی روبه‌رو کرده و از طرفی هم زمینه‌ساز وارد آوردن ضربات سنگینی به بدنه اقتصاد کشور شده است. اما به‌نظر می‌رسد، این شرایط تمامی ندارد زیرا همچنان شاهد اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و وعده‌های اعجاب‌آور مسيولان هستیم.

محمد حسن نژاد، نایب رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس، ضمن اشاره به معضلات کنونی بازار، به تحلیل نیازها و مطالبه‌های اساسی سرمایه‌گذاران پرداخته و گفت: سرمایه‌گذار در هر بازاری خواستار امنیت است؛ به‌عبارتی سرمایه‌گذار باید بتواند با امنیت و آرامش‌خاطر کامل، سرمایه خود را وارد بازار کند. سرمایه‌گذاران تحت چنین شرایطی، نه سود غیر منطقی می‌خواهند و نه زیان غیرمنطقی!

وی افزود: وقتی صحبت از تالار شیشه‌ای می‌شود، انتظار می‌رود تمامی امور در آن شفاف و واضح باشد. اما اتفاقاتی که در یکی دو سال اخیر در بازار سرمایه شاهد آن بودیم، نه آن رشد افسار گسیخته‌ و نه آن وادادگی بی‌سابقه بازار، نشان ‌می‌دهد بازار منطق و ناظری ندارد.

حسن‌نژاد، با اشاره به اینکه مجلس، ناظر دولت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه مجلس، ناظر دولت است، نباید انتظار این را داشت که مجلس، شاخص را بالا و پایین کند. ولی مجلس باید بر دولت، وزارت اقتصاد و سازمان بورس نظارت داشته باشد تا برنامه آنها برای بورس کاملا مشخص شده و فضایی شفاف و به دور از ابهامات بر معاملات بازار سرمایه جاری و ساری باشد.

عضو سابق شورایعالی بورس به اقتصاد آنلاین گفت: سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه باید بدانند دولت در بلندمدت چه دیدگاهی نسبت به بازار دارد و برای مثال دولت برای پنج سال آینده چه برنامه و دیدگاهی برای بازار سرمایه در سر خواهد داشت؟ وقتی این مسايل در بازار مشخص نباشد؛ سهامداران نمی‌توانند خود را با شرایط تطبیق دهند.

وی با اشاره به فروش اوراق دولتی که انتقادات زیادی بر روند اجرا شدن آن حاکم است، گفت: وقتی دولت به نام حمایت از بورس، اوراق فروخته و پول آن را جمع‌آوری می‌کند، موجبات ریزش بازار را فراهم می‌کند و به‌دنبال آن سهامداران را نیز متضرر می‌سازد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تورم دو رقمی اقتصاد کشور در سال‌های اخیر، گفت: با توجه به تورم دو رقمی که سال‌ها در اقتصاد کشور پایدار است، می‌توان گفت دارایی شرکت‌ها در نرخ‌های قبلی باقی مانده و تجدید نرخی در آن‌ها صورت نگرفت است. وزارت اقتصاد می‌تواند شرکت‌ها را ملزم کند، برای مثال تا 6ماه، دارایی‌های خود را تجدید ارزیابی کنند.

وی ادامه داد: با تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها، قیمت واقعی سهام آن‌ها مشخص شده و به‌دنبال آن، عملکرد مدیران نیز مشخصا مورد بررسی قرار می‌گرفت. دولت‌ راحت‌تر می‌تواند عملکرد مدیران را بررسی کند تا مشخص شود که دارایی شرکت‌ها به صورت مفید و کارآمد اداره می‌شود و یا اینکه با اتلاف منابع مواجه هستیم.

راهکاری جایگزین، برای بسته خاندوزی

نایب رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس، در نقد از بسته 10بندی خاندوزی گفت: حمایت از بورس با دخالت در بودجه کشور اساسا اشتباه است. اگر حمایت از طریق صندوق توسعه ملی یا صندوق حمایت از بازار انجام شود، می‌تواند موثر باشد. در این صورت، دولت می‌تواند با فروش بخشی از دارایی‌هایی مازاد خود، سهام خریداری کرده و پرتفوی گردانی گند.

وی افزود: این نوع حمایت نیازی به بودجه ندارد و دولت می‌تواند با اجازه از سران قوا، اقدام به فروش بخشی از دارایی‌های مازاد خود کند. با فروش دارایی‌های مازاد، می‌توان صندوقی تحت عنوان صندوق ذخیره دولت مانند صندوق نفتی که در کشور نروژ وجود دارد، تشکیل داد. دولت با چنین صندوقی می‌تواند در صورت نیاز در بخش‌های مختلف اقتصادی معامله انجام داده و حمایتی صحیح از بازارها داشته باشد.

از طرفی دیگر، در روز گذشته محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهوری، وعده داد که شاخص کل بورس در آینده‌ای نزدیک به محدوده یک میلیون و 700هزار واحدی خواهد رسید. بسیاری از کارشناسان معتقدند، پس از طرح وعده‌های گوناگون بورسی توسط مسيولان دولت سیزدهم، این‌بار نوبت به رضایی رسیده است. حسن‌نژاد نیز در این باره گفت: در هیچ کجای دنیا، کسی نمی‌تواند با اطمینان از آینده و محدودیت شاخص صحبت کند. چنین افرادی یا قدرت دارند که خود، شاخص را بالا و پایین کنند و یا شناختی از بازار سرمایه ندارند و صحبت‌های بی‌پایه و اساس می‌کنند.

تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود هفت تپه‌های دولت روحانی تمامی ندارد! / خصوصی‌سازی مشکوک یک فروشگاه زنجیره‌ای به کمک واردکنندگان برنج