بازگشت نامطمين بورس

بازگشت نامطمين بورس

معاملات بورس تهران در هفته گذشته با افت 9/ 3درصدی شاخص کل به پایان رسید.
 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در ابتدای هفته شکسته شدن کانال‌های حمایتی شاخص یکی پس از دیگری دنبال شد. در دو روز پایانی هفته اما تحرکاتی در بازار مشاهده شد و در نهایت این نماگر در سطح یک میلیون و 109 هزار واحد ایستاد. واکنش شاخص کل به کانال یک میلیون واحدی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در ادامه وضعیت بازار بسیار اثرگذار است.

عمده تحلیلگران و سهامداران حاضر در نظرسنجی این هفته  بر اساس تحلیل‌های نموداری، روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی عنوان می‌کنند. این افراد معتقدند واکنش به سطح یک میلیون واحد در پایان هفته احتمال عقب‌نشینی مجدد شاخص را کاهش داده است. با این حال در مقابل برخی معتقدند آنچه بازار در هفته‌های قبل تجربه کرده با مفروضات علمی و تحلیلی موجود در بازار چندان همخوانی ندارد و ناشی از یک ترس و هیجان فراگیر در بازار بوده است. از این رو هنوز هم نمی‌توان با اطمینان از ایجاد یک روند صعودی در بازار سهام صحبت کرد. به هر ترتیب سهامداران و تحلیلگران هنوز هم اجماع قابل‌توجهی برای پیش‌بینی روند بازار ندارند؛ امری که ناشی از بی‌اعتمادی و ابهامات موجود در بازار سهام است.

تحلیلگران چه می‌گویند؟

صعودی: 59 درصد از تحلیلگران روند شاخص سهام را صعودی ارزیابی می‌کنند و معتقدند شاخص کل در هفته پیش رو بر اساس تحلیل‌های نموداری و بنیادی در مسیر رشد قرار خواهد گرفت. به اعتقاد این دسته با توجه به وضعیت ریزش قیمت‌ها در ماه‌های گذشته، بسیاری از سهام، ارزنده شده و حجم قابل‌توجهی از عرضه‌ها نیز طی دو هفته اخیر با متقارن کردن دامنه نوسان و حذف گره معاملاتی تخلیه شده‌اند. این امر در کنار واکنش شاخص کل به سطح یک میلیون واحدی و بازگشت به مسیر صعودی می‌تواند سیگنالی برای کاهش ترس و نگرانی در بازار باشد. از طرفی نرخ دلار نیز ثبات نسبی را تجربه می‌کند و مقاومت در برابر کاهش قابل‌توجه آن حتی با وجود خبرهایی از انجام توافق هسته‌ای موجب تخفیف نگرانی سهامداران از یک اصلاح قیمت دیگر شده است. با اعلام نتیجه تایید صلاحیت نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری نیز بازار ارز و سکه با صعود مواجه شدند. این دو موضوع از ناحیه بازار ارز در تحریک سمت تقاضای سهام می‌توانند موثر عمل کنند. از منظر بازار جهانی نیز متغیرها در سمت حمایت از بازار سهام هستند. در مجموع به نظر می‌رسد برآیند این عوامل در هفته جاری شاخص سهام را در مسیر صعودی حرکت دهد.

کم‌نوسان: به اعتقاد 39 درصد از کارشناسان حاضر در نظرسنجی روند شاخص سهام در هفته جاری کم‌نوسان خواهد بود. به اعتقاد این افراد شاخص از سطح دو میلیون واحد تا رقم کنونی 50 درصد افت کرده و در برخی سهام این ریزش به 70 یا 80 درصد نیز می‌رسد. از این رو احتمال افت قیمت‌ها و تشدید عرضه کاهش یافته و طی روزهای معاملاتی اخیر نیز بخش قابل‌توجهی از فروش تخلیه شد. با این حال هر چقدر هم از هیجان فروش کم شود، فعلا جای خود را به اشتیاق خرید نمی‌دهد. تقاضا نیازمند جسارتی است که گویا بعد از تجربه اخیر از بسیاری از اهالی بازار سلب شده است. تا زمانی که ابهامات در عرصه سیاسی و اقتصادی و موضع دولت جدید با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات در مورد متغیرهای کلان سیاسی و اقتصادی روشن نشود، احتمالا بورس در مسیر کم نوسان حرکت خواهد کرد.

نزولی: 9 درصد از تحلیلگران مزبور روند شاخص سهام را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این افراد فعالان بازار سهام چنان ضربه‌ای از وضعیت بورس خورده‌اند که با توجه یا بی‌توجه به عوامل بنیادی تنها فکر خروج از بازار سهام و حفظ سرمایه باقی‌مانده خود در بازار هستند و بعید به نظر می‌رسد میل به فروش در بازار کاهش یابد و معاملات متعادل باشند. برخی افراد نیز حضور در مجامع شرکت‌ها را ریسکی برای سرمایه خود می‌دانند و درصدد خروج از سهامداری هستند. از نگاه این دسته از تحلیلگران به مثبت‌های یکی، دو روزه چندان دلخوش نمی‌توان بود؛ چرا که فرآیند حرکت شاخص در چند ماه گذشته فارغ از برخی روزها رو به نزول بوده که در صورت عدم‌تغییر به‌خصوصی در وضعیت کلان اقتصادی و سیاسی ادامه‌دار پیش‌بینی می‌شود.

سهامداران چه انتظاری دارند؟

صعودی: از نگاه 42 درصد از سهامداران شرکت کننده در نظرسنجی شاخص سهام در هفته جاری در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد. به اعتقاد این افراد، برگشت شاخص سهام از سطح یک میلیون واحد در تحریک تقاضای سهام موثر عمل خواهد کرد. به نظر می‌رسد بخش قابل‌توجهی از هیجان فروش تخلیه شده است و در حضور عوامل بنیادی می‌توان به ادامه صعود بورس امیدوار بود.

کم‌نوسان: 36 درصد از معامله‌گران حاضر در نظرسنجی روند شاخص سهام را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. از نگاه ‌این دسته ترس و ابهامات موجود در بازار در تقابل با روند مساعد متغیرهای بنیادی در نهایت موجب حرکت نماگر بازار سهام در مسیر کم‌نوسان خواهد شد.

نزولی: 22 درصد از سهامداران مزبور معتقدند شاخص فعلا در روند نزولی حرکت خواهند کرد و عطش فروش سهامداران همچنان در سطح بالایی است. این عطش فروش صبر و تحمل را از سهامداران گرفته است و نمی‌توان با تحرکات مثبت یکروزه دلخوش کرد. از این رو به احتمال زیاد شاخص در هفته جاری نیز حرکت در مسیر نزولی را انتخاب خواهد کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

سردترین بهار بورس تهران

مرز جدید ترس در بورس تهران

مرز جدید ترس در بورس تهران

شاخص کل بورس تهران روز یکشنبه 8/ 1درصد دیگر افت کرد تا فاصله این نماگر تا سقوط به ابرکانال 1/ 1میلیون واحد به کمتر از 7/ 0درصد برسد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...