قیمت تخم مرغ در بازار چقدر شد؟

قیمت تخم مرغ در بازار چقدر شد؟

تاخیر در تامین، بارگیری و ارسال نهاده‌های دامی دولتی، این روزها بلای جان مرغداران شده؛ به گونه‌ای که قیمت تخم مرغ در بازار، به کیلویی 60 هزار تومان هم رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آن‌طور که برخی فعالان این صنعت می‌گویند ذرت و سویای موردنیاز تولیدکنندگان در سامانه بازارگاه حدود دو ماه است که به درستی تامین نمی‌شود و نهاده‌ها نیز با تاخیر یک ماه تا 40 روز به دست مرغداران می‌رسد.

تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت طیور و دامپروری همواره چالش بزرگی برای دولت‌ها بوده است و به نظر می‌رسد که در دولت جدید هم ادامه‌دار شده است؛ به‌طوری که اخیرا کمبود ذرت در سامانه بازارگاه و تاخیر در ارسال نهاده‌های خریداری شده صدای تولیدکنندگان را درآورده است و آن‌طور که فعالان صنعت طیور می‌گویند تولیدکنندگان مجبورند نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را چندین برابر قیمت از بازار آزاد خریداری کنند.

همین مساله باعث افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار شده است به گونه‌ای که قیمت هر شانه تخم‌مرغ 30 عددی در خرده‌فروشی‌های تهران به 55 تا 60 هزار تومان رسیده است.

براساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر شانه تخم‌مرغ 30 عددی به وزن دو کیلوگرم متفاوت و در بازه قیمتی 55 تا 60 هزار تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.گفتنی است حدود دو هفته پیش قیمت این کالای پرمصرف 50 تا 55 هزار تومان و بیش از یک ماه پیش نیز قیمت آن در بازار حدود 45 هزار تومان بود.

به عبارتی می‌توان گفت قیمت تخم‌مرغ از اواخر شهریور تاکنون 5000 تا 10 هزار تومان افزایش یافته است.افزایش قیمتی که فعالان صنعت طیور علت آن را افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌های دامی، واکسن، دارو، کارتن و شانه، آب، برق و گاز، دستمزد کارگر، کرایه حمل و نقل و همچنین کاهش جوجه‌ریزی، تاخیر در تامین و ارسال نهاده‌ها و حذف 14 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار از ابتدای سال به دلیل دستوری بودن قیمت‌ها و ضرر و زیان تولیدکنندگان می‌دانند.

کاهش تقاضای خرید مرغ و تخم‌مرغ

در این راستا کاظم حاجی محمدی، رییس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ و ماهی کرج از کاهش تقاضای خرید مرغ و تخم‌مرغ در پی افزایش قیمت‌ها خبر داده و گفته است بی‌ثباتی و افزایش قیمت‌ها و کمبود مرغ باعث نارضایتی و تغییر شغل برخی واحدهای این صنف شده و بسیاری از واحدها در این شرایط بی‌ثباتی قیمت‌ها متضرر شده‌اند.

او با اشاره به اینکه حدود 280 واحد صنفی در این زمینه در کرج فعالیت می‌کنند، گفت: بزرگ‌ترین مشکل ما عدم صدور فاکتور توسط عاملان فروش است که باعث زیان واحدهاست.حاجی محمدی افزود: به دلیل این موضوع اتحادیه نمی‌تواند قیمت خرید را به درستی محاسبه کند و از طرفی واحدها در زمان مراجعه بازرسان نمی‌توانند قیمت خرید را به درستی ثابت کنند، بنابراین نمی‌توان تخلفات را اثبات کرد.

رییس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ و ماهی کرج اضافه کرد: موضوع عدم صدور فاکتور از سوی عاملان فروش باعث جریمه شدن واحدها از سوی بازرسان و متضرر شدن آنهاست.حاجی محمدی خاطرنشان کرد: البته درباره صدور فاکتور چندین‌بار نامه‌نگاری انجام شد ولی نتیجه‌ای نداشت؛ لازم است جهاد کشاورزی نظارت بیشتری بر تولیدکنندگان و عاملان پخش مرغ و تخم‌مرغ داشته باشد. به این صورت ما نیز می‌توانیم نظارت بهتری به واحدهای صنفی داشته باشیم.

افزایش قیمت ذرت و سویا در بازار آزاد

در این خصوص چندی پیش پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی با اشاره به تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده‌های دامی به ایسنا گفت که برخی از مرغداران هنوز بعد از 40 روز نهاده‌های خریداری شده خود را دریافت نکرده‌اند و حدود یک ماهی می‌شود که ذرت و سویا در سامانه بازارگاه شارژ نشده است.او همچنین اضافه کرد که قیمت ذرت در بازار آزاد حدود 5000 تومان و سویا نیز 9000 تومان شده است.

در این خصوص حبیب اسدالله نژاد، نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی نیز ضمن انتقاد از تاخیر در شارژ نهاده‌های دامی و ارسال آنها گفت که وقتی نهاده دیر به دست مرغدار برسد مرغدار مجبور است دوره پرورش خود را با نهاده‌های بازار آزاد طی کند و همین امر هزینه‌های تولید را بالا می‌برد.فعالان دیگر صنعت طیور نیز در این خصوص نظراتی مطرح کردند.

حمید کاشانی، رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن نیز به وضعیت تامین نهاده‌های بخش مرغ تخم‌گذار اشاره کرد و گفت که در این بخش حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی‌شود و تنها 40درصد ذرت مورد نیاز تولیدکنندگان با قیمت مصوب تامین شده و مرغداران مجبورند 60درصد مابقی را 3 تا 4 برابر گران‌تر از بازار آزاد خریداری کنند.

مرغداران دو ماه است ذرت دولتی نگرفته‌اند

همچنین ناصر نبی‌پور، رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران در این خصوص گفته است: می‌گویند نهاده‌های خریداری شده از سامانه بازارگاه 7 تا 10 روزه به دست تولیدکننده می‌رسد اما گاهی اوقات این مدت زمان یک تا دو ماه هم می‌شود. از طرفی از مرداد ماه ذرتی در سامانه قرار نگرفته که به تولیدکننده تحویل داده شود. حدود 60 روز است که مرغداران ذرت دولتی دریافت نکرده‌اند و مجبورند از بازار آزاد کیلویی 6500 تا 6700 تومان خریداری کنند.

او ادامه داد: هفته گذشته قیمت ذرت در بازار کیلویی5100 تومان بود که در یک هفته قیمت آن افزایش یافت.این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه 40درصد ذرت شهریور ماه تامین شده ولی هنوز به دست مرغداران نرسیده است، گفت: وعده داده‌اند که در این روزها همه ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد قیمت هر کیلو ذرت در بازار به 8000 تومان هم خواهد رسید.

منبع: روزنامه اعتماد

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید

صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید

قیمت هر شانه تخم‌مرغ در برخی از فروشگاه‌ها 60 هزار تومان است اما در میادین این کالا 17 هزار تومان ارزان‌تر فروخته می‌شود. فعالان بازار می‌گویند نتیجه قیمت‌گذاری دستوری، کمبود و تشکیل صف‌های طولانی است...

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار امروز 25 مهر

جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار امروز 25 مهر

قیمت تخم مرغ در سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌ها شانه‌ای بین 45 تا 55 هزار تومان است. این در حالی است که طبق اعلام مسيولان وزارت جهاد کشاورزی از دیروز به‌طور گسترده تخم مرغ در سطح مراکز عرضه سراسر کشور با...

TejaratNews.com/
قیمت تخم مرغ درمیادین میوه و تره‌بار

قیمت تخم مرغ درمیادین میوه و تره‌بار

قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه‌های سطح شهر تهران 55 تا 60 هزار تومان و در میادین میوه و تره بار 43 هزار تومان است که اختلاف قیمتی بین 12 تا 17 هزار تومان دارند.

TejaratNews.com/
اختلاف قیمت تخم مرغ در بازار آزاد چقدر است؟

اختلاف قیمت تخم مرغ در بازار آزاد چقدر است؟

قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه‌های سطح شهر تهران 55 تا 60 هزار تومان و در میادین میوه و تره بار 43 هزار تومان است.

Bartarinha.ir/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 22 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 22 مهر 1400 (فهرست قیمت)

انواع مرغ امروز پنجشنبه 22 مهر، نسبت به روز گذشته بدون تغییر قیمتی خاصی عرضه شد.

TejaratNews.com/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 21 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 21 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت مرغ امروز، چهارشنبه 21 مهر نسبت به روز گذشته با تغییرات اندکی همراه شد.

TejaratNews.com/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 20 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 20 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت مرغ امروز، سه‌شنبه 20 مهر نسبت به روز گذشته با تغییرات اندکی همراه شد.

TejaratNews.com/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 19 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 19 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات اندکی همراه شد. در این میان، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت مرغ گرم کامل در بازار به 35 تا 38 هزار تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

تولید تخم مرغ به دلیل افت جوجه‌ریزی در ماه‌های قبل، کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل صادرات تخم مرغ از خرداد امسال تاکنون متوقف شده است.

TejaratNews.com/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 18 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 18 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات اندکی همراه شد. در این میان، یک فعال صنفی با بیان اینکه سود فروش مرغ، صرفه‌ای برای فروشنده ندارد، گفت: سود فروشندگان از فروش مرغ در ازای هر کیلوگرم، یک هزار...

TejaratNews.com/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 17 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 17 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع گوشت مرغ امروز، شنبه 17 مهر، نسبت به روز گذشته با تغییرات اندکی همراه شد.

TejaratNews.com/
عرضه تخم مرغ شانه‌ای 42500 تومانی

عرضه تخم مرغ شانه‌ای 42500 تومانی

یک مقام مسيول گفت: از امروز 17 مهر، عرضه تخم مرغ به طور گسترده و در سطح مراکز عرضه سراسر کشور، با قیمت شانه‌ای حدود 42 هزار و 500 تومان آغاز شد.

TejaratNews.com/
عرضه گسترده تخم مرغ با نرخ جدید از امروز

عرضه گسترده تخم مرغ با نرخ جدید از امروز

سرپرست معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: از امروز 17 مهر به طور گسترده تخم مرغ در سطح مراکز عرضه سراسر کشور با قیمت شانه‌ای حدود 42500 تومان عرضه می‌شود.

Irinn.ir/
قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 14 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 14 مهر 1400 (فهرست قیمت)

قیمت انواع گوشت مرغ امروز، چهارشنبه 14 مهر، نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. در این میان قیمت تخم مرغ بنابر اعلام قبلی از امروز به صورت رسمی افزایش یافت.

TejaratNews.com/
تخم مرغ رسما هم گران شد / در بازار چند؟

تخم مرغ رسما هم گران شد / در بازار چند؟

قیمت تخم مرغ بنابر اعلام قبلی از امروز (چهارشنبه، 14 مهر) به صورت رسمی افزایش یافت.

TejaratNews.com/
مواد اولیه شیرخشک همچنان در گمرکات مانده دلایل افزایش قیمت قیر؛ از رشد قیمت جهانی تا معاملات تهاتری بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی شاخص کل قرمز اما شاخص هم وزن سبزپوش است پیش بینی معامله گران از قیمت نفت در ماه های آینده دادوستد پنتان پلاس پتروشیمی بوشهر در بورس انرژی بیش از 109 هزار تن فرآورده هیدروکربوری به فروش رسید "حکشتی" برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی لنگر کشید شاخص های بورس جهانی صعودی شدند نرخ 13 ارز ثابت ماند/افزایش نرخ 27 ارز ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی 2420 میلیارد دلار شد کاهش شاخص دلار برای دومین روز متوالی " وسدید " و ترکیبی نو از هیات مدیره نرخ رسمی 27 ارز افزایش یافته جزيیات وام و یارانه مسکن دولتی / پنج دهک پایینی منتظر باشند عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 28 مهرماه بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا شاخص ریزش 2 هزار واحدی دارد سهمیه بهین یاب برخی محصولات پتروشیمی حذف شد کدام سهامداران منتظر واریز سود باشند؟ اعضای حقوقی هیيت مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد بورس 42 واحد رشد کرد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد جزيیاتی از وام طرح «جهش مسکن» / اقساط بازپرداخت آن چقدر است؟ خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد