پرداخت وام مسکن به این افراد / جزییات مشخص شد

پرداخت وام مسکن به این افراد / جزییات مشخص شد

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که در طی دو سال گذشته، 404 هزار وام ودیعه مسکن به مستاجران پرداخت شده است. مبلغ این...

وزارت راه و شهرسازی بر اساس آمار خود اعلام کرده است که در طی دو سال اخیر، بیش از 404 هزار تسهیلات کمک ودیعه مسکن به منظور توانمندسازی مستاجران پرداخت شده است.

آذرماه سال گذشته با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب شورای پول و اعتبار، سقف کلی پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن از 40 هزار میلیارد تومان به 80 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در زمان حاضر سقف تسهیلات ودیعه مسکن در شهر تهران 200 میلیون تومان، مراکز استان‌ها 150 میلیون تومان، سایر شهرها 100 میلیون تومان و در روستاها 40 میلیون تومان است.

سقف اجاره‌ مسکن در استان‌ ها اعلام شد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تعیین سقف قیمت اجاره مسکن در استان‌های با نرخ تورم 30 درصد در دستور کار قرار گرفته است.

ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در برنامه تلویزیونی ثریا با بیان اینکه میزان تورم و مصلحت مردم، دو شرط قیمت‌گذاری دستوری مسکن توسط دولت به شمار می رود گفت: در استان‌هایی که میزان تورم در آن‌ها بالای 30 درصد است دولت قیمت‌گذاری در بازار مسکن را انجام می‌دهد.

وی افزود: شورای عالی مسکن باید با در نظر گرفتن مصلحت مردم آن هم با توجه به میزان تورم نرخ نهایی قیمت‌گذاری را تعیین کند.

نوروزی با بیان اینکه مشاوران مسکن در صورت تخلف از میزان سقف اجاره‌بها جریمه می‌شوند گفت: طبق قانون ساماندهی رسیدگی به تخلفات و نظارت دقیق بر روند فعالیت های مشاوران املاک از مهم ترین مصوبات این قانون است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی  اظهار کرد: دولت به منتشرکنندگان قیمت‌های کاذب در سکوهای انتشار آگهی  هشدار می دهد چراکه یکی از بسترهای اصلی قیمت سازی و افزایش قیمت همین سکوهای اینترنتی است.

نوروزی تاکید کرد: دولت در راستای همین قیمت سازی  سکوهای اینترنتی برخورد جدی را  در دستور کار خود قرار داده است.

او اظهار کرد: هر معامله مسکن باید ابتدا از طریق رصد هویت ملک و مالک و استعلام از سامانه ملی املاک و اسکان انجام شود.

وی افزود: دولت با متخلفان افزایش غیرواقعی قیمت مسکن و سوداگران مقابله می‌کند.

جزيیات دریافت زمین و مسکن رایگان

تابستان سال گذشته بود که برای اولین‌ بار مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از اهدای زمین در ابوموسی خبر داد. در این راستا قرار بود شرط فرم «ج» در طرح ملی مسکن برای متقاضیان در این جزیره حذف شود.

نفرم «ج» به معنای آن است که در صورت استعلام دولت، فرد متقاضی تسهیلات مسکن دولتی و افراد تحت تکفل او پنج سال گذشته، زمین یا ملکی به نام نداشته باشند.

همچنین این افراد باید وام خرید یا ساخت مسکن نگرفته و از اواخر سال 1357 از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی استفاده نکرده باشند. این اقدام در جهت تشویق برای مهاجرت به این جزیره بود.

حالا پس از گذشت حدود یک سال خبرهای جدیدی از واگذاری زمین در ابوموسی به گوش می‌رسد.

ارسلان مالکی، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در این باره اعلام کرده است: برای بومیان و کسانی که مشمول قانون هستند، در جزیره ابوموسی زمین و مسکن آماده می‌کنیم. این واگذاری‌ها در سایر شهرهای کشور نیز وجود دارد و در ابوموسی نیز انجام می شود.

به گفته او، سازمان ملی زمین و مسکن 110 واحد مسکونی در جزیره بوموسی می‌سازد که در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.

او همچنین اعلام کرد در این جزیره واگذاری زمین برای واجدان شرایط نهضت ملی مسکن انجام می‌گیرد. اما حالا سوال اینجاست که دریافت زمین در جزیره ابوموسی برای متقاضیان چه شروطی دارد؟

شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی

همان‌طور که اشاره شد، شرط فرم «ج» در طرح ملی مسکن برای ثبت‌نام زمین در ابوموسی حذف شده است و از این رو تمام شهروندان ایرانی سرپرست خانوار می‌توانند برای ثبت‌نام زمین در ابوموسی اقدام کنند.

دیگر شروط، مطابق مواردی است که متقاضیان برای طرح نهضت ملی مسکن باید دارا باشند. برای مثال متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد.

تنها نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولان جسمی و حرکتی که دارای حداقل 20 سال سن و معرفی‌نامه از سازمان بهزیستی کشور هستند از شرط تاهل مستثنی هستند. همچنین زنان خودسرپرست متقاضی، حداقل باید 35 سال داشته باشند.

جزیره ابوموسی جنوبی‌ترین جزیره ایران و یکی از جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس است که از توابع شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان محسوب می‌شود. مساحت ابوموسی حدود 12 کیلومتر مربع است و فاصله میان این جزیره و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب، تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

این جزیره کوچک همچنین از فرودگاه و اسکله نیز بهره‌‎مند است و پروازهای مسافری منظمی از بندرعباس به فرودگاه ابوموسی انجام می‌گیرد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد