طرح اصلاح قانون بازار سرمایه رونمایی می‌شود

طرح اصلاح قانون بازار سرمایه رونمایی می‌شود

بورستهران- ایرنا- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی می‌شود تا فعالان بازار در مدت 2 هفته پیشنهادات خود را ارايه کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی» امروز (دوشنبه) در مراسم راه‌اندازی قرارداد آتی مس و معاملات گواهی سپرده مس و میلگرد در بورس کالا با بیان اینکه اکنون بازار سرمایه دیگر مانند گذشته نیست و بیش از 50 میلیون سهامدار در این بازار حضور دارند، افزود: اگر می‌خواهیم برای اقتصاد کشور تصمیم‌گیری کنیم باید وضعیت بازار سرمایه که مظهر اقتصاد کشور تلقی می شود را در نظر بگیریم.

وی ادامه‌داد: در برهه‌ای سرمایه‌گذاران حاضر در بازار سرمایه به 200 هزار نفر هم نمی رسید اما اکنون جنس ذی‌نفعان متفاوت شده و بازار سرمایه با چهره گذشته را شاهد نیستیم، به واسطه ذی‌نفعانی نظیر سهام عدالت که 50 میلیون نفر هستند و جمعیت بسیار بزرگی به شمار می روند اثر فعالیت‌های مرتبط با بازار سرمایه، فضای عمومی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

پورابراهیمی اظهار داشت: در طول سال‌های اخیر نگاه به بازار سرمایه عمیق‌تر و دقیق‌تر شده است، برای نمونه در سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها حجم عظیمی از مردم ذی نفع هستند و این رویه و مشارکت باید ادامه یابد.

توجه به ظرفیت‌های بازار سرمایه در لایحه بودجه 1401

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به تشکیل صندوق املاک و مستغلات اشاره کرد و گفت: این صندوق می‌تواند در حوزه مولدسازی ایجاد شود که ظرفیت آن در اختیار بازار سرمایه قرار دارد و پیشنهاد ما این است تا ظرفیت‌های بازار سرمایه در بودجه 1401 که مبانی تحول در صنایع و اقتصاد کشور است، گنجانده شود. 

وی اظهار داشت: پیشنهاد دیگر ما به دولت و وزارت صمت این است که فرآیند پذیرش همه محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا  را در یک بازه زمانی مشخص انجام دهند و ابزارهایی نظیر گواهی سپرده و آتی بر روی آنها تعریف شوند.

پورابراهیمی به تقویت رابطه بین وزارت تخصصی صمت با مجموعه بازار سرمایه به خصوص بورس کالا اشاره کرد و گفت: موضوعی که دغدغه ما در حوزه روابط بین فعالیت وزارت صمت و ارکان بازار سرمایه بود، در دولت سیزدهم به یک قابلیت و ظرفیت بزرگ تبدیل شده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه‌داد: اگر می‌خواهیم برای اقتصاد کشور تصمیم‌گیری کنیم، یکی از مظاهر نمودهای حوزه اقتصادی کشور جایگاه بازار سرمایه است که کارکردها و ابزارهای آن در حوزه ارتقای اقتصاد تاثیرگذار است و کمک به آن به معنای کمک به اقشار مختلف جامعه در نظام اجرایی کشور است.

بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می برد

وی با تاکید بر اینکه امروز بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد، افزود: اثر قیمت‌گذاری دستوری در همه ابعاد خود را نمایان کرده و به اقتصاد فشار آورده است، همچنین در این میان این اتفاق ایجاد رانت در نظام اقتصادی کشور و ناکارآمدی بنگاه های اقتصادی را به همراه دارد.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه ناکارآمدی در بنگاه‌های اقتصادی مانند خودروسازی‌ها را نباید از جیب مردم پرداخت کرد بلکه باید قیمت تمام شده را اصلاح کرده و کاهش داد، اظهار داشت: جنس قیمت‌گذاری و سیاست قیمتی با جنس اصلاح متفاوت است؛ بنابراین شروط ما در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور کاهش قیمت تمام شده بوده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه روح بازار سرمایه عدم دخالت دولت و عدم دخالت دستوری در اقتصاد است، گفت: باید به این مسیر در دولت سیزدهم، نگاه علمی و تخصصی باشد و تجارب گذشته چراغ راه ما محسوب می شود که امیدواریم وزاری تخصصی اقتصادی و سایر وزرا این مسیر را همراهی کنند.

طرح اصلاح قانون بازار سرمایه

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بندی را در بودجه 1401، برای تشکیل شرکت‌های پروژه در مجلس خواهیم گنجاند، افزود: طرح اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی می‌شود تا فعالان بازار در مدت دو هفته پیشنهادات خود را ارايه کنند.

پورابراهیمی گفت: این اصلاحیه در اختیار فعالان و کارشناسان بازار سرمایه قرار می‌گیرد، اما پس از جمع‌آوری کمیسیون اقتصادی وارد فاز تصویب قانون جدید می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: برای مثال مشکلاتی نظیر اخذ مالیات از ابزارهای مالی مثل گواهی سپرده کالایی از جمله مواردی است که رفع آن‌ها به توسعه بورس کالا کمک می‌کند و بسیاری از دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه نیز در قانون جدید بازار خواهد آمد.

خودرو پس از توافق وین گران می‌شود یا ارزان؟ ارز دیجیتال ستاره لیگ برتری را به خاک سیاه نشاند وضعیت بورس فرابحرانی است / زنگ خطر برای بازارهای مالی به صدا درآمد؟ بودجه دولت چقدر در معیشت طلاب موثر است؟ شاخص کل بورس با سر به زمین خورد سرانه مصرف شیر در کشور چقدر است؟ هزینه رهن و اجاره خانه در نبرد جنوبی +جدول بیت‌کوین چقدر قیمت خورد؟ کاهش ارزش سهام عدالت برای امروز بیش از 50 درصد بار شبکه برق کنترل پذیر می‌شود/ برگزاری مناقصه 3 میلیون کنتور هوشمند امضای تفاهمنامه بین شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و گازوست رومانی مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد پروازهای فرودگاه مهرآباد از سر گرفته شد اینفوگرافی / مدیرعاملی با کیف انگلیسی بدهی خارجی ایران چقدر است؟ یخبندان و کولاک در 24 استان/ هشدار لغزندگی جاده‌ها و احتمال لغو پروازها‌ بحران لیر بازار رمزارز را داغ کرد وحشت در بازار رمز ارزها / بیت کوین سقوط کرد مالیات‌های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن عربستان به سهمیه تولید اوپک‌پلاس پایبند است قیمت سبد نفتی اوپک از 86 دلار گذشت برگشت میوه‌های صادراتی ناراحتی ندارد! بنیانگذار صرافی بایننس در جمع پولدارترین ها خبر مهم بنزینی برای این رانندگان فوری/ پروازهای مهرآباد متوقف شد پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 29 دی | بورس از منفی به مثبت می‌رود؟ قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه نبرد جنوبی تهران با این اتفاق پرداخت یارانه جدید قطعی می شود سرانه مصرف شیر 86 لیتر‌/ ثروتمندان 6 برابر بیشتر شیر می‌خورند شاخص کل بورس 30 هزار و 540 واحد افت کرد زلزله در بازار رمزارز/ بیت کوین چقدر قیمت خورد؟ اعتبار؛ جایگزین ضامن در گرفتن وام بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد صید فیل ماهی 210 کیلویی توسط صیادان مازندران ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری 5 دستور ريیس‌جمهوری به نظام بانکی تولید سالانه 115 هزار تن عسل در کشور قیمت گوشت در 28 دی1400 (فهرست قیمت) کارگران، دستفروشی را ترجیح می‌دهند! دو روز دیگر؛ آخرین مهلت تعیین تکلیف دستگاه های کا... ممنوعیت جدید برای واردات خودرو و موبایل با تیک قیمتی در بورس آشنا شوید قیمت انواع مرغ در 28 دی 1400 بدهی خارجی ایران چقدر است؟ کف نرخ از روی بلیت هواپیما برداشته شد شکسته‌شدن همه رکوردهای منفی در بازار سرمایه/ 94 درصد نمادهای بورس قرمزپوش شدند قیمت دلار بالاتر می‌رود؟ ارز دیجیتال ملی ایران با نام عجیب مجمع "فاراک" 10 ریال تقسیم کرد پرداخت سود "خبازرس" از مرداد سال 1401