از امروز؛ طبق قانون جدید، چک بکشید

از امروز؛ طبق قانون جدید، چک بکشید

دارندگان دست چک‌های جدید همچنان با کوله باری از ابهام به سراغ ثبت چک‌های صیادی جدید می‌روند.

باشگاه خبرنگاران: دارندگان دست چک های جدید همچنان با کوله باری از ابهام به سراغ ثبت چک های صیادی جدید می روند.

امروز با آغاز اولین روز کاری بانک ها، اصلاح قانون چک در مسیر جدیدی قرار می گیرد. صدور چک در وجه حامل ممنوع و ثبت چک های صیادی در سامانه صیاد تا حدودی الزامی می شود.

تصویری زیر، تصویری از چک های جدیدی است که مقرر شده از امروز در شعب توزیع و ثبت در صیاد بر اساس اطلاعات این چک صورت بگیرد.

طبق این قانون چک بکشیدسه سالی است که بانک مرکزی با مدیران مختلف خود مسبب اجرای اصلاح قانون چک یا همان قانون جدید چک هستند. قانونی که مصوبات جدیدی داشته و هدف اصلی اش جلوگیری از برگشت و جعل چک است.

البته این اصلاح به موارد مختلفی نظیر دوری از نظام سنتی به بانکداری دیجیتال هم باز می گردد.

ارجمندی، کارشناس حوزه بانکی در این باره می گوید: بانکداری باید از نظام سنتی و مدیریت سنتی بر پایه فرد به سمت دیجیتالی شدن و کاهش مراجعات رو در رو حرکت کند. چرا که این امر شفافیت را افزایش و فساد درون سازمانی را کاهش می دهد.

اما این قانون که چندماهی در اجرا به علت کرونا و فشارهای مختلف به دارندگان چک به تعویق افتاد چه ویژگی هایی دارد.

 

این قانون قرار بود از 22 آذر مهمان سیستم بانکی شود اما اجرای آن بر اساس ملاحظاتی به عقب افتاد.

نادعلی‌زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: فرد صادرکننده چک باید اطلاعات خود را در سامانه صیاد ثبت کند و تایید چک هم در سامانه صیاد انجام می‌گیرد و فرد گیرنده باید تایید آن را کنترل کند. علت صدور چک هم باید در سامانه ثبت شود.

نادعلی زاده بیان کرد: از امروز دسته چک جدید تحویل متقاضی می‌شود که بنفش رنگ است و امکان صدور چک های جدید در وجه حامل، وجود ندارد.

او ادامه داد: البته چک های قدیمی طبق روال قبلی نیاز به ثبت در سامانه صیاد ندارند و قابل استفاده هستند. از طرف بانک مرکزی مهلت زمانی برای جمع‌آوری دسته چک‌های قدیمی داده می‌شود.

این مقام مسيول گفت: سقف ریالی هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است و پس از گذشت 3 مرحله به اجرا در می آید. سقف اعتباری هم بر اساس تقاضای افراد، میزان تراکنش، سابقه صدور چک و یا چک‌های برگشتی افراد در میزان سقف اعتباری سالیانه افراد مشخص می‌شود و قابل افزایش است.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: در لحظه باید گیرنده چک از طریق سامانه صیاد استعلام بگیرد که چک دریافتی تایید شده است یا خیر. صادر کننده چک می‌تواند چک خود را از طریق ثبت در 5 اپلیکیشن متفاوت یا درگاه‌هایی که بانک در اختیارش قرار می‌دهد انجام دهد ثبت کند و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

نادعلی زاده گفت: چک‌های جدید که در اختیار مردم قرار می‌گیرد دارای بارکد، کد صیادی 16 رقمی و تاریخ اعتبار خواهند بود. در چک‌های جدید تا تاریخ مشخص، قابلیت صدور وجود دارد و این تاریخ هم سه سال بعد از دریافت دسته چک است.

او افزود: پشت نویسی چک در سامانه صیاد انجام می‌گیرد و محدودیتی در تعداد گردش چک وجود ندارد. دیگر چک سفید امضا و بدون تاریخ نباید صادر شود.

ثبت پیامکی چک در آینده ای نزدیک!

سخنگوی اجرایی قانون جدید چک بیان کرد: در آینده نزدیک امکان ثبت پیامکی چک هم فراهم خواهد شد. اما با استفاده از اپلیکیشن ها هم امکان ثبت و هم تایید فراهم است.

نادعلی زاده گفت: چک ضمانت قابلیت ثبت در سامانه صیاد دارد، اما باید تاریخ، مبلغ و هویت آن در سامانه مشخص باشد. حتما چک‌های بنفش باید در سامانه ثبت شوند و در غیر این صورت افراد نباید آن را قبول کنند.

او تصریح کرد: در چک های جدید چنانچه موجودی حساب نتواند مقدار چک صادر شده را تامین کند می تواند قسمتی از مبلغ قابل دریافت را وصول کرد و مابقی چک را برگشتی اعلام کرد.در این شیوه به میزان مبلغ چک برگشتی در همه حساب های فرد در بانک های مختلف مسدود می شود.

شابد بعد از تعریف این موارد برای دارندگان دیت چک سوال پیش بیابد که آیا کارمزدهای کارسازی چک ها هم تغییر می کند.

سخنگوی قانون چک در این بار به باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داد: کارمزد کارسازی چک تغییری نمی کند و این روال مانند گذشته است.

اما ضعف های اجرایی این قانون در تاخیر اجرای آن تا حدودی مشهود است. عده ای معتقدند هنوز مسايل قضایی این نوع چک ها اعم از برگشت و اجرا گذاشتن و مجازات های آن هنوز در هاله ای از ابهام است.

نسرین نامی، کارشناس امور بانکی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ضعف در قانون این طرح بیشتر در امر رسیدگی به امور قضایی دیده می شود و در اجرا تاخیر جای خود را به تدریج داده است.

وی افزود: درست است که در قانون جدید چک، اجازه دسترسی فرد گیرنده چک به تمامی حساب های صادرکننده چک داده شده است اما هنوز مشخص نیست در صورت برگشت خوردن چک جزای فرد بدهکار چیست.

نامی گفت: با اجرای تدریجی این قانون، سهم چک‌های برگشتی از کل چک‌های صادره 12 ماهه بعد از آذر ماه 97 در مقایسه با سال‌های قبل از این تاریخ حدود 40 درصد کاهش داشته است به طوری که میانگین سالیانه نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی قبل از اجرای قانون جدید به ترتیب حدودا 15.5 و 20 درصد بوده که بعد از اجرای نسبی قانون به 9 و 10 رسیده است.

اجرای این قانون مقرره 22 آذر و حال بعد از این همه تاخیر تاخیر لباس اجرا بر تن کرده است اما همچنان ابهاماتی کاسبان و شرکتی ها را در بر می گیرد. شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات این خبر اعلام کنید.

local_offerبرچسب‌ها:
خبر مهم سخنگوی قانون چک برای صادرکنندگان چک

خبر مهم سخنگوی قانون چک برای صادرکنندگان چک

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اعلام توزیع دسته چک‌های جدید در بانک‌ها، گفت: امکان ثبت چک با هر کارت بانکی فراهم شد و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و کارت وجود داشته باشد.

Bartarinha.ir/
قیمت محصوات ایران خودرو دیزل افزایش یافت/ رشد 2 تا 22 میلیون تومانی شاخص 9 هزار واحد دیگر ریخت اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه مجوز فعالیت شرکت سبدگردان کارآفرینان راه آینده صادر شد صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی کارگزاری آتیه موافقت اصولی دریافت کرد تصمیم جدید نمایندگان مجلس درباره چک صدور موافقت اصولی با تاسیس صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری انجمن مالی اسلامی قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد کتاب «معاملات اختیار معامله برای افراد مبتدی» به کتابخانه سازمان بورس رفت مروری بر عملکرد 3 ماهه "ساربیل" موافقت اصولی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه معادن و فلزات آرمان صادر شد خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/احتمال افزایش وام کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت افزایش کیفیت محصولات سایپا در شرایط تحریم گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی بورس کالا ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها

در حال بارگیری...