آب مازندران شور می‌شود؟ / چرا سدسازی لزوما به نفع مردم نیست؟

آب مازندران شور می‌شود؟ / چرا سدسازی لزوما به نفع مردم نیست؟

سد زارم‌رود دومین سدی است که کارشناسان نسبت به ساخت آن اعتراض زیادی کرده‌اند با این حال در فرآیند ساخته شدن قرار دارد. حنیف رضا گلزار، کارشناس محیط زیست و آب هشدار می‌دهد: این سد آب مازندران را شور می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان هنوز هم نسبت به ساخت سد فینسک در مازندران اعتراضاتی دارند با این حال، نمایندگان استان مازندران پیگیر ساخته شدن سد زارم‌رود شده‌اند. سدی که به گفته کارشناسان تقریبا هیچ دلیلی برای احداث ندارد. حنیف رضا گلزار کارشناس محیط زیست و آب درباره آسیب‌های ساخت این سد به تجارت‌نیوز می‌گوید: با ساخت این سد مازندران قطعا دچار مشکل می‌شود.

این کارشناس توضیح می‌دهد: مکان یابی محل ساخت سد کاملا اشتباه بوده زیرا چندین گسل فعال در خاستگاه آن شناسایی شده است. ساختار مواد سنگی این محل ساختاری سست است که تحمل این سد را ندارد و ممکن است فرو بریزد.

سد زارم‌رود با زیست‌بوم مازندران چه می‌کند؟

گلزار بیان می‌کند: این آب محل تخم ریزی ماهی‌هایی است که از دریا وارد تجن می‌شوند و فرآیند زادآوری به وجود می آوردند. با احداث این سد زیستگاه این ماهی‌ها از بین می‌رود.

این کارشناس اظهار تاسف می‌کند: در بستر رودخانه زارم‌رود توده‌های گچی شناسایی شده که پیش‌بینی می شود در آب حل شود و دیواره سد را دچار نشست کند. به جز این گچ، کیفیت آب را کاهش می‌دهد و باعث بیماری می‌شود.

او معتقد است سرنوشت مازندران با ساخت سدهایی مانند فینسک و زارم‌رود شبیه به خوزستان می‌شود: این سد دقیقا مانند گتوند، غلطت املاح را بالا می‌برد و آب مردم را شور می‌کند. به همین دلیل هم کیفیت خاک اراضی پایین دست را کاهش می‌دهد.

با این حال نمایندگان مازندران اصرار زیادی بر ساخت این سد دارند. آن‌ها در حالی می‌گویند که ساخت این سد برای تامین آب شرب اهالی الزامی است که سد رجایی آب مردم منطقه را به خوبی تامین می‌کند.

نمایندگان تا به کنون اعتراضی به ساخت این سد نکرده‌اند اما برخی نهادهای مدنی کنشگر مازندران، چهارشنبه دادخواست شکایت تنظیم کردند و خواستار ورود دادستان مازندران به این ماجرا شدند.

آب مازندران در آینده با سدسازی‌های بدون منطق شور می‌شود. طبیعت این استان دیگر تحمل سدسازی‌های غیر اصولی ندارد و مشخص نیست ساختن این سد چرا در دستور کار قرار گرفته و چه نفعی برای مافیای سدسازی دارد؟

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «سد زارم‌رود، دومین سد خطرناک برای مازندران» را هم بخوانید.

نرخ اجاره ویلا در شمال چقدر است؟ / مازندران گران‌تر است یا گیلان؟

نرخ اجاره ویلا در شمال چقدر است؟ / مازندران گران‌تر است یا گیلان؟

با توجه به آگهی‌های سایت دیوار و داده‌های موجود جدولی از متوسط اجاره ویلا در برخی از شهرهای استان مازندران و گیلان به دست آمده است. میانگین اجاره ویلا در کدام شهر بیش‌تر است؟

TejaratNews.com/
150 درصد افزایش قیمت ویلا در مازندران / ویلا در محمودآباد متری 8 میلیون تومان

150 درصد افزایش قیمت ویلا در مازندران / ویلا در محمودآباد متری 8 م...

با توجه به خرید و فروش ویلا در استان مازندران در یک سال گذشته، درصد افزایش قیمت خرید ویلا در برخی از شهرهای این استان به دست آمده است که بر اساس آن شهرهایی همچون چالوس و رامسر بیش‌ از 150 درصد رشد قیم...

TejaratNews.com/
سد زارم‌رود، دومین سد برای نابودی مازندران

سد زارم‌رود، دومین سد برای نابودی مازندران

پس از احداث سد فینسک حالا مسولان سودای احداث سدی دیگر در این استان دارند. سدی که کارشناسان می‌گویند تقریبا بدون هیچ دلیلی احداث می‌شود و به جر آن، سرنوشت مازندران را بیش از پیش مانند خوزستان می‌کند.

TejaratNews.com/
فینسک مازندران را خشک می‌کند!

فینسک مازندران را خشک می‌کند!

هفته پیش، نماینده مردم سمنان، از تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار پروژه احداث سد فینسک خبر داد؛ طرحی که کارشناسان هشدار می‌دهند، مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند.

TejaratNews.com/
سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

مدت زیادی از مطرح شدن طرح فینسک، طرحی که قرار بود آب مازندران را به سمنان منتقل کند و کارشناسان زیادی با ان مخالف بودند، می‌گذرد و حالا هفته پیش، نماینده مردم سمنان، از تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار پ...

TejaratNews.com/
آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیست؟

آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیس...

همزمان با خاموشی‌های گسترده این هفته در کشور، استان مازندران روزهای عجیبی را پست سر گذاشته و برق این استان چندین نوبت قطع شده است و این همه مشکلات این استان نیست؛ شهرستان آمل هم دو، سه روزی است آب شرب...

TejaratNews.com/
هفته پررونق بورس در مازندران

هفته پررونق بورس در مازندران

مازندران ساری - ایرنا - ارزش معاملات سهام در بورس منطقه‌ای مازندران طی هفته جاری به بیش از یکهزارو 500 میلیارد ریال رسید که جهش 54 درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

Irna.ir/
چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران

چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران

مازندران ساری - ایرنا - بورس منطقه‌ای مازندران دومین هفته ماه مرداد را با جهش حدود دو برابری داد و ستد سهام نسبت به هفته پیش پشت سرگذاشت ، جهشی که کارشناسان سرمایه آن را نشانگر بی‌قراری سرمایه‌گذاران ...

Irna.ir/
هفته پررونق بورس منطقه‌ای مازندران

هفته پررونق بورس منطقه‌ای مازندران

مازندران ساری - ایرنا - ارزش معاملاتی هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران با افزایش پلکانی در یک ماه گذشته طی هفته جاری به 2 هزار و 77 میلیارد ریال رسیده است که نشانگر بازگشت تدریجی اعتماد سهامداران به ای...

Irna.ir/
بورس مازندران بر مدار افزایش معاملاتی

بورس مازندران بر مدار افزایش معاملاتی

مازندران ساری - ایرنا - بورس منطقه‌ای مازندران در حالی سومین هفته کاری ماه تیر را پشت سر گذاشته است که مقایسه آمار و ارقام نشان می‌دهد فعالان این بازار جرات بیشتری برای دادوستد پیدا کرده و ارزش معاملا...

Irna.ir/
رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد

رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد

مازندران ایرنا - ساری - رکورد ماه خرداد داد و ستد سهام در بورس منطقه‌ای مازندران در آخرین هفته این ماه با خرید و فروش 722 میلیارد ریال سهم شکسته شد.

Irna.ir/
بازگشت انگیزه برای فعالیت در بورس منطقه‌ای مازندران

بازگشت انگیزه برای فعالیت در بورس منطقه‌ای مازندران

مازندران ساری - ایرنا - بازار بورس منطقه‌ای مازندران در حالی سومین هفته ماه خرداد را به پایان رسانده است که فعالان این بازار انگیزه بیشتری برای فعالیت داشتند چون میانگین گردش مالی روزانه این بازار بیش...

Irna.ir/
430 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

430 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری فعالان بازار سرمایه 430 میلیارد ریال سهم را در بورس منطقه‌ای مازندران معامله کردند.

Irna.ir/
718 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

718 میلیارد ریال سهم در بورس مازندران معامله شد

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری فعالان بازار سرمایه 652 میلیارد ریال سهم را در بورس منطقه‌ای مازندران معامله کردند.

Irna.ir/
اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص