ارزیابی ارزندگی پتروشیمی‌ ها در بورس

ارزیابی ارزندگی پتروشیمی‌ ها در بورس

گروه محصولات شیمیایی به عنوان تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، بدون شک بهترین روندها را در بین گروه‌های بورسی در ماه‌های اخیر داشته است. گروهی سود‌ساز و صادراتی که...

به گزارش اقتصادآنلاین، نیما میرزایی تحلیلگر بازار سرمایه، در دنیای اقتصاد نوشت؛ رشد‌های ثبت شده در نرخ ارز در تابستان و کف‌های معتبر قیمتی در اواخر بهار سال‌جاری از مهم‌ترین دلایل رشد این گروه در این دوره بوده و همچنین با توجه به چشم‌انداز مثبت نرخ‌های جهانی می‌توان کماکان شاهد جذابیت این گروه بر مبنای P/ E تحلیلی بود. در مطلب حاضر ضمن آشنایی با محصولات اصلی تولیدی در این گروه و شرکت‌های داخلی و بورسی آن، مروری بر وضعیت قیمت‌های جهانی محصولات و سودسازی شرکت‌های مزبور خواهیم داشت.

شرکت‌های تولیدکننده

صنعت پتروشیمی یکی از صنایع مهم و استراتژیک کشور است که بخش عمد‌‌‌‌ه‌ای از صادرات غیرنفتی را نیز به خود اختصاص داده است. کشور ایران به دلیل برخورداری از منابع غنی هیدروکربوری، مزیت رقابتی بسیار مناسبی در این صنعت دارد که با سرمایه‌گذاری مناسب، توسعه طرح‌‌‌های پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش، می‌تواند ارزش افزوده بالایی ایجاد کرده و وابستگی کشور به خام‌فروشی نفت را کاهش دهد. محصولات تولیدی پتروشیمی‌ها به چهار دسته اوره و آمونیاک، متانول، الفین‌ها و پلیمرها و آروماتیک‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

پتروشیمی و دنیای پیرامون ما

با مروری بر محصولات تولید شده در این 4دسته‌بندی اصلی ملاحظه می‌شود که بخش عمده‌ای از دنیای پیرامون ما را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم محصولات این گروه تشکیل می‌دهند که اهمیت بسیار بالای این صنعت را آشکار می‌کند.  

الفین‌‌ها: الفین‌ها شامل ترکیبات 2کربنه (مثل اتیلن)، 3کربنه (مثل پروپیلن) و 4کربنه (مثل بوتادین و بوتیلن) هستند. الفین‌های سبک بیش از 60‌درصد از سهم تولید پتروشیمی‌ها را در کل دنیا به خود اختصاص داده‌اند. پر‌مصرف‌ترین ماده پایه صنعت پتروشیمی در دنیا «اتیلن» است. خوراک اصلی واحد الفین، نفتای سبک و سنگین نام دارد که از طریق خطوط انتقال یا تانکرهای حمل نفتا از پالایشگاه‌ها تامین می‌شود. در زمینه پلیمر‌ها نیز پلی‌اتیلن پرمصرف‌ترین پلیمر در دنیا از دسته ترموپلاستیک‌ها و متعلق به خانواده پلی‌الفین‌هاست و نمایانگر بزرگ‌ترین گروه از ضایعات پلاستیکی است‌‌‌.

این پلیمر کاربرد فروانی در صنعت بسته‌بندی دارد. برای مثال کیسه‌ها و دبه‌ها، بطری‌های شیر و قاشق‌های پلاستیکی در آشپزخانه‌ها را می‌توان نام برد. این پلیمر از طریق پلیمریزاسیون رادیکالی اتیلن تولید می‌شود. پلی‌پروپیلن دومین ترموپلاستیک پرمصرف از خانواده پلی‌الفین‌هاست. در مقایسه با پلی‌اتیلن دارای استحکام ضربه‌ای کمتر ولی دمای کاربری بالاتر و استحکام کششی بیشتر است. پلی‌پروپیلن یک از پلیمرهای با کارآیی متنوع است که در تولید قطعات مختلف پلاستیکی ازجمله در صنعت خودرو (تزيینات داخلی، پروانه‌ها و...) و همچنین در صنعت الیاف (چمن‌های مصنوعی، طناب ضدپوسیدگی و...) کاربرد دارد.

آروماتیک‌ها: پارازایلین، ارتوزایلین، بنزن و تولوين محصولات تولیدی واحد آروماتیک است. پارازایلین در تولید الیاف مصنوعی، رزین‌‌‌ها، پلی‌‌‌استرها و پلی‌‌‌اکریل‌‌‌ها استفاده می‌شود. محصول بنزن در تولید استایرن، مواد اولیه شوینده‌‌‌ها، نرم‌‌‌کننده‌‌‌ها، حشره‌‌‌کش‌‌‌ها و رنگ‌‌‌ها استفاده می‌شود. محصول ارتوزایلین برای ساخت نرم‌‌‌کننده‌‌‌ها، سموم دفع‌‌‌آفات و رنگ به کار می‌رود. پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی بنزن-تولوين-زایلن طی دوره پیش‌بینی شده، بین سال‌های 2021 و 2026 با نرخ قابل‌توجهی افزایش یابد. از سال 2020، بازار با سرعت مداوم و با اتخاذ فزاینده استراتژی‌ها توسط بازیگران اصلی در حال رشد است. انتظار می‌رود بازار در افق پیش‌بینی شده صعود کند.

متانول: استفاده از متانول به عنوان مواد افزودنی سوخت و محصول واسطه‌‌‌ای برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاست. کاربرد متانول به عنوان مواد افزودنی در سوخت در حال حاضر حدود 35 تا 40‌درصد تقاضاست. استفاده از متانول به عنوان مواد افزودنی سوخت به دلیل کاهش آلودگی هوا و بهبود عملکرد احتراق سایر سوخت‌‌‌ها است که این دو عملکرد طی سال‌های آینده از اهمیت زیادی برخوردار خواهند شد.

یکی دیگر از مصارف متانول، تولید متیل ترسیو بوتیل اتر است‌‌‌. این ماده به بنزین بدون سرب افزوده‌‌‌ می‌شود تا عدد اکتان آن را بالا ببرد. همچنین از طریق فرآیند تبدیل متانول به بنزین می‌توان بنزین با عدد اکتان بالا تولید کرد. عدد اکتان بالای متانول به این معناست که قبل از احتراق می‌تواند به شدت فشرده شود بنابراین در حین احتراق، انرژی بیشتری تولید کند. استفاده از متانول به عنوان خوراک در تولید محصولات شیمیایی، متانول به الفین و متانول به آروماتیک‌‌‌ها کاربرد مهم دیگر این محصول است.

جمع‌بندی

گروه پتروشیمی پرچمدار بازدهی در ماه‌های اخیر بوده و با توجه به موارد مرور شده به نظر می‌رسد که این بازدهی جنبه بنیادی داشته و نمی‌توان رشد نسبی آن را کاملا (در سهام ارزنده با P/ E کم در این گروه) تعبیر به هیجان یا حباب کرد و همچنین در صورت تثبیت یا ادامه روند صعودی نرخ دلار نیمایی، با توجه به جذابیت بالای قیمت‌های جهانی، وضعیت سود‌سازی تحلیلی این گروه می‌تواند بهتر نیز شود.

از مهم‌ترین تهدیدهای این گروه افزایش قیمت خوراک یا سوخت آنها توسط دولت است‌‌‌ که با توجه به سیاست‌های حمایتی دولت برای تقویت صنایع ارز‌آور بورسی در کوتاه‌مدت محتمل نیست ‌اما توصیه می‌شود حتما توسط معامله‌گران بازار سرمایه این موضوع رصد شود. در خصوص مالیات اخذ شده از صنایع بورسی نیز به‌طور عمومی سیاست افزایشی برای آن توسط دولت ترسیم نشده است. در مجموع بررسی نماد‌های موفق و سود‌ساز این گروه از منظر تکنیکال و همچنین بنیادی توسط معامله‌گران علاقه‌مند به سهام گروه دلاری، توصیه می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.2د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

دادوستد‌های روز سه‌شنبه بازار سهام با سیر صعودی ملایم آغاز شد و تا پایان ساعات معاملاتی ادامه یافت. شاخص کل بورس با افزایش نسبی تقاضا رشد 87/ 0درصدی را عاید سهامداران کرد و به ارتفاع یک‌میلیون و 449هز...

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.35د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.3درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس امروز 27 مهر / محرک جهانی چرخش بورس

پیش‌بینی بورس امروز 27 مهر / محرک جهانی چرخش بورس

کارشناس بازار سرمایه معتقد است بازار سهام در روزهای آینده با خروج سرمایه از سمت سهامداران حقیقی رو به رو می‌شود.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.37د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.72درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بور...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.5د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چیست؟

سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چی...

روز گذشته در اولین روز معاملاتی بازار سهام شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واد بازگشت و در پایان معاملات با 40 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام سیگنال‌ها برای م...

TejaratNews.com/
رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شاخص‌سازان

رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شا...

در اولین روز معاملات بازار سهام در این هفته، شاخص کل بورس با رشدی 40 هزار واحدی (2٫8 درصدی) وارد کانال یک میلیون و 437 هزار واحدی شد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 1.87د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 1.28درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

هفته گذشته شاخص کل بورس در تمام روزها با افت رو به رو شد و در آخرین روز معاملاتی هم در محدوده یک میلیون و 397 هزار واحد قرار گرفت. آیا هفته آینده شاخص کل بورس به 1٫3 میلیون واحد می‌رسد؟

TejaratNews.com/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعام...

Irna.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.35د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.7درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال 1394 شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با 28 درصد افزایش،...

Sena.ir/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری