بورس با کدام ريیس قابل اعتماد می‌شود؟

بورس با کدام ريیس قابل اعتماد می‌شود؟

انتخاب ريیس جدید سازمان بورس در شرایط فعلی که بازار سرمایه بیش از 50 میلیون نفر ذی‌نفع دارد و اعتماد مردم نیز کاملا ترمیم نشده، حساس برانگیز شده است.

 

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در بین بازارهای مدرن و سنتی که امروز برای سرمایه‌گذاری تبلیغ می‌شود از ارزهای دیجیتال گرفته تا بازار ارز، طلا و مسکن، بورس می‌تواند بهترین و امن‌ترین مکان برای هدایت نقدینگی سرگردان مردم، به سمت تولید باشد. نقش ريیس سازمان بورس در ایجاد این اطمینان خاطر تا چه میزان پررنگ است؟ انتخاب چه فردی برای ریاست سازمان بورس می‌تواند اعتماد از دست رفته به این بازار را برگرداند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها به گفت و گو با کارشناسان پرداخته ایم:

محمدرضا صادقی مقدم کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به این پرسش که نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس به چه صورت است پاسخ داد: وزیر اقتصاد پیشنهاد‌هایی را به شورای عالی بورس می‌دهد و بعد از معرفی شخص یا اشخاص مورد نظر، شورای عالی بورس در جلساتی که تشکیل می‌دهد درباره صلاحیت این افراد تصمیم‌گیری می‌کند.

ريیس سازمان بورس باید با ساختار بازار سرمایه ایران آشنا باشد 

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که شورای عالی بورس با چه معیار‌هایی ريیس سازمان را انتخاب می‌کند؟ تشریح کرد: مهم‌ترین معیار برای انتخاب ريیس سازمان بورس این است که، فرد مورد نظر تا چه اندازه با ساختاربازارسرمایه ایران آشنایی دارد و میزان تجربه و رزومه کاری او دارای در چه سطحی است.

صادقی مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است شورای عالی بورس به طور سلیقه‌ای فردی را برای ریاست سازمان بورس انتخاب کند؟ تصریح کرد: در شورا افراد با سلیقه‌های مختلف در حال انتخاب هستند و این شورا ترکیبی از افراد و نهاد‌های مختلف است. در این شورا نهادهای دولتی، بخش خصوصی، معتمدین حوزه اقتصادی و قوه قضايیه حضور دارند. پس می‌توانیم بگوییم با وجود این شرایط، سلیقه نقشی در انتخاب افراد ایفا نمی‌کند و فرد اصلح با رای اکثریت اعضای شورای عالی بورس انتخاب می‌شود.

ريیس سازمان بورس نباید منصب دولتی داشته باشد

این کارشناس بازار سرمایه گفت: فردی که به عنوان ريیس سازمان بورس انتخاب می‌شود، نباید همزمان شاغل در یک منصب دولتی باشد. به عنوان مثال شاپور محمدی ريیس اسبق سازمان بورس قبل از اینکه ريیس سازمان شود، معاون وزیر اقتصاد بود، اما برای رسیدن به ریاست، تشریفات قانونی را رعایت کرد. به این صورت که از مقام دولتی خود استعفا داد.

عباسعلی حقانی نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به این پرسش که وزیر اقتصاد برای پیشنهاد ريیس سازمان چه ویژگی‌هایی را مدنظر قرار می‌دهد؟ پاسخ داد: افراد پیشنهادی وزیر اقتصاد باید به بحث کشف قیمت درست و تامین منافع تولید کنندگان توجه داشته باشند و منافع بیش از 50 میلیون سهامدار خرد را مد نظر قرار دهند.

وی افزود: ريیس سازمان بورس باید دانش‌آموخته حوزه مالی باشد. انتخاب افرادی از حوزه بازار پول برای بازار سرمایه مشکل اساسی ایجاد می‌کند.

ريیس جدید سازمان بورس باید تحول‌گرا باشد

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که آیا ريیس فعلی سازمان بورس گزینه خوبی برای ادامه ریاست است؟ پاسخ داد: آقای دهنوی در اوایل کار خود عملکرد خوبی نداشت و تصمیماتی گرفت که باعث  ضررهای متعددی به مردم و فعالین بازار شد. این تصمیمات می‌تواند منشا‌های مختلفی داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: اما واکنش‌ و مواردی که در این اواخر از سمت ريیس سازمان بورس ارايه داده شده، تا حدودی خوب و قابل قبول به نظر می‌رسد. به هر حال ثبات مدیریتی در بازار سرمایه مهم است اما فردی که به عنوان ريیس سازمان انتخاب می‌شود، باید مدیریتی تحول گرا داشته باشد، چون بورس بازاری درحال رشد و دارای نفوذ بین مردم است.

فرآیند انتخاب ريیس فعلی، بی‌ایراد نبوده است!

حقانی ‌نسب در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخاب ريیس سازمان بورس تخلفی صورت گرفته است؟ گفت: اول باید آقای دهنوی به عنوان عضو هیيت مدیره سازمان بورس معرفی می‌شد و بعد از آن به عنوان ريیس سازمان برگزیده می‌شد. اما طی این فرآیند اداری، مطابق قوانین انجام نشده است. ولی وزیر سابق اقتصاد اعلام کرده که همه چیز را طبق قانون انجام داده و شاید به دلیل محدودیت‌های زمانی این اتفاق رخ داده است. به هر حال این تغییر بی نقص نبوده است.

حقانی نسب تصریح کرد: اگر کسی از بدنه دولت بخواهد ريیس سازمان یا ارگان غیردولتی شود، باید از مقام دولتی خود انصراف دهد. رعایت این قانون الزامی است، اما اطلاعاتی راجع به این که فرد هنوز کارمند دولتی است یا خیر منتشر نمی‌شود.

وی به این پرسش که ريیس سازمان بورس هر چند سال یک بار تغییر می‌کند؟ پاسخ داد: ريیس سازمان می‌تواند 5 سال به عنوان عضو هیيت مدیره و ريیس ادامه کار دهد. البته فردی که به عنوان ريیس انتخاب می‌شود در صورت موافقت شورای عالی بورس می‌تواند 5 سال دیگر نیز ریاست کند.

وی ادامه داد: وزیر اقتصاد می‌تواند گزینه‌های ریاست بر سازمان بورس را از هیيت مدیره فعلی سازمان یا از افراد جدید پیشنهاد دهد.

در پایان با جمع بندی نظرات کارشناسان باید عنوان کنیم که در شرایط امروز بازار سرمایه با بیش از 50 میلیون نفر ذی‌نفع و نیاز به حل مشکلات موجود در تامین مالی دولت و تولیدکنندگان از این بازار، بیش از پیش نیاز به یک ريیس و مدیر تحول‌گرا برای پیشبرد سریع‌تر و بهتر برنامه‌ها احساس می‌شود. مدیری که بتواند همزمان منافع تمام افراد و فعالین بازار را با هم ببیند و گروهی را فدای گروه دیگر نکند. مانند اتفاقی که در سال 99 افتاد و به عقیده کارشناسان بسیاری از سهامداران خرد فدای تامین مالی دولت قبل از بورس شدند.

انتهای پیام/

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ماموریت‌ های هفتگانه عشقی در سازمان بورس

ماموریت‌ های هفتگانه عشقی در سازمان بورس

اکنون بازار سرمایه ایران در وضعیتی به سر می‌‌‌‌برد که انتظارات فراوانی از رییس جدید سازمان بورس وجود دارد و باید اقدامات مهم و سریعی صورت گیرد تا شرایط بازار بهبود...

EghtesadOnline.com/

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازار سرمایه از دیدگاه ريیس جدید سازمان بورس

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

بورستهران- ایرنا- به دنبال تغییر و تحولات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، «مجید عشقی»، رییس این سازمان طی احکامی جداگانه با توجه به تغییر اعضای هیات مدیره، سه نفر از معاونان سازمان بورس را منصوب کرد.

Irna.ir/
مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

دولتتهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری مصوبه مربوط به تعیین وزیران منتخب برای عضویت در شورای عالی اداری و مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد.

Irna.ir/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
خانه‌تکانی در بورس با هدف بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سرمایه

خانه‌تکانی در بورس با هدف بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- تحولات هفته‌های اخیر در بورس مانند کشف ماینر به همراه افت شاخص، باعث دلسردی مردم نسبت به این بازار شده بود که با هدف ساماندهی این وضعیت، علاوه بر برخورد با متخلفان، دولت اقدام به خان...

Irna.ir/
مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

در جلسه فوق العاده شورای عالی بورس، مجید عشقی به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد.

YJC.news/
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟ به روزرسانی یک زیرساخت مشکل‌ساز شد؛ شرایط سایت tsetmc پایدار است حذف دلار از اقتصاد ایران دلار 285 هزار تومانی صحت ندارد