بلومبرگ: کشتی‌های حامل گاز آمریکا از دریای سرخ دوری می‌کنند

بلومبرگ: کشتی‌های حامل گاز آمریکا از دریای سرخ دوری می‌کنند

خبرگزاری بلومبرگ با اعلام تغییر مسیر شش کشتی حامل گاز طبیعی مایع از دریای سرخ طی جمعه گذشته تاکنون گفت، از این پس کشتی‌های آمریکایی بیشتری با اجتناب از تردد در دریای سرخ مجبور به طولانی کردن مسیر خود می‌شوند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، خبرگزاری بلومبرگ واقع در آمریکا گزارش داد به دلیل جنگ غزه تانکرهای حامل گاز طبیعی مایع مسیرهای خود را از دریای سرخ منحرف کردند که در نتیجه آن سفرهای کشتی‌ها طولانی می‌شود و ارسال سوخت در شرایط سرمای شدید به تعویق خواهد افتاد.
بلومبرگ بر اساس داده‌های خود نوشت:« از روز جمعه، حداقل پنج کشتی مسیر خود را از آب‌های سواحل یمن تغییر داده‌اند، در حالی که آنجا مسیری اجتناب‌ناپذیر برای کشتی‌هایی است که از کانال سويز استفاده می‌کنند و این کانال اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کند».
این خبرگزاری افزود: کانال سويز به طول 192 کیلومتر سریعترین مسیر دریایی بین آسیا و اروپا است. این کانال یکی از هفت نقطه جغرافیایی پرازدحام برای کشتی‌ها و برای تجارت جهانی نفت بسیار مهم است. همچنین در برابر هر گونه اختلالی آسیب‌پذیر است.

بلومبرگ افزود: با تشدید حملات حوثی‌ها برای حمایت از حماس، شرکت‌های انتقال گاز طبیعی از دریای سرخ اجتناب می‌کنند؛ در حالی که قطر، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان و تامین کننده اصلی اروپا، همچنان از دریای سرخ به سمت کانال سويز برای انتقال محموله‌های گاز مایع استفاده می‌کند.

این خبرگزاری افزود: این انحراف از مسیر کشتی‌ها در شرایطی اتفاق افتاده است که تردد تانکرهای حامل گاز مایع در یکی دیگر از آبراهه‌های حیاتی یعنی کانال پاناما، به‌دلیل خشکسالی به شدت محدود شده است، این بدان معناست که محموله‌های بیشتری از گاز مایع ایالات متحده به آسیا نیاز به طی مسیرهای طولانی‌تری برای عبور از جنوب آفریقا به جای استفاده از دریای سرخ را خواهند داشت.

بلومبرگ به نقل از معامله‌گران آورده است: با این حال منطقه شمال آسیا که بزرگ‌ترین وارد کنندگان گاز طبیعی محسوب می‌شوند دارای ذخایر خوبی برای زمستان است و خریداران هنوز برای یافتن منابع جایگزین عجله ندارند.

بلومبرگ دیروز دوشنبه نیز با استناد به داده‌های یک شرکت که ردیابی کشتی‌ها را انجام می‌دهد، گزارش داد که 46 کشتی به جای انتخاب دریای سرخ برای رسیدن به مقصد، دماغه امید نیک (در جنوب آفریقا) را دور زدند تا به مقصد خود برسند.

نیروهای مسلح یمن تاکید دارند که تا زمانی که رژیم صهیونیستی به تجاوز نظامی علیه نوار غزه و محاصره این منطقه پایان ندهد، دریای سرخ برای کشتی‌های رژیم صهیونیستی و وابسته به آن امن نخواهد بود.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد