روسیه بازارهای ایران در آسیا را نابود می‌کند!

روسیه بازارهای ایران در آسیا را نابود می‌کند!

ایران و روسیه در عین اینکه در اردوگاهی مشترک علیه غرب گرد آمده‌اند، در زمینه اقتصادی بر سر بازارهای آسیایی در رقابتی...

برترین‌هابه نقل از رسانه فارسی زبان: ایران و روسیه در عین اینکه در اردوگاهی مشترک علیه غرب گرد آمده‌اند، در زمینه اقتصادی بر سر بازارهای آسیایی در رقابتی شدیدند؛ این لب کلام گزارشی است که روزنامه وال‌استریت ژورنال روز شنبه 25 تیر، به قلم بنوا فاسون منتشر کرد.

در این گزارش آمده است با وجود اینکه ایران از معدود حامیان روسیه در جریان حمله این کشور به اوکراین بوده است، روسیه همچنان در زمینه فروش نفت، محصولات نفتی و فلزات در هند، چین و سایر کشورهای آسیا، با ایران رقابت می‌کند و این محصولات را به قیمت‌هایی می‌فروشد که باعث شده است ایران به‌شدت ضربه بخورد.

هند و چین از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان کالاهای اساسی در جهان‌اند و هر دو کشور در جنگ اوکراین موضعی بی‌طرف اتخاذ کرده‌اند و حاضر به پیوستن به تحریم‌های غرب نیستند. اما اگر پکن و دهلی نو پیش‌تر از ایران تحت تحریم، نفت و فلزات ارزان می‌خریدند، حالا به روسیه روی آورده‌اند، که خسارتی است برای ایران و راهی برای کنار آمدن روسیه با تحریم‌های غرب.

این رقابت البته در بازارهای کوچک‌تر آسیا نیز در جریان است، حتی در کشورهای همسایه زمینی و دریایی ایران مثل ترکیه، افغانستان و امارات متحده عربی.

در این میان، ولادیمیر پوتین، ريیس‌جمهوری روسیه، قرار است سه‌شنبه هفته آینده به تهران سفر کند. این روزنامه آمریکایی می‌نویسد که سفر پوتین باعث شده است اختلاف‌ها در ایران در زمینه رابطه با روسیه عیان شود؛ دولت جمهوری اسلامی حامی روسیه است اما بخش خصوصی از رقابت غیرمنصفانه با این کشور دل خوشی ندارد.

یک بازرگان ایرانی به این روزنامه آمریکایی گفت خریداران چینی و هندی فولاد گفته‌اند برای رسیدن به قیمت روس‌ها، در هر تن 30 دلار تخفیف می‌خواهند. سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، به وال‌استریت ژورنال گفت: «روس‌ها دارند بازار را ویران می‌کنند.»

هنری رم، معاون ريیس بخش پژوهش در «گروه اوراسیا»، به این روزنامه گفته این رقابت باعث می‌شود قابلیت ایران برای دور زدن تحریم‌ها محدود شود و قدرت چانه‌زنی‌اش در مذاکرات احیای برجام کاهش یابد. او در ادامه افزود در «روابط سیاسی و راهبردی» از یک سو و رقابت‌های اقتصادی تهران و مسکو از سوی دیگر «انطباق چندانی وجود ندارد».

ایران در سال‌های گذشته از راه‌هایی همچون فروش نفت به چین و ارسال محصولات نفتی همچون آسفالت، پتروشیمی، گازولین و گاز نفتی مایع‌شده (ال‌پی‌جی) به بازارهای هند، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان، اقتصاد خود را حفظ کرده است. اما حالا، شرکت‌های دولتی نفت و بازرگانان روسیه که بازارهای اروپایی را از دست دادند وارد بازارهای آسیایی شده‌اند.

در بازارهای کشورهای آسیایی و منطقه قفقاز، روسیه ال‌پی‌جی را به قیمت تنی 300 دلار می‌فروشد که یک‌سوم قیمت معمول 900 دلار برای هر تن است. مسکو دیزل را به قیمت تنی 900 دلار می‌فروشد، در حالی که قیمت جهانی این محصول 1200 دلار است.

ایران به‌خصوص از فروش نفت خام ارزان روسیه به پالایشگاه‌های هند ضربه خورده است. ایران به‌طور نیمه‌مخفی به هند آسفالت می‌فروخت که به علت گران بودن واردات نفت خام، برای هندی‌ها به‌صرفه بود. اما حالا، هند نفت روسیه را به قیمت بشکه‌ای 40 دلار پایین‌تر از قیمت جهانی تهیه می‌کند. حسینی در این زمینه به وال‌استریت ژورنال گفت: «ما توان رقابت با‌ آن‌ها را نداریم.»

اتفاقی مشابه در چین نیز رخ داده است. نفت روسیه در بازار چین 40 دلار ارزان‌تر از قیمت جهانی است، در حالی که ایران بشکه‌ای 30 دلار تخفیف می‌دهد. به همین علت، طبق آمار رسمی گمرک چین، در ماه مه واردات نفت خام از روسیه 25 درصد افزایش داشت و به نزدیک روزی دو میلیون بشکه رسید. چین آمار رسمی در مورد واردات نفت از ایران ارايه نمی‌کند اما برآورد شرکت کپلر حاکی از آن است که این میزان نصف شده و به روزی 395 هزار بشکه رسیده است. شرکت‌های بزرگ دولتی همچون «روس‌نفت» و شرکت‌های خصوصی کوچک‌تر همگی در این مسيله نقش دارند.

به نظر می‌‌رسد گزارش این روزنامه آمریکایی سوءظن‌ کسانی را تایید می‌کند که مدت‌ها است می‌گویند روابط ایران و روسیه نابرابر است و به نفع روسیه تمام می‌شود.

پ
گاز گران شد؟

گاز گران شد؟

ريیس آژانس شبکه فدرال آلمان به مصرف کنندگان این کشور هشدار داد که ممکن است تا زمستان آینده قبض گاز آن‌ها دو یا سه...

Gostaresh.news/

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

سويیس، قطب جهانی پالایش طلا در جهان، طلای روسیه را تحریم کرد.

FarsNews.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
راهبرد شرکت ملی گاز ایران چیست؟

راهبرد شرکت ملی گاز ایران چیست؟

معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که راهبرد شرکت ملی گاز ایران توسعه زنجیره ارزش، تراز انرژی و توسعه پایدار با...

Borna.news/
ورود نامحسوس روسیه به بازار پتروشیمی ایران

ورود نامحسوس روسیه به بازار پتروشیمی ایران

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران گفت: بیشترین تهاتر ما با برزیل است یعنی به جای اوره ذرت و سویا وارد...

Gostaresh.news/
سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

تقاضای جهانی برای گاز طبیعی در سه سال آینده به دلیل افزایش قیمت‌ها و تهدید کاهش بیشتر عرضه روسیه که مانع مصرف می‌شود، سرکوب خواهد شد.

Isna.ir/
هشدار جیره‌بندی گاز در سويیس

هشدار جیره‌بندی گاز در سويیس

وزیر انرژی سويیس از احتمال کمبود عرضه گاز و در نتیجه جیره‌بندی مصرف آن خبر داد.

Borna.news/
بغداد: تا 5 سال آینده به واردات گاز نیاز داریم

بغداد: تا 5 سال آینده به واردات گاز نیاز داریم

وزیر برق عراق از کمبود 12 هزار مگاواتی برق این کشور و نیاز به واردات گاز تا پنج سال آینده گفت.

FarsNews.ir/
ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ گاز جهان

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ گاز جهان

بریتیش پترولیوم از رشد 3.1 درصدی تولید گاز طبیعی ایران در سال 2021 خبر داد و ایران را چهارمین تولیدکننده و چهارمین...

Gostaresh.news/
قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر با...

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطار باری روسیه به مقصد هند، از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده...

Borna.news/
رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم سهمیه‌بندی برق به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی در مصر فروش سالانه "پیزد" 26 درصد افزایش یافت شامپو بدن چند؟ بازار سیاه وام ازدواج ؛ فروش محضری60 میلیون تومان کاهش نرخ رسمی یورو برای دومین روز متوالی ماموریت ویژه وزیر نیرو برای تامین آب شرب این شهر آقای وزیر اقتصاد این عکس را حتما ببینید غیبت «حفاری» در فصل مجامع امسال موجه شد تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به زودی نهایی می‌شود رشد 14.5 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز/چرا قیمت جهانی برابر صادرات اوکراین مقاومت می کند قیمت شیرخشک اعلام نشد،تولید در آستانه توقف 6 شهربازی در استان تهران پلمب شد