مدیریت سفته بازی در تقاضا با عرضه خودرو در بورس کالا

مدیریت سفته بازی در تقاضا با عرضه خودرو در بورس کالا

کارشناس بازار سرمایه در خصوص مزیت‌های ورود خودرو در بورس کالا گفت: این اقدام شرایط استانداردهای لازم را برای بخش عرضه و تقاضا فراهم می‌کند و از سوی دیگر نیز می‌توان سفته بازی در تقاضا را مدیریت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی دلبری گفت: هر چند درصد ارزش و سهم بازار این صنعت از کل بازار زیر 2 درصد است، اما به لحاظ حجم معاملات و روند معاملات جزو گروه‌های موثر در بازار سرمایه شناخته می‌شود.

دلبری تاکید کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر، صنعت خودروی سازی به دلیل قیمت‌گذاری دستوری و نیز برخی دلایل دیگر، از لحاظ صورت مالی با زیان انباشته حدود 75 هزار میلیارد تومان مواجه شده است؛ به گونه‌ای که در 3 سال اخیر 1398 تا 1400 این زیان‌ها به ترتیب 7 هزار، 26 هزار و 22 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: همچنین به طور میانگین حاشیه زیان این صنعت 13 درصد برآورد شده است، یعنی از هر 100 تومان فروش 13 تومان زیان به سهامداران رسیده است و عملا سهامداران سودی از این صنعت کسب نکردند.

این کارشناس تصریح کرد: به لحاظ بررسی فصلی، در فصل بهار شرکت‌های این صنعت فروش مناسبی داشته‌اند، به گونه‌ای که حدود 165 درصد افزایش فروش را رقم زده‌اند؛ یعنی حداقل مبلغ فروش این بنگاه‌ها در این صنعت بیش از دو نیم برابر شده است. اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری که در سال‌های اخیر وجود داشته است، زیان هنگفتی به سهامداران آن‌ها تحمیل شده است.

دلبری اظهار کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا از یک سو کالاها استاندارد لازم را خواهند داشت و از سوی دیگر، باید قابلیت انبار شدن هم داشته باشند که بتوان آن‌ها را در انبارهای استاندارد دپو کرد و برای آن‌ها گواهی سپرده گذاری کالا منتشر کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: به نظر می‌رسد که اگر این عرضه‌ها در بورس کالا با اعتماد به سهامداران صورت بگیرد می‌توان امیدوار بود که سهامداران این صنعت بتوانند از این موضوع منتفع شوند.

local_offerبرچسب‌ها:
ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی