آخرین وضعیت عرضه محصولات پروتيینی در آستانه ماه محرم/ مطالبه مردم‌ بابت مقابله با گران‌فروشی‌

آخرین وضعیت عرضه محصولات پروتيینی در آستانه ماه محرم/ مطالبه مردم‌ بابت مقابله با گران‌فروشی‌

بررسی میدانی از عرضه و فروش محصولات پروتيینی نظیر گوشت قرمز و گوشت مرغ در آستانه ماه محرم حاکی از آن است که گوشت قرمز نسبت به هفته گذشته افزایش قیمت داشته است اما مرغ زیر نرخ مصوب عرضه می‌شود، مردم هم انتظار دارند بر قیمت‌ها نظارت شود تا بتوانند نذر خود را در این ایام ادا کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هفته آینده ماه محرم آغاز می شود که به دلیل نذورات و خیراتی که در مساجد و تکایا توزیع می‌شود و یا مردم به صورت خودجوش اقدام به پخش نذورات می‌کنند، مصرف گوشت، برنج، مرغ و دیگر کالاهای اساسی افزایش می‌یابد و برای مردم مهم است که ‌قیمت‌ کالای اساسی و گوشت در این ایام نظیر دیگر روزهای سال مدیریت شود و با افزایش تقاضا شاهد رشد قیمت‌‌ها نباشیم.

‌بررسی میدان خبرنگار فارس نشان می‌دهد که قیمت گوشت قرمز (خالص گوساله) در آستانه محرم میل به افزایش دارد و نسبت به هفته گذشته تکان خورده و به کیلویی تا 220 هزار تومان رسیده است.

گزارش از منطقه 19 تهران حاکی است که در مغازه‌ةای قصابی این منطقه قیمت گوشت خالص ران‌‌ گوسفندی کیلویی 195 هزار تومان به فروش می رود این قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته رشد 10 هزار تومانی داشته است، البته پشت ویترین مغازه‌ها ‌گوشت به اندازه کافی موجود است، اما قیمت ها هم بالاست.

* تناقض ادعای وفور دام و ضرورت صادرات با قیمت‌های بالای گوشت در کشور

با این حال دامداران معتقد هستند که دام‌ها روی دستشان مانده و خریداری پیدا نمی‌کنند و حتی تقاضای صادرات دام کرده‌اند، تقاضای صادرات آنها از سال گذشته مرتب تکرار می شود اما هنوز وزارت جهاد تصویب نکرده است.

این سوال وجود دارد که اگر تولید آنقدر زیاد است که باید صادر شود چرا قیمت ها بالا است؟

مدیر یک فروشگاه بزرگ فروش محصولات پروتيینی در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید:‌ گوشت، نرخ مصوب دارد، بنابراین دامدار بر اساس قیمت تمام شده می‌فروشد، هزینه‌های آنها هم با گران شدن نهاده‌ها بالا رفته است؛ پس از اصلاح یارانه ها، ارز 4200 تومانی نهاده‌ها و خوراک دام برداشته شد و قیمت ها در بازار تقریبا 5 برابر شده است و از آنجایی که 70 درصد هزینه را خوراک تشکیل می‌دهد روی قیمت تمام شده گوشت تاثیر گذاشته است.

وی به دلیل دیگری هم اشاره کرد و گفت:‌ بازار هوشمند است و می داند که از چند روز دیگر تقاضا برای محصولی مانند گوشت بیشتر می‌شود و از همین الان سیگنال مثبت به گرانی داده است.

این مدیر فروشگاه در پاسخ به سوال ما مبنی بر اینکه ‌مگر می‌توان گوشت را به هر قیمتی در بازار فروخت؟ می‌گوید: برخی فروشندگان هستند که انصاف را کنار گذاشته و قیمت‌های بالاتری را اعلام می‌کنند که وظیفه دستگاه‌های متولی است که در این حوزه نظارت کند.

* قیمت مرغ زیر نرخ مصوب

گزارش میدانی خبرنگار فارس نشان می‌دهد که قیمت فروش مرغ زیر نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است، امروز مرغ به قیمت هر کیلو‌ 53800 تومان به فروش می‌رسد که حدود 5 هزار تومان از نرخ مصوب سقف قیمت ستاد تنظیم بازار پایین‌تر است.

پس از اصلاح یارانه‌ها در 22 اردیبهشت امسال، ستاد تنظیم بازار نرخ کالاهایی که از حذف ارز 4200 تومانی تاثیر می‌گرفتند را اعلام کرد که بر این اساس نرخ مصوب مرغ کیلویی 59 هزار و 800 تومان و هر کیلوگرم تخم‌مرغ 39 هزار و800 تومان و روغن مایع 810 گرمی 63 هزار تومان اعلام شد.

مشاهدات خبرنگار فارس حاکی است، مرغ در بازار فراوان است و پایین‌تر از سقف قیمتی تعیین‌شده ستاد تنظیم بازار عرضه می‌شود، فروشندگان مرغ پیش‌بینی می‌کنند قیمت مرغ در ایام محرم به دلیل عرضه زیادی که وجود دارد، افزایش جدی نداشته باشد.

از زمان اجرای اصلاح یارانه‌ها در اردیبهشت، در اغلب موارد قیمت مرغ به استثنای یکی دو مورد زیر سقف قیمتی تعیین‌شده به فروش رفته است.

* قطعه فروشی همچنان مشکل بازار مرغ

مشاهدات خبرنگار فارس نشان می‌دهد که برخی فروشگاه‌ها، تنها قطعات مرغ می‌فروشند به این دلیل که سود بیشتری دارند، قیمت قطعات مرغ بالاست و تا دو برابر قیمت مرغ کامل فروخته می شود، امروز در بازار فیله مرغ 115 هزار تومان و سینه مرغ بدون استخوان 97 هزار تومان به فروش می‌رود.

* توقف قطعه‌فروشی مرغ شاید وقتی دیگر

مشکلات بهداشتی فروش مرغ قطعه بارها مورد انتقاد سازمان دامپزشکی کشور بوده است و در آخرین اظهارات ريیس جدید این سازمان قرار شد قطعه فروشی لغو شود، بیماری 19 هم که این روزها بر تب و تاب آن اضافه می شود بر لزوم لغو قطعه فروشی غیر بهداشتی صحه می‌گذارد.

* بازار در ایام محرم نظارت بیشتری شود

برخی از کاهش قدرت خرید صحبت می‌کنند و دلیل کاهش قیمت مرغ را هم همین عامل می‌دانند، اما انتظار دارند که حداقل در ایام محرم نظارت و مدیریت بیشتری روی قیمت‌ها اعمال شود، برخی خریداران می‌گویند از سال‌های گذشته برای ایام محرم نذر دارند و ضرورت دارد دولت با نظارت بر قیمت‌ها، اجازه ندهد بازار سیاه پیش بیاید؛ آنها می گفتند بسیاری از مردم ‌نذر دارند و این طور نباشد که آنها از این اجر معنوی بی نصیب باشند.

یک خانم میانسال که در حال خرید گوشت مرغ بود به خبرنگار فارس گفت:‌ اگر افزایش قیمت‌ها محدود به چهار قلم کالا بود که دولت اعلام کرد، یارانه معیشتی، این افزایش را جبران می‌کرد اما اکنون افزایش‌ قیمت در بسیاری از کالاها ‌خ داده ا‌ست و مجبوریم از خرید برخی کالاها صرفنظر کنیم مثلا گوشت با کیلویی 220 هزار تومان خریدنش بسیار سخت شده است.

*جدیدترین قیمت‌های بازار محصولات پروتيینی

در ادامه ‌قیمت‌ محصولات پروتيینی که از بازار گرفته شده است را می‌خوانید

گزارش از قیمت محصولات پروتيینی
کالا(کیلوگرم)قیمت(تومان)
گوشت ران خالص220 هزار
گوشت ران گوسفندی195 هزار
مرغ53800
ماهی قزل آلا78 هزار
ران مرغ43 هزار
سینه مرغ با استخوان61 هزار
سینه مرغ بدون استخوان97 هزار
بال مرغ58 هزار
بوقلمون 54500
گوشت چرخ کرده 170 هزار
گوشت منجمد 169 هزار
قارچ 50 هزار
جگر گوساله 180 هزار
دل مرغ19 هزار
جگر مرغ10 هزار
سنگدان 18 هزار
پای مرغ6 هزار
پاچه گوساله 32 هزار
قلم گوساله 13 هزار
دمبه130 هزار

بنابراین گزارش نظارت و کنترل بازار محصولات پروتيینی خصوصا گوشت قرمز و همچنین کالای اساسی نظیر برنج، روغن و لپه در ایام محرم با توجه به تجربه سال‌های گذشته که معمولا افزایشی بوده، ضروری است، بخشی از رشد قیمت‌ها شاید به خاطر افزایش تقاضا باشد اما بخش از قیمت‌ها هم مکن است دلیل افزایش تقاضا و سودجویی عده‌ای محدود رخ دهد که نظارت بیشتری از سوی مسيولان نظارتی را می طلبد.

علاوه بر آن، ضرورت دارد تزریق محصولات اساسی از همین امروز‌ به بازار افزایش یابد تا سودجویان بهانه‌ای برای افزایش قیمت نداشته باشند.

پیام/

60 هزار تن روغن خام در انتظار ابلاغ مصوبه کاهش حقوق ورودی به گمرکات

60 هزار تن روغن خام در انتظار ابلاغ مصوبه کاهش حقوق ورودی به گمرکا...

به دلیل عدم ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار در خصوص تغییر حقوق و عوارض گمرکی کالاهای اساسی به یک درصد، بیش از 60 هزار تن روغن نباتی در گمرکات معطل مانده است.

MehrNews.com/
واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار کرد: برنج بعد از گندم (نان) مهم‌ترین کالای اساسی خانوار محسوب می‌شود...

Gostaresh.news/
مرغ رکورد گرانی را زد/ برنج 188 درصد گران شد

مرغ رکورد گرانی را زد/ برنج 188 درصد گران شد

بازرگانیروایت رسمی دولت از قیمت اقلام اساسی منتشر شد، به طوری که این گزارش، روغن مایع با افزایش 327.5 درصدی قیمت در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته، رکورددار گرانی در میان کالاهای دیگر بوده ا...

KhabarOnline.ir/

قیمت جدید برنج مشخص شد

روغن مورد نیاز کشور تامین شد

روغن مورد نیاز کشور تامین شد

دو فروند کشتی اقیانوس‌پیمای حامل 80 هزار تن روغن خام خوراکی در مجتمع بندری شهید رجایی بندر عباس پهلو گرفته‌اند.

Gostaresh.news/
دیگر باید نگران برنج هندی هم باشیم

دیگر باید نگران برنج هندی هم باشیم

کشاورزیبرنا نوشت : تاجران نگران هستند که کاهش تولید برنج محدودیت های صادراتی هند را افزایش دهد.

KhabarOnline.ir/
میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد

میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد

بررسی قیمت کالاهای اساسی در اول تیرماه نسبت به خرداد نشان می‌دهد که کره پاستوریزه، سیمان خاکستری و شیر استریل پاکتی...

Bartarinha.ir/
قیمت جدید برنج اعلام شد/ جدول قیمت

قیمت جدید برنج اعلام شد/ جدول قیمت

بازرگانیباشگاه خبرنگاران جوان، قیمت انواع برنج در بازار را منتشر کرد.

KhabarOnline.ir/

قیمت جدید انواع برنج در بازار + جدول

قیمت دام در ایام‌ محرم تغییر کرد؟ / هر کیلو دام چند؟

قیمت دام در ایام‌ محرم تغییر کرد؟ / هر کیلو دام چند؟

اقتصاد کلانتسنیم نوشت: ريیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توجه به حجم بالای دام سبک و سنگین در کشور، قیمت دام در ایام‌ محرم تغییری ندارد.

KhabarOnline.ir/
بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم سهمیه‌بندی برق به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی در مصر فروش سالانه "پیزد" 26 درصد افزایش یافت شامپو بدن چند؟ بازار سیاه وام ازدواج ؛ فروش محضری60 میلیون تومان کاهش نرخ رسمی یورو برای دومین روز متوالی ماموریت ویژه وزیر نیرو برای تامین آب شرب این شهر آقای وزیر اقتصاد این عکس را حتما ببینید غیبت «حفاری» در فصل مجامع امسال موجه شد تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به زودی نهایی می‌شود رشد 14.5 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز/چرا قیمت جهانی برابر صادرات اوکراین مقاومت می کند قیمت شیرخشک اعلام نشد،تولید در آستانه توقف 6 شهربازی در استان تهران پلمب شد عرضه 49 درصد از سهام «شاراک» به صورت عمده قیمت انواع نهاده‌های دامی و محصولات کشاورزی +جدول