بورس این هفته را استراحت کرد!

بورس این هفته را استراحت کرد!

بازار سرمایه اول هفته را با قدرت بیشتری برای جبران اصلاح‌های هفته گذشته خود شروع کرد و بعد به تعادل و استراحت رسید.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛  بازار در هفته‌ای که گذشت به دنبال اصلاح ریزش‌های هفته قبل خود بود، ریزش 50 هزار واحدی که آرامش بازار را به هم ریخت در این هفته جبران شد، از رویداد‌های مهم این هفته عرضه اولیه سهام دو شرکت در نماد‌های کیمیا تک در بورس اوراق بهادار تهران و فجهان در بازار اول فرابورس بود و عرضه اولیه دو نماد در یک روز بیانگر وضعیت نسبتا خوب بازار سرمایه برای پذیرفتن عرضه سهام این شرکت‌هاست.

بیشتر بخوانید

  •  ابلاغ میزان حداکثر ثبت سفارش برای خرید ورق گالوانیزه G در تاریخ 17 مرداد ماه

مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه درگفت و گو باخبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با وضعیت شاخص در هفته‌ای که گذشت، گفت: شاخص کل و هم وزن روند نسبتا صعودی را دنبال کردند، اما با نظر به ریزش‌هایی که بازار در دو هفته گذشته خود تجربه کرد، نمی‌توان این صعود را رشد تعبیر کرد، بلکه بهتر است اسم آن را جبران ریزش‌های هفته قبل بگذاریم.

تاثیر تحولات افغانستان بر تابلوی بورس تهران!

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: ریزش‌های دو هفته گذشته بورس همراه با صعود شاخص در این هفته باعث شده است بازار به شرایط نسبتا متعادلی برسد.

میرزایی عنوان کرد: بورس اوایل هفته با قدرت برگشت و شاخص به شدت بالا آمد، اما در اواخر هفته از سرعت رشد شاخص کاسته شد. دلیل این کاسته شدن نا اطمینانی سهامداران به خاطر مشخص نبودن ريیس کل بانک مرکزی و مشخص نبودن سیاست‌های کلی تیم اقتصادی دولت برای تامین کسری بودجه است. اهالی بازار سرمایه به این دلیل در تردید به سر می‌برند که اگر دولت اوراق بدهی با نرخ بهره بالا منتشر کند، بازار با ریزش مواجه می‌شود. به دلایلی که بیان شد، بازار ثبات نسبی را در هفته ای که گذشت، تجربه کرده است.

او به این پرسش که آیا مشکلات افغانستان در روند بازار سرمایه اثر گذاشته است؟ پاسخ داد: این کشور در شرکای راهبردی اقتصادی ایران قرار ندارد و تبادلات تجاری افغانستان با کشور ما کم است. همچنین، این کشور وزن زیادی را در تحولات سیاسی ایران ایفا نمی‌کند. بنابراین در روند بازار سرمایه کشور، اثر ویژه‌ای ندارد، اما بحث تبادلات ارزی ممکن است تاثیر ناچیزی بر بورس بگذارد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا خبر عرضه اولیه‌ها در بورس اثر گذار بوده است؟ تصریح کرد: عرضه های اولیه‌ سبب افزایش عمق بازار  می‌شود و باعث می شود بازار به صورت درونزا و بلند مدت رشد داشته باشد. اما وزن عرضه اولیه‌ها و میزان اختصاص سهم‌ها به این نماد‌ها مهم است، اما عرضه اولیه‌هایی که صورت گرفت وزن زیادی نداشتند به همین علت نمی‌توانیم تاثیر خبر این عرضه اولیه را بر بازار عمیق بدانیم.

میرزایی در رابطه با قیمت دلار گفت: قیمت دلار یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های تاثیر گذار بر روند بازار سرمایه است. ریزش قیمت دلار را نمی‌توان افت شدید قلمداد کرد. این ریزش اثرگذاری کمی در بازار داشته است، اما چون میزان این کاهش قیمت کم بوده تاثیرعمیقی بر بازار سرمایه نگذاشته است. اما زمانی که دلار روی کانال 20 هزار تومان قرار گیرد، احتمالا بازار ریزش شدیدی را تجربه خواهد کرد. در این هفته قیمت دلار رشد قابل توجه‌ای نداشته و حتی یک عقب گرد کوچک را نیز تجربه کرده است. بنابراین رشد شتابان از بازار سرمایه گرفته شده و به ثبات نسبی رسیده است.

سایه مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحد روی بازار سرمایه ادامه دار است!

هومن عمیدی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با روند بازار در هفته گذشته عنوان کرد: در هفته‌ای که گذشت به علت اصلاح کوچک در قیمت دلار و اظهار نظرات درباره بازگشت به مذاکره جهانی؛ بازار سرمایه کمی به مرحله استراحت رفت.

او ادامه داد: بازار سرمایه ابتدای هفته را قوی شروع کرد و اواسط هفته به اصلاح رسید. اما هنوز مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحد را برای شاخص داریم که مقاومت قوی به نظر می‌آید و تا حدی معاملات سهم های بزرگ و شاخص ساز اصلاح شده اند و مقداری پول وارد صنایع کوچک‌تر شد.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که شایعه تسویه کارگزاری‌ها تا چه حدودی بر روند بازار سرمایه اثر گذاشته است؟ بیان کرد: کارگزاری‌ها به مشتریان خود اعتبار می‌دهند و باید در آخر سال مالی اعتبار آن ها تسویه شود. به همین علت بحث فروشندگان اعتباری تا حد جزيی بر  بازار سرمایه اثر گذاشته است. اما به خاطر این امر شاهد اصلاح‌های سنگین در بازار نبوده ایم و این امر نمی‌تواند بورس را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

عمیدی عنوان کرد: مهم‌ترین عامل تاثیر گذار در روند بازار در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شایعه مذاکرات تصریح کرد: شایعه مذاکرات همواره همراه مردم کشور بوده و حتی خبر مذاکره نیز بر قیمت دلار اثر می‌گذارد. به این صورت که اگر خبری مثبت از سمت توافق و مذارکره به گوش برسد، دلار کاهشی می‌شود و بورس ریزش پیدا می‌کند. به عبارتی این عامل نیز با کمک قیمت دلار روی بورس اثر می‌گذارد.

عمیدی با اشاره به این که در هفته گذشته تمام صنعت ها وضع نسبتا برابری را داشتند، اشاره کرد: در هفته ای که گذشت نمی‌توانیم صنعتی را برتر از صنعت دیگر بدانیم. به این علت که در هر صنعت تعدادی از نماد‌ها در صف فروش و تعدادی دیگر از نماد‌ها با صف خرید مواجه بودند. بنابراین تمامی صنعت‌ها وضعیت متعادلی داشتند و یکی بر دیگری ارجحیت نداشته، اما بعضی از تک سهام‌ها رشد خوبی را تجربه کردند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با میزان خروج و ورود پول حقیقی گفت: جریان ورود و خروج پول به بازار در هفته گذشته در حد روزی 1000 میلیارد تومان کاهشی بوده است. البته عمده این خروج به علت عرضه اولیه‌هاست. به این صورت که با خبر عرضه اولیه افراد اقدام به فروش می‌کنند و در هنگام عرضه اولیه پول را وارد بازار می‌کنند. در هفته ای که گذشت، حدودا 3 هزار میلیارد تومان خروج پول داشتیم که مجددا به علت عرضه اولیه‌ها به بازار برگشته است.

حال با نظر به گفته کارشناس‌ها باید عنوان کنیم که بازار در هفته گذشته روند نسبتا طبیعی را گذرانده و عواملی مانند، شایعه مذاکرات و احیای برجام، شایعه تسویه کارگزاری ها، بحث وارد کردن خودرو، تحولات افغانستان، ترس از افت قیمت دلار و خبر عرضه اولیه‌ها از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی شاخص بوده است.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد!

شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد!

امروز بازار سهام افت 36 هزار واحدی شاخص کل را به خود دید و در پایان بازار در کانال یک میلیون و 391 هزار واحد قرار گرفت. بازار امروز چگونه بود؟

TejaratNews.com/
بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام نشده، منطقی نیست.

BourseNews.ir/
بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 7 هزار و 279 واحد، روی پله یک میلیون و 427 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

بازار سهام امروز در نیم ساعت ابتدایی شروع به کار خود مثبت شد و شاخص کل بورس هم با حدودا چهار هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 425 هزار واحد قرار گرفت

TejaratNews.com/

افت 2٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار فردا هم منفی است؟

سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

یک کارشناس بورس به بررسی تغییر دستورالعمل عرضه‌های اولیه و تحلیل مزیت‌های این روش پرداخت.

FarsNews.ir/
طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

محمودزاده گفت: طرح تامین مالی پروژه‌های دولت در حوزه مسکن در بازار سرمایه در حال بررسی‌ است.

YJC.news/
افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟

افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟

امروز شاخص کل بورس با 37 هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 450 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 37 هزار و 991 واحد، روی پله یک میلیون و 450 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / کدام گروه‌ها ظرفیت بالای رشد دارند؟

بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / کدام گروه‌ها ظرفیت بالای رشد...

کارشناسان بازار سهام در پیش‌بینی هفتگی بازار سرمایه درباره روند بازار هفته آینده بر چه نظری هستند و کدام گروه‌ها را پیش‌رو می‌دانند؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بازار سرمایه در هفته سوم شهریور پس از 12 هفته رشد، بالاخره نزولی شد تا روند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه روند تندتری به خود ببیند.

FarsNews.ir/
شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

نتیجه نظرسنجی هفته گذشته باشگاه خبرنگاران از 10 کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل، با اختلافاتی همراه بود که علت را جویا شدیم.

YJC.news/
شاخص کل برای رسیدن به تراز 1/7 میلیون واحد، نیاز به استراحت دارد!

شاخص کل برای رسیدن به تراز 1/7 میلیون واحد، نیاز به استراحت دارد!

تحلیلگر بازار سرمایه گفت: شاخص کل می‌تواند با رسیدن به عدد یک میلیون و 400 هزار واحد، اصلاح خود را به پایان رسانده و برای صعود مجدد آماده شود.

YJC.news/
افت 2٫5 درصدی شاخص کل/ بازار هفته آینده نوسانی است

افت 2٫5 درصدی شاخص کل/ بازار هفته آینده نوسانی است

هفته گذشته شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی در کانال یک میلیون 530 هزار واحد بود و در آخرین روز معاملاتی هم در کانال یک میلیون و 488 هزار واحد به کار خود پایان داد. در مجموع شاخص کل بورس در هفته گذش...

TejaratNews.com/
آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرم...

تغییر در دستورالعمل بازارگردانی می تواند به رشد و تعادل بیشتر بورس کمک قابل توجهی کند، اما همین تغییرات هم در صورتی که به درستی اجرا نشود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

FarsNews.ir/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...