مرگ مالی کشورهای ثروتمند

مرگ مالی کشورهای ثروتمند

افزایش بدهی، کشورهای ثروتمند را به سوی مرگ مالی سوق می‌دهد.

به گزارش ایسنا، «آرتور لافر» مدیر بخش سرمایه‌گذاری و مشاوره ثروت موسسه لافر هشدار داد اقتصادهای بزرگی که نتوانند به مشکلات بدهی فزاینده خود رسیدگی کنند، به «مرگ مالی» خواهند رسید.

وی یک دهه بدهی را پیش‌بینی کرد و افزود که بحران استقراض هم کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال ظهور را در بر گرفته است و قرار نیست پایان خوبی داشته باشد.

به گفته این اقتصاددان، بدهی جهانی 100 تریلیون دلار نسبت به یک دهه قبل افزایش یافته و در سپتامبر گذشته به رکورد 307.4 تریلیون دلار، در میان بزرگترین افزایش نرخ بهره جهانی در 40 سال گذشته رسیده است.

کشورهای ثروتمندی مانند ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن بیش از 80 درصد از این افزایش را به دلیل انباشت بی‌رویه بدهی به خود اختصاص دادند و چین، هند و برزیل بیشترین رشد وام را در میان بازارهای نوظهور داشتند.

لافر گفت: من انتظار دارم که برخی از کشورهای بزرگتر که به مشکلات بدهی خود رسیدگی نمی‌کنند، با مرگ مالی آهسته‌ای از بین بروند و افزود که برخی از اقتصادهای نوظهور به‌طور قابل تصوری ممکن است ورشکست شوند.

این اقتصاددان هشدار داد، در حالی که کشورهای با درآمد پایین در معرض خطر بالای مشکلات بدهی قرار دارند، بازپرداخت بدهی‌ها به دلیل پیری جمعیت و کمبود نیروی کار به ویژه برای کشورهای با درآمد بالا مشکل‌ساز خواهد بود.

جدیدترین گزارش موسسه مالی بین‌المللی نشان می‌دهد که سهم بدهی به 336 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی رسیده است که در مقایسه با متوسط نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی 110 درصدی در سال 2012 برای اقتصادهای پیشرفته و 35 درصدی برای بازارهای نوظهور قرار گرفته است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد