وزارت اقتصاد درخواست وزیر اقتصاد را تکذیب کرد؟ / آقای خاندوزی، چه کسی موضوع بازگشت نرخ محاسباتی گمرک از ETS به 4200 را مطرح کرد؟ / قیمت‌های سربه فلک کشیده هم کاهش پیدا خواهد کرد؟ "

وزارت اقتصاد درخواست وزیر اقتصاد را تکذیب کرد؟ / آقای خاندوزی، چه کسی موضوع بازگشت نرخ محاسباتی گمرک از ETS به 4200 را مطرح کرد؟ / قیمت‌های سربه فلک کشیده هم کاهش پیدا خواهد کرد؟ "

در حالی که چند روز قبل، وزیر اقتصاد از درخواستی به مجلس مبنی بر موکول شدن تغییر نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک از 4200 تومان به نرخ‌ای تی اس به سال آینده خبر داده بود، حالا مرکز روابط عمومی وزارت اقتصاد اعلام کرده لایحه مذکور ارتباطی به کاهش نرخ ارز حقوق ورودی ندارد!
به گزارش تابناک اقتصادی؛ ماندن یا رفتن دلار 4200؛ روایتی که از میانه سال 97 تا اواخر سال گذشته هم زمان با چکش کاری لایجه بودجه ادامه داشت و در نهایت جمعبندی دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، به حذف این ارز برای واردات کالا‌های اساسی با قید چند شرط از جمله جبران زیان رفاه مصرف کننده منجر شد؛ بنابراین دولت با رونمایی از یارانه 300 و 400 هزار تومانی در اردیبهشت ماه، عملا نشان داد عزم خود را برای حذف دلار 4200 یا همان دلار جهانگیری از ادبیات اقتصادی و مالی کشور جزم کرده است.

حال با گذشت چند ماهی از سال جدید، خبر‌ها حکایت از تصمیمی عجیب و البته پرحاشیه از سوی وزیر اقتصاد داشت. تصمیمی که در یک جمله، بر بازگشت دلار 4200 به ادبیات اقتصادی و البته در سازوکار گمرکی کشور حکایت داشت.
 
وزیر اقتصاد از درخواست برای بازگشت دلار 4200 خبر داد
 
در این باره، خاندوزی وزیر اقتصاد هشتم تیرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به برداشت اشتباه و شیطنت‌آمیز برخی رسانه ها از صحبت‌های ريیس جمهور که بیان داشتند گویا یک تورم بالاتری در سال آینده وجود خواهد داشت اظهار داشت: "برخی از احکام قانونی مثل آن حکمی که در قانون بودجه 1401 وجود دارد مبنی بر اینکه باید نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک از 4200 تومان به نرخ‌ای تی اس افزایش پیدا کند، که این حکم در بودجه‌های سال‌های گذشته هم وجود داشت اتفاقا در دولت‌های قبل هم اجرا نکردند و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه ارسال شد که آنجا این کار انجام شود و در نهایت با تغییر دولت عملی نشد و این حکم در بودجه 1401 وجود دارد؛ با توجه به اینکه اجرای سیاست عادلانه کردن توزیع یارانه‌ها موجب یک افزایش موقتی در قیمت کالا‌های اساسی به ویژه خوراکی‌های مردم شده، دولت در نظر دارد این حکم را در سال 1401 که موجب افزایش قیمت تمام کالا‌های وارداتی می‌شود و قیمت تمام شده تمام مواد اولیه ماشین آلات و کالا‌های وارداتی را افزایش میدهد، این اجازه را از قانونگذار بگیرد که تا پایان امسال اجرا نکند. وی افزود: لایحه دو فوریتی در این جهت تنظیم و ارسال شده به مجلس و درخواست ما هم این است که مجلس شورای اسلامی با هدف اینکه اساسا الان زمان مناسبی برای اجرای این سیاست نیست، هم با دوفوریت و هم با اصل لایحه موافقت کند تا این به سال 1402 موکول شود."

پس از این اظهارات وزیر اقتصاد، وی در گفتگو با تسنیم نیز به جزيیات این درخواست اشاره داشت. بر این اساس سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت لایحه دو فوریتی بازگشت نرخ ارز محاسباتی گمرک از نرخ ETS به 4200 تومان گفت: لایحه قبلی که شامل موارد دیگری نیز بود به مجلس ارايه شد، اما دو فوریت آن مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار نگرفت. وی افزود: پس از آنکه مجلس شورای اسلامی دو فوریت لایحه قبلی دولت که در موضوع اصلاح نرخ ارز محاسباتی گمرک و برخی موارد دیگر بودجه سال 1401 را رد کرد، به جهت اهمیت ویژه این موضوع برای دولت، مجددا یک لایحه دو فوریتی مستقل و تنها متمرکز بر موضوع بازگشت نرخ محاسباتی گمرک از نرخ ETS به 4200 تومان به تصویب هیيت دولت رسیده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: اهمیت این مسيله از این جهت است که نرخ محاسباتی ارز در گمرک تاثیر بالایی در هزینه تمام شده تولید دارد و برای آنکه قیمت‌ها در سال 1401 بیش از این افزایش پیدا نکند دولت تصمیم به بازگشت نرخ محاسباتی گمرک به نرخ سال گذشته گرفته است. وی با بیان اینکه لایحه دو فوریتی جدید با امضای رییس جمهور به مجلس ارسال شده است، گفت: به محض اینکه اعلام وصول این لایحه از سوی هیيت رییسه مجلس انجام شود، این موضوع در دستور کار قرار خواهد گرفت. وی تاکید کرد: با توجه به تاثیری که این لایحه بر قیمت تمام شده بنگاه‌های تولیدی دارد، امیدوار هستیم مجلس با دو فوریت آن موافقت کند.

اما امروز وزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای نسبت به این صحبت‌ها واکنش نشان داد:

بر این اساس؛ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این اطلاعیه تصریح کرده است، "دولت به منظور کاهش اثرات تورمی ناشی از افزایش بهای تمام شده کالا‌های وارداتی مربوط به تولید از محل وجوه گمرکی، نسبت به ارسال  لایحه‌ای با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی اقدام نموده و خواستار کاهش حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه ای، اجزا  قطعات و ماشین آلات از 4 درصد به 1 درصد شده است، که امید است هر چه زودتر در دستور بررسی و تصویب قرار گیرد. در این اطلاعیه تاکید شده  است؛ لایحه مذکور ارتباطی به کاهش نرخ ارز حقوق ورودی از ETS به 4200 تومانی ندارد."

رویکرد عجیب وزارت اقتصاد به صحبت‌های آقای وزیر
در حالی که در سخنان وزیر اقتصاد که در بالا نیز آمده است، به صراحت بیان شده است که دولت قصد دارد از قانونگذار اجازه بگیرد تا افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک از 4200 تومان به نرخ‌ای تی اس به سال 1402 موکول شود، چرا باید روابط عمومی وزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای اعلام کند که چنین چیزی قرار نیست اتفاق بیفتد! به نظر می‌رسد که وزارت اقتصاد نسبت به صحبت‌های هشتم تیرماه وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران توجهی نداشته است!

قیمت‌های سربه فلک کشیده بعضی کالاها، کاهش پیدا خواهد کرد؟
 
مهرداد جمال ارونقی معاون سابق فنی و امور گمرکی گمرک ایران نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی در این باره نوشت: "سال قبل که من با اجرای حکم قانون بودجه راجع به تغییر مبنای محاسبه از 4200 به ets مخالفت کردم، فریاد‌ها بلند شد که فلان مدیر چرا اجرای حکم قانون بودجه را متوقف کرده و پرونده‌ها تشکیل دادند و حتی مشاور پیشین دیوان محاسبات اعلام کرد فلان مدیر گمرک باید خسارت بیت المال را از جیب مبارک بپردازد! که هنوز که هنوز است درگیر این موضوعات هستم. وزیر اقتصاد که از مجلس طلب کمک کرده، نمی‌داند احکام قانون بودجه‌ای که مجلس تصویب و ابلاغ کرده، همان لایحه بودجه‌ای است که خود دولت (که وزیر اقتصاد جزو همان کابینه هست) برای تصویب و اجرا در سال جاری به مجلس ارايه شده است؟ وی ادامه داد: در حالی که وزارت اقتصاد راجع به لایحه دو فوریتی برگشت مبنای محاسبه حقوق ورودی به 4200 تومان صحبت می‌کند، وزارت صمت نظر دیگری دارد و اعلام می‌کند قرار است حقوق گمرکی 4 درصد برخی از کالا‌ها به 1 درصد تقلیل یابد! زمانی که دو فوریت لایحه کاهش حقوق گمرکی برخی از کالا‌ها از 4 درصد به 1 درصد به تایید مجلس نرسیده است آیا دولت انتظار دارد مجلس لایحه جدید را با در نظر گرفتن کسری بودجه پیش آمده، فورا بپذیرد و تصویب کند؟ به فرض پذیرش و تصویب و ابلاغ لایحه جدید، آیا تورم و قیمت‌های سربه فلک کشیده بعضی کالاها، کاهش پیدا خواهد کرد؟ "
 
خودروهای پشت گمرک، قاچاق هستند؟

خودروهای پشت گمرک، قاچاق هستند؟

با انقضای قانون ممنوعیت خودرو در بهار سال 1401، بسیاری از مالکان خودروهای وارداتی پشت گمرک، امیدوار شده‌اند که بتوانند...

Bartarinha.ir/
برنج‌های باران خورده زاهدان، در محوطه انبارهای عمومی بود نه گمرک

برنج‌های باران خورده زاهدان، در محوطه انبارهای عمومی بود نه گمرک

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران گفت: مسيولیت حفظ و ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری کالا پیش از اظهار به گمرک با مرجع تحویل گیرنده کالا است.

MehrNews.com/
خاندوزی از اتفاق بسیار مثبت برای افزایش درآمد مرزنشینان خبر داد

خاندوزی از اتفاق بسیار مثبت برای افزایش درآمد مرزنشینان خبر داد

وزیر امور اقتصاد و دارایی در سفر به خوزستان گفت: از این پس ورود کالا به صورت ته‌لنجی در زمره ثبت گمرکی قرار خواهد گرفت...

EghtesadOnline.com/
در مورد شرایط نامناسب نگهداری محموله‌های برنج در گمرک زاهدان هشدار داده‌ بودیم

در مورد شرایط نامناسب نگهداری محموله‌های برنج در گمرک زاهدان هشدار...

انجمن واردکنندگان برنج در اطلاعیه‌ای ضمن اظهار تاسف از آسیب دیدن حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان در اثر بارندگی و سیلاب اعلام کرد که قبلا در مورد شرایط نامناسب نگهداری محموله‌های ب...

Isna.ir/
توضیحات خاندوزی درباره تورم اخیر + فیلم

توضیحات خاندوزی درباره تورم اخیر + فیلم

توضیحات خاندوزی درباره علل اصلی تورم اخیر را ببینید.

EghtesadOnline.com/
تسهیلات ویژه گمرک ایران برای صادرکنندگان کالا به روسیه

تسهیلات ویژه گمرک ایران برای صادرکنندگان کالا به روسیه

گمرک ایران با صدور اطلاعیه ای نحوه برخورداری صادرکنندگان کالا به روسیه از تسهیلات ویژه پروژه کریدور ساده سازی شده گمرکی را اعلام کرد.

MehrNews.com/

برنج‌های باران خورده گمرک زاهدان ارتباطی با شرکت بازرگانی دولتی ندارد

برنج‌های باران خورده گمرک زاهدان ارتباطی با شرکت بازرگانی دولتی ند...

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام‌ کرد که برنج های باران خورده گمرک زاهدان متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران نیست.

MehrNews.com/
سرنوشت ذرت های در گمرک مانده چه شد؟

سرنوشت ذرت های در گمرک مانده چه شد؟

طبق اعلام گمرک ایران، 45 هزار تن باقی مانده از محموله ذرت‌های آلوده که در گمرک پلمب شده بود، ‌بعد از آزمون سوم سازمان...

Gostaresh.news/
دستور خاندوزی به صندوق بیمه حوادث طبیعی در پی زلزله هرمزگان

دستور خاندوزی به صندوق بیمه حوادث طبیعی در پی زلزله هرمزگان

ایلنا: وزیر اقتصاد در پی وقوع زلزله 6.1 ریشتری نیمه شب گذشته در شهرستان خمیر هرمزگان، در دستوری فوری خواهان ارزیابی خسارت وارده و پرداخت آن توسط صندوق بیمه حوادث...

Ilna.ir/
خسارات باران به برنج های وارداتی ربطی به گمرک ندارد

خسارات باران به برنج های وارداتی ربطی به گمرک ندارد

سخنگوی گمرک گفت: خساراتی که باران به برنج های وارداتی در انبارهای نگهداری کالا در زاهدان وارد کرده، ارتباطی به گمرک ندارد و به شرکت انبارهای عمومی برمی گردد.

MehrNews.com/
پیشنهاد جدید خاندوزی؛ به فکر ایجاد منطقه 23 باشیم

پیشنهاد جدید خاندوزی؛ به فکر ایجاد منطقه 23 باشیم

اولویت توسعه اقتصادی شهری در پایتخت چه باید باشد؟ آیا الگوهای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در تهران توانستند به یک مدل...

Gostaresh.news/
گمرک تا ورود کالا، ارزی به واردکننده نمی‌دهد

گمرک تا ورود کالا، ارزی به واردکننده نمی‌دهد

وزیر جهاد کشاورزی: طبق ضوابط و قوانین، بانک مرکزی زمانی به یک شرکت واردکننده ارز پرداخت می‌کند که کالای آن وارد گمرک شده باشد.

Irinn.ir/
گمرک تبادل دیتا میان سامانه وزارت جهاد با گمرک را تکذیب کرد

گمرک تبادل دیتا میان سامانه وزارت جهاد با گمرک را تکذیب کرد

ایلنا: سخنگوی گمرک گفت: سامانه بازارگاه یک سامانه داخلی وزارت جهاد است و هیچ ارتباط سیستمی و تبادل دیتایی با گمرک ندارد.

Ilna.ir/
گمرک: شرکت انبارهای عمومی باید پاسخگوی برنج‌های باران‌زده باشد

گمرک: شرکت انبارهای عمومی باید پاسخگوی برنج‌های باران‌زده باشد

گمرک ایران در تازه‌ترین گزارش خود درباره محموله‌های برنجی که در گمرک زاهدان دچار آبگرفتگی شد اعلام کرده است که "این...

Borna.news/
درآمدزایی 117میلیارد یورویی فرودگاه استانبول افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما عکسی از قدیمی‌ترین پمپ بنزین در ایران اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود افزایش حقوق این بازنشستگان در دستور کار دولت است رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد