تصویب وام 400 میلیونی مسکن ملی با سود 2 درصد

تصویب وام 400 میلیونی مسکن ملی با سود 2 درصد

معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام 400 میلیون تومانی نهضت مسکن ملی با سود 2 درصد برای دهک‌های یک تا 4 خبر داد.

به گزارش ایسنا، هادی عباسی، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خبرهای خوبی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن داریم ، گفت: اولین خبر خوب است که سقف تسهیلات را به 550 میلیون تومان افزایش داد و به بانک‌ها ابلاغ شده است.  دومین خبر خوب این است که به دهک‌های اول و دوم که برای پرداخت آورده اولیه مشکل داشتند وام 400 میلیون تومان با نرخ 2 درصد و در زمان پرداخت 15 ساله و برای دهک سوم و چهارم وام 300 میلیون تومانی با نرخ دو درصد در مدت زمان 15 ساله از محل صندوق ملی مسکن ارايه می‌شود.

وی ادامه داد: این وام‌ها برای اقشار خاص از جمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است. همچنین مصوبه خوبی داریم که بافت فرسوده با زمین و وام ساخت تهاتر کنند که ارزش زمین بیشتر از آن وام خواهد بود. 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نهضت ملی مسکن پروژه مردمی است و وزارت راه و شهرسازی بستر را فراهم می‌کند و موظف است امتیازات را ارايه کند و قرار نیست که صرفا مسکن بسازیم. تا کنون ساخت یک میلیون و 235 هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است.

عباسی اظهار کرد: در قانون جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی مکلف شده به خانوارهای دارای سه فرزند یا بیشتر که متولد 24 آبان 1400 به بعد هستند، 200 متر مربع زمین به صورت رایگان واگذار کند. البته این خانوارها باید هزینه آماده سازی زمین را پرداخت کنند. این هزینه به صورت قسطی با دو سال تنفس و طی شش سال دریافت خواهد شد.

وی با اعلام اینکه هزینه آماده‌سازی زمین حدود 50 تا 200 میلیون تومان است، تصریح کرد: تاکنون حدود 80 هزار نفر در سامانه وزارت راه و شهرسازی برای دریافت زمین ثبت‌نام کردند، پس از پالایش زمین مورد نظر در شهرهای کمتر از 500 هزار نفر جمعیت به متقاضیان واگذار می‌شود. حدود 3000 نفر زمین تحویل شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی درمورد بروز مشکل برای برخی خانواده‌ها در شهر قم گفت: با توجه به قانون جوانی جمعیت شهر قم بالای 500 هزار نفر جمعیت دارد نمی‌توانیم در این شهر به متقاضیان زمین واگذار کنیم. در زمان حاضر در سه شهر اطراف قم از جمله سلفچگان و چند سایت زمین آماده واگذاری به متقاضیان است.

عباسی درباره اینکه قرار بود در فاز اول نهضت ملی مسکن 2 میلیون واحد به مردم تحویل شود و مردادماه زمان اجرای فاز اول تمام می‌شود، تا دو ماه دیگر چند واحد تحویل خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر زمین 150 هزار واحد مسکونی برای دسته‌های گروهی و انفرادی، زمین 550 هزار واحد گروه انبوه‌سازان، زمین 115 هزار واحد نیروهای مسلح، زمین 100 هزار واحدشهری در بافت فرسوده، زمین  100 هزار واحد خود مالکی، زمین 220 هزار واحد روستایی تامین و ساخت این واحدها آغاز شده است.

وی گفت: در مجموع علمیات ساخت یک میلیون و 235 هزار واحد شروع شده و سخت‌ترین مرحله ساخت زمین بوده است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: وارد ساخت خوابگاه متاهلی هم شده‌ایم و با دو دانشگاه در این باره قرارداد منعقد کردیم.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد