چرا سهامداران تحت تاثیر اخبار قرار می‌گیرند؟

چرا سهامداران تحت تاثیر اخبار قرار می‌گیرند؟

بازار سهام هر روز با انتشار اخبار مختلف با هیجان زیادی رو به رو می‌شود. اما این اخبار به چه صورت بر تصمیم افراد برای خرید یا فروش یک سهم تاثیر می‌گذارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام هر روز با انتشار اخبار مختلف با هیجان‌ زیادی رو به رو می‌شود. این خبرها به چه صورت و با چه مکانیسمی در بازار سرمایه تاثیر خود را می‌گذارند و چگونه سهامداران با شنیدن این اخبار اقدام به خرید یا فروش یک سهم می‌کنند؟

جواد فلاحیان، کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیرگذاری اخبار بر معاملات سهامداران در بازار سهام گفت: سه نوع اخبار بر بازار تاثیرگذار هستند اخبار سیاسی که در تمام بازارها تاثیر خود را می‌گذارند و یکباره بر بازار تحمیل می‌شوند. مثل توافقات یا حملات تروریستی که می‌تواند مثبت یا منفی باشد و پیش‌زمینه‌ای برای آن‌ها از قبل وجود نداشته است.

دسته دیگری از اخبار وجود دارد که مخصوص یک صنعت یا مجموعه‌ای در سطح کلان هستند مثل افزایش قیمت جهانی نفت یا آزادسازی واردات خودرو که تاثیرگذاری خرد ندارند و به صورت کلی اثرگذارند. فلاحیان ادامه داد: دسته سومی هم خبرهایی هستند که فقط جامعه کوچکی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مربوط به شرکت‌ها هستند.

فلاحیان در بخش دیگری اضافه کرد: بیشترین اثرگذاری را بر بازار سهام اخبار سیاسی دارند. به این صورت که معمولا سرمایه‌گذاران خرد بسته به برداشت‌هایی که از این اخبار دارند دست به کنش‌های هیجانی می‌زنند. معمولا زمان اثرگذاری این نوع خبرها یکی دو روز بیشتر نیست و بعد از آن بازار به روال عادی خود برمی‌گردد.

وی ادامه داد: خبرهای کلان اقتصادی تاثیر خود را در بلند مدت نشان می‌دهند چرا که برای تثبیت آن باید مدت زمانی بگذرد. به همین دلیل اثرگذاری این نوع خبرها بر قیمت سهم‌های بازار به صورت میان مدت خود را نشان می‌دهند. بر این اساس هیجان سهامدار کمتر است و برای خرید و فروش یک سهم با تحلیل بیشتری عمل می‌کنند.

این کارشناس بازار در ادامه گفت: خبرهایی مثل افزایش سرمایه یا طرح‌های توسعه‌ای که مربوط به یک شرکت هستند معمولا بازار را دچار اشتباه می‌کنند به عنوان مثال، در حال حاضر برخی از سهم‌ها تا آخر سال سودساز هستند و سودهای خوبی می‌سازند اما مورد اقبال بازار قرار نمی‌گیرند و بعضا حتی روند منفی دارند.

فلاحیان می‌گوید، اگر بخواهیم به این مساله بپردازیم که چرا سهم‌های با پتانسیل بالا تحرکات خوبی را ندارند باید بگوییم که افراد تمایل کمتری به تحلیل و خواندن صورت‌های مالی شرکت‌ها دارند. همین موضوع سبب می‌شود اخباری که از شرکت‌ها منتشر می‌شود تاثیر کمتری را بر روند یک سهم داشته باشد.

سرمایه‌گذاری مستقیم به زیان سهامداران تمام می‌شود!

همچنین در این باره نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه گفت: پیش از این بازار ارز سریع‌ترین واکنش را نسبت به اتفاق‌ها نشان می‌داد و حالا بازار سرمایه جایگاه بازار ارز را در واکنش‌های سریع و هیجانی گرفته است. چه خوشمان بیاید یا خیر، این وضعیت نامناسب نتیجه گسیل متقاضیان ورود به بورس به روش مستقیم و در اختیار قرار دادن کدهای آنلاین بدون هیچ پیش‌شرطی است.

میرزایی ادامه داد: نکته عجیب این است که قدرت گرفتن حقیقی‌های خرد (لشگر مورچگان) باعث شده است که برخی از حقوقی‌ها هم اقدام به دنباله روی، الگوبرداری و تشدید رفتار هیجانی کنند. همچنین به جز اخبار رسمی، شایعات نیز بر بازار اثرگذار شده‌اند و برآیند این موضوعات باعث تحمیل ضرر به غالب سهامداران شده است.

وی افزود: گسترش فضای مجازی و سرعت گرفتن گردش اطلاعات بر جامعه بورسی نیز تاثیرگذار بوده و این موضوعات تبعات منفی این چنینی داشته است.

کدال مقبولیت لازم را بین سهامداران ندارد

این کارشناس بازار درباره ضعف سیستم کدال در پوشش اخبار گفت:سامانه کدال ،کارایی ،سرعت عمل و مقبولیت لازم را در جامعه سهامداری ندارد و شاید برای تقویت آن، تشدید نظارت‌ها و تنبیه و تشبیه بیشتر ناشرین می‌تواند مفید باشد.

میرزایی درباره تاثیر اخبار در بازار سرمایه گفت: بیشترین تاثیر کوتاه مدت از اخبار، بر سهم‌هایی است که در صد شناوری بالاتری داشته و یا حقوقی بزرگ یا بازارگردان موفق در زمینه کنترل نوسانات نداشته باشند. همچنین سهم‌هایی که شناخته‌ شده هستند و مردم اسامی و اخبار مرتبط با آنها را در زندگی روزمره‌شان بیشتر می‌شنوند نیز می‌توانند هدف این نوسانات باشند.

وی ادامه داد: عمده سهامداران کم تجربه علاقه‌مند به خرید سهم‌هایی هستند که آشنایی قبلی با آن داشته‌اند. البته این رفتار لزوما بد نیست و در صورتی که نگاه و بررسی بنیادی منصفانه و کارشناسی همراه آن باشد می‌تواند برای تشخیص سهام مناسب در این بین، مفید باشد.

این کارشناس بازار در پایان گفت: اگر بازار را به دو بخش سهامداران حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای تقسیم کنیم، پرتفوی گروه اول را عمدتا سهم‌های بزرگ p/e محور و کم‌ریسک تشکیل می‌دهد و این گروه نوسانات کمتری را دست کم در بلند مدت شاهد هستند. در مقام مقایسه اینگونه سهام رفتار کشتی بزرگ در تلاطمات را دارند و در نقطه مقابل سهام کوچک و پر ریسک اثرپذیری بیشتری از اخبار داشته و مانند قایقی کوچک، متلاطم می‌شوند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

«کلینکر» بورس کالایی شد

«کلینکر» بورس کالایی شد

بازار فرعی بورس کالای ایران امروز دوشنبه 26 مهر ماه برای نخستین بار میزبان عرضه 2 هزار تن کلینکر تیپ دو شرکت سیمان ارومیه به عنوان ماده اولیه تولید سیمان است.

Sena.ir/

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

شروع قرمز بورس در 26 مهر

زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران با صدور نامه‌ای به کارگزاران از ابلاغ نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 5 آبان ماه 1400 خبر داد.

YJC.news/
مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز

مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز

بازار سهام روز گذشته با افت دو شاخص بورس به کار خود پایان داد. شاخص کل بورس با 1397 واحد منفی در کانال یک میلیون و 436 هزار واحد قرار گرفت و شاخص هم‌وزن هم با سه هزار واحد افت در محدوده 398 هزار واحد ...

TejaratNews.com/

گزارش بورس 25مهرماه 1400

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: سامانه بومی پس از معاملات نیز IRPT نام دارد که این سامانه چندین سال پیش توسط یک پیمانکار بیرونی تولید شده است، اما هنوز در حوزه کسب و کار بازار سرمایه به جم...

TejaratNews.com/

سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

بورس 755 واحد افت کرد

بورس 755 واحد افت کرد

شاخص کل بورس تهران امروز (دوشنبه) با افت 755 واحد کار خود را آغاز کرد.

YJC.news/

رفت و برگشت شاخص، بورس را منفی کرد/ افت یکهزار واحدی نماگر بازار

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/

سهامداران بورس شکایت خود را به کجا ببرند؟

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی روند معاملات بورس، گفت: بررسی‌های تکنیکالی نشان‌دهنده آن است کهمحدوده های یک میلیون و 350 هزار واحد به عنوان حمایت جدی برای شاخص بورس تلقی می‌شود ...

Irna.ir/

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

اجاره 100میلیونی خودرو برای دور دور در تهران خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع