لقمه اصلاح قیمت خودرو/ بورسی شدن خودرو چه سودی دارد؟

لقمه اصلاح قیمت خودرو/ بورسی شدن خودرو چه سودی دارد؟

صنعتروزنامه دنیای اقتصاد نوشت: با اجرای مصوبه شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار، نظام قیمت‌گذاری خودرو تغییرات اساسی به خود خواهد دید.

با موافقت شورای عالی بورس، عرضه خودرو در بورس کالا رسمیت یافت. پیش از این، وزارت صمت با طرح دلایلی، فروش خودرو در بورس کالا را صلاح ندانسته و مانع عرضه دو خودروی بخش خصوصی در بورس شده بود. حالا اما عضو ناظر در شورای عالی بورس در توییتی بر هماهنگی وزارت صمت با بورس در این نوع عرضه تاکید دارد. به‌این ترتیب با اجرای مصوبه شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار، نظام قیمت‌گذاری خودرو تغییرات اساسی به خود خواهد دید.

در این بین هر چند سازوکاری برای بورسی شدن خودرو تعریف نشده، اما زنجیره خودروسازی کشور که هفته گذشته با حضور در شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد بورسی شدن خودرو را مطرح کرده بود، نسبت به این نوع نظام قیمت‌گذاری خوش‌بین است.

خوش‌بینی فعالان صنعت خودرو و قطعه به بورسی شدن خودرو، بیشتر به واسطه کشف قیمت و شفافیت قیمت خودرو است. این در شرایطی است که عرضه خودرو در بورس کالا که با اصرار زیاد بورسی‌ها و زنجیره خودروسازی مصوب شده با چالش‌های زیادی روبه‌روست. هر چند زنجیره خودروسازی معتقد است که بورسی‌شدن، قدم اول اصلاح قیمت خودرو است؛ اما با توجه به اینکه عرضه تک‌فروشی خودرو در بورس پدیده‌ای تجربه‌نشده در دنیاست، به‌طور حتم نمی‌توان ادعا کرد که با چنین عرضه‌ای، تمام مشکلات قیمت‌گذاری خودرو رفع خواهد شد. حال فرض کنیم که این پدیده با توجه به سازوکار بورس کالا و وزارت صمت پیش برود؛ با این شرایط سوالی که مطرح می‌شود این است که در تهیه این سازوکار آیا شرایط خودروسازی کشور هم لحاظ می شود؟

آنچه مشخص است ماهیت کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند این است که در شرایط رقابتی کشف قیمت انجام می‌شود. این در شرایطی است که خودروسازی کشور طی چندین دهه درگیر انحصار بوده و هیچ‌گاه روی رقابت را به خود ندیده است. در این زمینه می‌توان حدس زد که بورس کالا و وزارت صمت برای دستورالعمل یا سازوکار عرضه خودرو به توافقاتی دست یافته‌اند، چرا که با شرایط ذکرشده و انحصار خودروسازی، فروش خودرو در بورس کالا با موانع جدی همراه خواهد بود؛ مگر اینکه بار دیگر مداخله‌گری از راه برسد و مثلا قیمت پایه را به طور دستوری تعیین کند. همان‌طور که عنوان شد عرضه خودرو در بورس پدیده‌ای است که در دنیا تجربه نشده است. در این زمینه فرض را بر این بگیرید که متقاضیان خودرو در اقصی‌نقاط کشورمان برای خرید خودرو باید به بورس مراجعه کنند و خودرو را با دستورالعمل‌ها و مقررات خاصی خریداری کنند که علاوه‌بر زحمت خریداران، این روش خود مسیری جدید را برای دلالی و واسطه‌گری باز خواهد کرد. بنابراین می‌توان این‌طور استنباط کرد که تمام هم‌اندیشی‌ها و هم‌فکری‌ها برای کشف قیمت خودرو است تا خودروساز در مسیر تولید، زیان کمتری متحمل شود و مصرف‌کننده نیز بتواند خودرو را به قیمت کارخانه تحویل بگیرد؛ نه از بازار دلالی و واسطه‌گری. لقمه اصلاح قیمت خودرو سال‌هاست با هدف زیان کمتر خودروساز و خرید سهل و آسان مصرف‌کننده چرخیده؛ حال آنکه هیچ‌گاه به مقصد نهایی نرسیده است. خودروسازی سال‌هاست با خطای سیاستی مواجه بوده، به ‌طوری که هم‌اکنون زیان انباشته 100هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. کلام آخر اینکه شیوه درست قیمت‌گذاری خودرو، آزادسازی قیمت و تبعیت از قوانین عرضه و تقاضاست و البته آزادسازی واردات؛ بنابراین نباید از مسیر بورس کالا یا دیگر روش‌های دستوری انتظار معجزه در خودروسازی را داشت.

256 256

خبر جدید خودروسازان | سامانه یکپارچه قرعه کشی تعطیل نمی شود

خبر جدید خودروسازان | سامانه یکپارچه قرعه کشی تعطیل نمی شود

مدیر سامانه جامع تجارت گفت: ما اصلا نگفتیم قرعه کشی متوقف شود، طبق سیاست‌های وزارت صمت بنایی بر تعطیلی سامانه وجود ندار...

MosalasOnline.com/
قیمت جدید شاهین سایپا در بازار خودرو + جدول

قیمت جدید شاهین سایپا در بازار خودرو + جدول

قیمت جدید خودوی شاهین سایپا در بازار امروز را در این گزارش مشاهده کنید.

Gostaresh.news/

قیمت وارداتی های بازار خودرو + جدول

سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

صنعتتجارت نیوز نوشت: پایان بدون نتیجه مذاکرات هسته‌ای دوحه، بازارها را به تکاپو واداشت و قیمت دلار کاهش قیمت هفته گذشته را یک روزه جبران کرد. اما آیا این افزایش قیمت می‌تواند بر قیمت خودرو هم تاثیر بگ...

KhabarOnline.ir/

واکنش بازار خودرو به دور جدید مذاکرات وین/ آخرین قیمت...

افزایش تولید خودرو به قیمت زیان خودروسازان / زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور به بیش از 77 هزار می...

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو/ کوییک زیر 200 میلیون...

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو/ کوییک زیر 200 میلیون...

صنعتروند قیمت‌ها امروز در بازار خودرو نزولی شده است و خودروهای پراید، پژو، سمند، تیبا، رانا، کوییک و دنا کاهش قیمت‌ها را تجربه کردند.

KhabarOnline.ir/

وارداتی های بازار خودرو چند قیمت خوردند؟ + جدول

بورس تهران؛ میزبان بزرگان دانش بنیان کشور می‌شود

بورس تهران؛ میزبان بزرگان دانش بنیان کشور می‌شود

معاون نظارت بر بازار بورس تهران گفت: بورس تهران همایش «شرکت‌های دانش بنیان، بازار سرمایه، دورنمای آینده» را در 22 تیر ماه 1401 همزمان با روز فناوری اطلاعات برگزار می‌کند.

MehrNews.com/
خبر مهم سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو

خبر مهم سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو

سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد: در ماه آینده خبرهای خوبی از صنعت خودرو به اطلاع مردم خواهد رسید.

Bartarinha.ir/
کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل اوراق بورس بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 13 هزار و 59 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
قیمت این خودروها در بازار ریخت/ خریداران با بازار خودرو قهر کردند

قیمت این خودروها در بازار ریخت/ خریداران با بازار خودرو قهر کردند

صنعتاقتصادنیوز نوشت: رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در اولین هفته تیرماه بازار خودرو با نوسان اندک قیمتی در بازار عرضه شد، به‌طوریکه بیشترین تغییر قیمت در این هفته به شاهین رسید و این خودرو با ا...

KhabarOnline.ir/
رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 1346 واحدی همراه شد

Borna.news/

کاهش 2795 واحدی شاخص بورس تهران

اما و اگر واگذاری خودروسازی‌ها/ چه کسی سهام خودروسازان را می خرد؟

اما و اگر واگذاری خودروسازی‌ها/ چه کسی سهام خودروسازان را می خرد؟

تنها 2 ماه و نیم تا پایان مهلت وزارت صمت برای واگذاری سهام خودروسازان باقی مانده و این در حالی است که تردیدهای زیادی درباره خریدار سهام خودروسازان وجود دارد.

MehrNews.com/
درآمدزایی 117میلیارد یورویی فرودگاه استانبول افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما عکسی از قدیمی‌ترین پمپ بنزین در ایران اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل!