افزایش 5.5 دلاری قیمت جهانی روغن در یک روز

افزایش 5.5 دلاری قیمت جهانی روغن در یک روز

خبر امروز افزایش 5.5 دلاری قیمت جهانی روغن توجه کشورهایی که تامین نیازشان به واردات گره خورده را به خود جلب کرد، آنها نگران خروج ارز بیشتر هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزایش 5.5 دلاری قیمت روغن در یک روز، خبری است که کشورهای وارد کننده از آن خوشحال نیستند و مردم هم احتمالا نگرانند که آیا روی قیمت داخلی تاثیر می‌گذارد؟

در کشور ما کالاهای اساسی با ارز نیمایی وارد می‌شود تا دولت قیمت مصرف کننده را کنترل کند در واقع قیمت داخلی تحت تاثیر نوسان‌ قیمت جهانی قرار نمی گیرد اما افزایش قیمت جهانی خروج ارز را بیشتر می کند.

امروز بلومبرگ گزارش داد که «قیمت دانه روغنی سویا 5.5 دلار در هر بوشل برای تحویل در ماه ژانویه 2024 افزایش یافت.»

بوشل معیار اندازه گیری وزن ماده خشکی است که مایع نباشد و در کشاورزی کاربرد دارد هر بوشل گندم معادل 27.2 کیلوگرم است، وزن محصولات مختلف بر اساس بوشل فرق می کند.

*یک چهارم ارز کالاهای اساسی مربوط به روغن است

بنابه آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، 90 درصد نیاز به روغن در کشور وارداتی است.

محتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی هم با اشاره به تولید تنها 10 درصد روغن مورد نیاز در داخل، گفت: حدود یک چهارم ارزی که برای واردات کالاهای اساسی از کشور خارج می شود مربوط به روغن است.

به گفته وی «سالانه تا 16 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می ‌یابد»

امکان تولید روغن نیاز کشور درداخل هست؟

یک کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: کشور سالانه 125 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کند که حدود 1.5 تن برای هر ایرانی است با این وجود در اغلب محصولات اساسی از جمله روغن وابستگی داریم.

وی با ارايه راهکاری گفت:‌ برنامه الگوی کشت باید اجرا شود که تولید محصولات کشاورزی متناسب با نیاز مردم و با اولویت کالاهای اساسی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی در سالهای گذشته برنامه‌های افزایش خود اتکایی به روغن تصویب کرده اما تنها 10 درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد