ماجرای گیر افتادن ایران و استیصال ایرانیان

ماجرای گیر افتادن ایران و استیصال ایرانیان

احسان شادی طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت نوشت: در اوایل اردیبهشت‌ماه 1398 و در حالی که تنها چند ماه از تحریم دوباره اقتصاد ایران از سوی دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق آمریکا سپری شده بود مسعود نیلی اقتصاددان نامدار ایرانی که حدود پنج سال مشاور ارشد رییس‌جمهور حسن روحانی در امور اقتصادی بود به انجمن مدیران صنایع آمد و سخنرانی مبسوطی کرد.

احسان شادی طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت با عنوان گیر افتادن ایران و استیصال ایرانیان نوشت: در اوایل اردیبهشت‌ماه 1398 و در حالی که تنها چند ماه از تحریم دوباره اقتصاد ایران از سوی دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق آمریکا سپری شده بود مسعود نیلی اقتصاددان نامدار ایرانی که حدود پنج سال مشاور ارشد رییس‌جمهور حسن روحانی در امور اقتصادی بود به انجمن مدیران صنایع آمد و سخنرانی مبسوطی کرد.

وی در آن سخنرانی پیش‌بینی کرد دوره تحریم‌های این دوره نسبت به تحریم سال‌های نخست دهه 1390 سخت‌تر و درازمدت‌تر خواهد بود. وی همچنین پیش‌بینی کرد رقم مطلق و نیز نسبت کسری بودجه به بودجه عمومی روندی فزاینده را به دلیل از دست رفتن درآمد حاصل از صادرات نفت خام تجربه خواهد کرد. فعالان اقتصادی و کارشناسان و نیز علاقه‌مندان به اقتصاد سیاسی حالا 30 ماه پس از آن سخنان مسعود نیلی به طور آشکار می‌بینند متاسفانه پیش‌بینی‌های او درست بوده است.

حالا 36 ماه است ایران تحریم شده است که برخلاف تحریم اوایل دهه 1390 کارآمدی، گستردگی و ژرفای قابل اعتنایی را نشان داده است و نیز کسری بودجه نیز به ابعاد غیرقابل قبول رسیده است. کاش پیش‌بینی‌های برخی اندیشمندان آگاه به سیر دگرگونی‌ها نادرست از آب درمی‌آمد، اما امروز بدبختانه می‌بینیم واقعیت‌های سرسخت برخیال و خوش‌بینی‌های غیرکارشناسانه پیروز شده و اقتصاد ایران در بدترین موقعیت همه دهه‌های تازه‌سپری شده قرار دارد.

آدمی که دلش برای این سرزمین می‌سوزد و اندوه بزرگی بر دلش می‌نشیند هنگامی که می‌بیند ایران گیر کرده و ایرانیان مستاصل شده‌اند و هر روز از نظر اقتصادی درجا می‌زنند و به پس روی افتاده‌اند، مساله این است که با توجه به اینکه طی چهار ماهه ابتدای سال‌جاری تنها 9 درصد از درآمد‌های نفتی محقق شده و چشم‌انداز مناسبات خارجی نیز گونه‌ای نیست که چشم‌انداز روشنی را نشان دهد، باید دید دولت تا انتهای سال چه میزان نفت خواهد فروخت و کسری این محل را از چه طریقی تامین خواهد کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بودجه عمومی کشور در سال 1400 با کسری تراز عملیاتی 50 درصدی معادل 464 هزار میلیارد تومان و کسری تحقق نیافته حداقل 30 درصدی معادل 383 هزار میلیارد تومان روبه‌رو است. با توجه به تشدید منازعه میان ایران و ایالات‌متحده آمریکا که از سوی سیاستمداران هر دو کشور بر آن تاکید شده و می‌شود، به نظر نمی‌رسد اتفاق تازه‌ای در روند مناسبات این دو کشور پدیدار شود.

نظام سیاسی آمریکا حتی حالا که بایدن بر سرکار است اعتقاد دارد تحریم اقتصادی کار خودش را کرده و اقتصاد ایران را در بدترین موقعیت قرار داده و اگر بر ابعاد تحریم اضافه شود اقتصاد ایران به روز‌های بدتر می‌افتد. از طرف دیگر نظام سیاسی ایران با استناد به بردباری شهروندان که انگار در برابر تورم بی‌حس شده‌اند و نیز برخی دستاورد‌های نظامی و هسته‌ای به آمریکا این پیام داده می‌شود که اقتصاد ایران پایداری نشان خواهد داد و نقشه‌های آمریکا برای زمین‌گیر کردن اقتصاد، راه به جایی نخواهد برد.

واقعیت تلخ‌تر این است که ایران امکانات سال‌های 1398 و 1399 برای تامین کسری بودجه را نیز ندارد. انگیزه شهروندان ایرانی دارای سرمایه‌های کوچک و بزرگ برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری کاهش یافته و نیز راه‌های ورود سرمایه خارجی نیز بسته شده است و فروش دارایی‌های مالی و فیزیکی نیز دیگر قدرت پیشین را ندارند.

ایران در محاصره تحریم و کسری بودجه گیر افتاده و ایرانیانی که سفره‌شان هر روز کوچک‌تر می‌شود نیز مستاصل شده‌اند و نمی‌دانند با تورم پرخروش، چگونه همزیستی داشته باشند.

local_offerبرچسب‌ها:
کاهش بی‌سابقه حجم تجارت خارجی ایران

کاهش بی‌سابقه حجم تجارت خارجی ایران

بر اساس گزارشی که دولت آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی (3 هفته پیش) به کنگره ارایه کرده، تجارت خارجی ایران طی 3 سال گذشته و از زمان اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، بیش از 70 میلیارد دلار کا...

Bartarinha.ir/
هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران

هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران به رتبه اخیر ایران در سطح جهان، از منظر شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) به استناد گزارش بانک جهانی پرداخت و افزود: براساس آخرین به‌روزرسا...

Bartarinha.ir/
فروش 95 تن ، محصول پشم شیشه شرکت پشم شیشه ایران در بورس کالای ایران

فروش 95 تن ، محصول پشم شیشه شرکت پشم شیشه ایران در بورس کالای ایرا...

شرکت پشم شیشه ایران که با هدف ایجاد بازاری منسجم و قانونمند و حذف واسطه گری در معاملات خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار ، در اوایل سال جاری محصول پشم شیشه...

EghtesadOnline.com/
آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد از آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه این وزارتخانه برای شفافیت بیشتر و نظارت عمومی بر عملکرد آن‌ها خبر داد.

Irinn.ir/
امضاء اسناد همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان

امضاء اسناد همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان

ساعتی پیش چندین سند همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان به امضای آقایان ريیسی و امامعلی رحمان، روسای جمهور ایران و تاجیکستان و وزرای دو کشور رسید.

Irinn.ir/
رشد عجیب اقتصادی همسایه‌های شمالی ایران

رشد عجیب اقتصادی همسایه‌های شمالی ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز کم سابقه ای بالا گزارش شد.

Bartarinha.ir/
توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

ريیس جمهور با اشاره به توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز گفت: تبادل انرژی و افزایش حجم مبادلات و ترانزیت کالا بین دو کشور از جمله زمینه‌های مستعد برای تقویت همکاری‌های ایران و ترکمنستان است.

TejaratNews.com/
حمایت از فعالان اقتصادی ایران از اولویت های دستگاه دیپلماسی

حمایت از فعالان اقتصادی ایران از اولویت های دستگاه دیپلماسی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن حمایت از فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات غیرنفتی و رفع موانع صادرات را از اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور نام برد.

Irinn.ir/
تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو شانگ‌های

تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو شانگ‌های

سخنگوی گمرک از تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشور‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگ‌های خبرداد.

Irinn.ir/
بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

هر تصمیم اشتباه در حوزه اقتصادی می‌تواند به ضرر و زیان مردم تمام شود بنابراین نمایندگان مجلس باید در حوزه اقتصاد و همچنین بازار سرمایه ضمن داشتن دانش کافی با کلیات مسايل بازار آشنا باشند.

BourseNews.ir/
گام بلند مرکز مالی ایران در عرصه مهارت افزایی

گام بلند مرکز مالی ایران در عرصه مهارت افزایی

برگزاری دوره‌های آموزشی جایگاه‌های شغلی بازار‌های مالی با تاییدیه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

BourseNews.ir/
انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، طی حکمی سیدمحمد هادی سبحانیان را به سمت سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد منصوب کردند.

Irinn.ir/
سود 160 میلیونی ایران خودرو / سود تضمینی شامل کدام خودروها می‌شود؟

سود 160 میلیونی ایران خودرو / سود تضمینی شامل کدام خودروها می‌شود؟

ایران خودرو در طرح فروش فوق‌العاده شهریور ماه خود سه خودروی پر تقاضا را عرضه کرده است. اختلاف قیمت این خودروها با بازار آزاد به گونه‌ای است که خریدار ظرف سه ماه تا موعد تحویل ماهانه 45 میلیون تومان سو...

TejaratNews.com/
فروش فوق العاده سه محصول ایران خودرو از امروز

فروش فوق العاده سه محصول ایران خودرو از امروز

طرح جدید فروش نقدی با قیمت قطعی محصولات ایران خودرو از امروز یکشنبه 21 شهریورآغاز می‌شود.

Irinn.ir/
فروش فوق‌العاده ایران خودرو / تاریخ، قیمت و لینک ثبت‌نام

فروش فوق‌العاده ایران خودرو / تاریخ، قیمت و لینک ثبت‌نام

ایران خودرو فروش فوق‌العاده محصولات خود را از یکشنبه بیست و یکم شهریور 1400 به مدت سه روز اجرا می‌کند. اما جزيیات فروش ایران خودرو چیست؟

TejaratNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...