قیمت مصوب شکر فله ای اعلام شد

قیمت مصوب شکر فله ای اعلام شد

بر اساس اعلام مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت مصوب هر کیلوگرم شکر فله‌ای برای مصرف کنندگان...

مسعود امرالهی، مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، درباره افزایش قیمت شکر در بازار توضیح داد که این افزایش قیمت ناشی از دو عامل است: 1. حذف نرخ ارز ترجیحی واردات شکر خام.  2. افزایش 40 درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند. قیمت جدید شکر پس از تایید ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده است.

مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت جدید شکر سفید درب کارخانجات با محاسبه 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده حداکثر 38 هزار و 500 تومان تعیین شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به قیمت درب کارخانجات، قیمت مصرف‌کننده شکر فله به‌ازای هر کیلوگرم حداکثر 42 هزار و 500 تومان تصویب شده است.

امرالهی با بیان اینکه قیمت شکر بسته‌بندی طی روزهای آینده تعیین تکلیف می‌شود گفت: قیمت‌های جدید در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی بارگذاری شده است.

 پیش از این قیمت هر کیلوگرم شکر درب کارخانجات 25 هزار و 500 تومان بود که با یک درصد ارزش افزوده با قیمت 26 هزار و 800 تومان در اختیار بنکداران مواد غذایی قرار می‌گرفت و طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار با قیمت هر کیلوگرم 28 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسید.

افزایش 51 درصدی قیمت شکر

یکی از رویکرد‌های سیاستی دولت در چند سال اخیر، تخصیص ارز ترجیحی با نرخ ثابت 28500 تومان به ازای هر دلار برای واردات کالا‌های اساسی به کشور با هدف کنترل قیمت‌ها و تورم بوده است. یکی از این کالا‌های وارداتی، شکر است که سهم قابل توجهی در سبد هزینه‌ای مردم به شکل مستقیم و غیرمستقیم دارد.  

اما واردات شکر با دلار 28500 تومانی در سال گذشته در شرایطی بود که شاخص تورمی این کالای وارداتی، همواره در سطح بالایی بود و بنا بر آخرین آمار رسمی منتشره از سوی مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه شکر در فروردین ماه امسال به 47.8 درصد رسید که از شاخص تورم کالا‌های خوراکی در این ماه، بیشتر بود؛ بنابراین، با وجود سیاست ارزی واردات شکر با دلار 28500 تومانی، باز هم شاهد رشد قیمت شکر در بازار بوده و هستیم؛ موضوعی که نیازمند بررسی از سوی مسيولان ستاد تنظیم بازار است تا مشخص شود در چرخه واردات تا توزیع شکر به دست مصرف کننده، کدام بخش‌ها دچار ایراد و ضعف است.

حال به رغم تجربه بیان شده از روند افزایشی قیمت شکر در بازار، قرار است در سال جاری نیز شاهد تخصیص ارز ترجیحی 28500 تومانی برای واردات شکر تصفیه شده به داخل کشور باشیم؛ موضوعی که در جلسه دوم اردیبهشت ماه سال جاری توسط هیات وزیران مصوب شد تا شکر هم در کنار سایر کالا‌ها همچون گوشت و گندم و جو، با نرخ ارز ثابت وارد شود.

اما در این میان، تصمیم مهم دیگری نیز گرفته شد که باعث طرح سوالاتی شد، به گونه‌ای که مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی خبر داده است: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، نرخ جدید شکر تصفیه شده (درب کارخانه) برای سال 1403 با محاسبه 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده حداکثر 38 هزار و 500 تومان تعیین شد. این در حالی است که پیشتر نرخ مصوب خرید درب کارخانه 25 هزار و 500 تومان بود که نشان از افزایش 51 درصدی قیمت این محصول درب کارخانه دارد.

همچنین به گفته این مقام مسيول در وزارت جهاد کشاورزی، قیمت مصرف کننده شکر فله به ازای هر کیلوگرم، حداکثر 42 هزا رو 500 تومان تصویب شد؛ رقمی که در مقایسه با نرخ قبلی یعنی 28 هزار تومان، افزایش بیش از 51 درصدی را نشان می‌دهد؛ درصدی که در مقایسه با نرخ تورم نقطه به نقطه شکر (47.8 درصد) در بازار هم بیشتر است. هرچند در خصوص قیمت شکر بسته بندی شده هنوز خبری نیست و طبق گفته مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی، هفته آینده تعیین خواهد شد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد