تا یک ماه آینده همین بساط در قطعی برق خواهد بود

تا یک ماه آینده همین بساط در قطعی برق خواهد بود

قطعی سراسری برق علت و راهکارهای رفع این مشکل دوم خرداد با حضور محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر و مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه امسال یک سال بی سابقه ای بود، شاید در 50 سال اخیر ایران گرما تا به این حد سابقه نداشت گفت: گرمای شدید و زودرس داشتیم ، حتی فروردین ماه 5 درجه گرمتر از دمای متوسط سال های گذشته بود.

وی با اشاره به اینکه کم بارشی و خشکسالی هم اضافه شده است اظهار کرد: امسال چاه های کشاورزی زودتر به مدار آمدند و دستگاه های سرمایش مردم زودتر روشن شد و پدیده‌ای به نام رمز ارز متاسفانه یک حجم قابل ملاحظه‌ای از مصرف را به خود اختصاص داد.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه ما با رشد مصرف 20 درصدی روبه‌رو هستیم که بی سابقه است ادامه داد: ما رشد ده برابری را تجربه کرده‌ایم،به طور معمول یک میلیون مشترک جدید هر ساله داریم که معمولا دو هزار مگاوات مصرف اضافه دارند.

وی افزود: صنعت برق یک صنعت عرضه و تقاضا است یعنی به عبارتی از تولید به مصرف است، مصرف رشد بسیار زیادی داشته اما عرضه و تولید کاهش داشته است ، مهم‌ترین مسيله کاهش ذخیره آب نیروگاه برق آبی بود که بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرد‌.

متولی زاده ادامه داد: تعمیرات نیروگاه ها مسيله دیگری است لذا با توجه به برنامه‌ریزی نرمالی که انجام می‌شود معمولا تا نیمه خرداد برنامه‌ریزی می‌شود تا به مدار بیاید و تعدادی از آن ها آماده نبودند و لذا این موضوع منجر به فاصله میان عرضه و تقاضا شد.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه خیلی از پیش‌بینی‌ها در خصوص شرایط جوی قابل تحقق نیست اظهار کرد: امسال جزو خشک ترین سال‌های 50 سال گذشته است، برای این شرایط دو راهکار داریم یکی اینکه بتوانیم قدرت انعطاف پذیری در مصرف داشته باشیم و یا اینکه ذخیره کافی و مورد نیاز برای شرایط اضطرار داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه بحث ذخیره کافی نیاز به سرمایه گذاری های زیاد دارد عنوان کرد: در خصوص انعطاف‌پذیری در مصرف، وزارت نیرو در سال های اخیر سیاست های تشویقی برای مشترکین را داشت که اگر در شرایط خاص مصرف جابجا شود و کاهش پیدا کند تشویق صورت می گیرد.

متولی زاده با اشاره به اینکه در زمستان تولید گاز 850 میلیون مترمکعب در روز بود گفت: بیش از 650 میلیون در بخش خانگی و تجاری مصرف شد و سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرد، الزاما باید سوخت مایع مصرف می شد، تعدادی از نیروگاه‌های ما که برنامه تعمیرات داشتند به دلیل اینکه مجبور بودند تا از سوخت مایع استفاده کنند بیش از زمان مقرر کار کردند و تعمیراتشان با تاخیر روبرو شد و این تاخیر عملا اثراتش را در این مقطع زمانی نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه رمز ارز به مفهوم مصرف انرژی است گفت: بخش عمده ای از این رمز ارز ها به ایران سرازیر شد به این دلیل است که انرژی در ایران ارزان است. اینها دو دسته هستند آن دسته که در حدود قوانین و مقررات کار می‌کنند حدود 300 مگاوات قرارداد رسمی دارند که مدیریت پذیر هستند، از دیروز آنهایی که قانونی بودند، از مدار خارج شده‌اند.

متولی زاده با اشاره به اینکه اما تعدادی که اکثریت هستند تمایلی ندارند در چارچوب قانون مدیریت پذیر باشند گفت: در مورد رمز ارزها آمار دقیقی نداریم یکی از خصوصیات رمز ارز این است که خیلی قابل کنترل نیست.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه عده ای غیرمجاز کار می‌کنند گفت: در سال‌های اخیر رشد انرژی مصرفی برای استخراج هر واحد رمز ارز چندین برابر شده است، حدود دو هزار مگاوات رمز ارز حداقل در ایران وجود دارد.

متولی زاده با اشاره به اینکه وقتی در مورد هزار یا دو هزار مگاوات صحبت می‌کنیم مفهوم آن به معنای مصرف دو میلیون خانوار است یعنی از مصرف 7 استان کشور مجموعا بیشتر می‌شود ادامه داد: این رقم 30 درصد مصرف تهران می شود .

وی با اشاره به اینکه ما از مردم در این موضوع درخواست می‌کنیم تا به ما کمک کنند گفت: مردم اگر در جایی دیدند که به صورت غیرمجاز این کار انجام می‌شود به ما مراجعه کنند و ما پاداش می‌دهیم، ما در این زمینه نیاز به کمک داریم از دستگاه‌های امنیتی ،قضایی کمک خواسته ایم.

متولی نژاد با اشاره به اینکه از قوه‌ قضاییه خواهش کرده‌ایم تا به ما کمک کنند عنوان کرد: صنعت برق از نظر توان فنی مهندسی واقعا مشکلی ندارد،از نظر توان تولید ساخت تجهیزات هیچ مشکلی نداریم و خوشبختانه سازنده ها و پیمانکاران بسیار قوی داریم.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه تا یک ماه آینده همین بساط در قطعی برق خواهد بود ، عنوان کرد: ما ارزان‌ترین برق دنیا را داریم اخیرا گفته شده که فقط افراد سیگاری که تعداد آنها زیاد نیست هزینه‌ای که بابت سیگار می دهند 5 برابر هزینه‌ای است که تمام مردم ایران پول برق برای مصرف خانه هایشان در طول یک سال می دهند.

در ادامه مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه مشکل کمبود و قطعی برق و خاموشی، مشکل امسال ما نیست گفت: مشکلی است که روند چند ساله را طی کرده است، قانون برنامه ششم تکالیفی را برای وزارت نیرو تعیین کرده بود که الان سال پایانی قانون برنامه است لذا اگر این قانون را مرور کنیم بحث برای ما روشن می شود.

وی گفت: ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نیرو را مکلف کرده 25 هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق را داشته باشد که الان حداکثر 10 هزار مگاوات محقق شده است و 15 هزار مگاوات از قانون برنامه عقب هستیم.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: 5 درصد از ظرفیت تولید برق کشور باید تجدید پذیر باشد ،اگر این 5 درصد را به نسبت ظرفیت اسمی صاف کنیم 4 هزار مگاوات می شود، صنعت برق صنعتی شش ماهه و یکساله نیست، باید طی سالیان گذشته برنامه ریزی می شد. مجموعه سیاست‌های قیمتی و غیره ما را امروز به اینجا رسانده و میوه تلخی است که ناشی از مجموعه سیاست‌های قیمتی است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: افزایش مصرف برق اشتباه است آنچه که اشتباه است افزایش شدت انرژیست . هرچه کشور به سمت صنعتی شدن پیش برود قاعدتا نیاز به انرژی بیشتر می شود.

وی ادامه داد: در بحث سیاست‌های قیمتی سال 92 وزارت نیرو افزایش پلکانی را برنامه‌ریزی کرد که این سیاست می گوید باید بین کم مصرف ها و پر مصرف ها تفاوت قايل شد و به صورت نمادین میزان تعرفه ها را برای افراد پرمصرف و بالاتر از الگوی مصرف در بخش خانگی، تجاری و صنعتی با جرایم روبه‌رو کنیم ، متاسفانه با تصمیم سیاسی دولت این موضوع کنار گذاشته شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: اتفاقات جوی باید پیش بینی شود. سال‌های کم آب تر از این هم داشتیم و یا عمده تاثیر کم آبی شاید چند ماه آینده مشخص شود ماجرا شاید فراتر از اینها باشد،به نظر می‌رسد 6 یا 7 هزار مگاوات ظرفیت در حال تعمیر داریم.

خوش گفتار نايب ريیس اتحادیه تولیدکنندگان برق با اشاره به اینکه سرمایه گذارانی که نیمی از برق کشور را تولید می کنند برای یک جلسه سه سال پشت در وزارت نیرو معطل می مانند گفت: وزارت نیرو بدهی سرمایه گذاران را نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه حدود 40 درصد از برق توسط وزارت نیرو تولید می شود و مابقی توسط بخش های غیر دولتی بیان کرد: بخش غیردولتی از سال‌های قبل به دنبال این موضوع است که مشکل برق به دلیل مشکل تولید به وجود می‌آید. در سال 98 ،3800 مگاوات کمبود داشتیم که با مدیریت مصرف کمبود برطرف شد.

نایب‌ريیس تولیدکنندگان اتحادیه برق گفت : سال 99، 5600 مگاوات کمبود داشتیم ، بخش غیر دولتی حدود 55 درصد برق را تولید می کند این در حالی است که سرمایه‌گذاران این بخش از وزیر وقت مطالبات را می خواهند اما نمی دهد. مشکل این است که سرمایه گذار سرکوب شده است و وقتی سرمایه گذاران سرکوب شوند، سرمایه‌گذاری نمی کنند.

 

منبع: اقتصادنیوز

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/

زمان‌بندی قطع برق در مناطق مختلف تهران از ساعت 13 تا 15

آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
هشدار توانیر به استخراج‌کنندگان رمزارز/ ماینرها را روشن نکنید!

هشدار توانیر به استخراج‌کنندگان رمزارز/ ماینرها را روشن نکنید!

توانیر با انتشار اطلاعیه‌ای به تمامی استخراج‌کنندگان غیر مجاز رمزارز که به صورت مخفیانه از اشتراک برق مردم استفاده می‌کنند، هشدار داد.

TejaratNews.com/
اعلام جدول خاموشی در کرج

اعلام جدول خاموشی در کرج

سرپرست شرکت توزیع برق البرز گفت: اگر مشترکین در مدیریت مصرف برق نداشته باشند، چاره‌ای جز این وجود ندارد که بر اساس بلوک بندی که در سایت شرکت نیروی برق استان بارگذاری شده، از ساعت 9 صبح برق محلات مختلف...

Bartarinha.ir/
قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باشند

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باش...

شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در واکنش به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر اعمال خاموشی در 22 استان کشور این ادعا را تکذیب کرد. در عین حال، سخنگوی صنعت برق کشور هشدارداد: بر...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

روز گذشته، چهارشنبه پیک نیاز مصرف برق یا اوج بار به 58هزار و650 مگاوات رسید و رکورد تابستان سال گذشته را شکست.

TejaratNews.com/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/

برق کی قطع می‌شود؟ / انتشار جدول‌ها پس از تعطیلات

هشدار به خوزستانی‌ها درباره مصرف برق

هشدار به خوزستانی‌ها درباره مصرف برق

سخنگوی صنعت برق در جنوب غرب کشور با اشاره به میانگین افزایش دما در کشور و افزایش مصرف برق در هفته جاری، از شهروندان خواست با خاموش کردن کولرهای اضافی صنعت برق را در تامین برق یاری کنند.

TejaratNews.com/
رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: رشد 20 درصدی مصرف برق در دوماه اخیر بی سابقه است.

Bartarinha.ir/
ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 31 خرداد رشد 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

در حال بارگیری...