ارايه پیشنهادات سه گانه برای بهبودی روند معاملات بازار سرمایه

ارايه پیشنهادات سه گانه برای بهبودی روند معاملات بازار سرمایه

بورستهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه به سه پیشنهاد برای بهبود روند بازار سرمایه و رفع مشکلات این بازار اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه امروز رشد زیادی نسبت به گذشته داشته و قانون کنونی، نمی‌تواند از شرایط فعلی حمایت کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی فرابورس ایران، "حسن بالازاده" با اشاره به اینکه توسعه بازار و دعوت از مردم برای مشارکت در این بازار مستلزم آماده‌سازی زیرساخت‌ها بود، افزود: زمانی که قرار است بازاری توسعه یابد باید در گام اول بستر و زیرساخت‌ها را توسعه داد.

وی معتقد است در سال گذشته بازار سرمایه کشور توانایی پذیرش این حجم از نقدینگی را نداشت اما پیش از آمادگی زیرساخت‌ها، دولت اقدام به دعوت عمومی برای مشارکت مردم در این بازار کرد که مشکلات فعلی را به همراه داشت.

بالازاده افزود: از آنجایی‌که آمادگی لازم در بازار سرمایه وجود نداشت این اتفاق مصادف شد با رشد غیرمنطقی قیمت برخی سهام، از سوی دیگر مشاوره‌های درستی به مردم داده نشد تا هم توسعه بازار انجام شود و هم سرمایه‌هایی که وارد بازار شده و فرصت طلایی برای بازار سرمایه بود ماندگار شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در سایر بازارها هم شاهد اقبال عمومی و رشد شدید قیمت‌ها در همان دوره بودیم، گفت: اما در خصوص سایر بازارها کسی اظهارنظر نمی‌کند به‌عنوان‌مثال امروز کسی از حباب در بازارهای مسکن و خودرو نمی‌گوید، این در حالی است که بازار سرمایه را به‌قدری شکننده کرده‌اند که با هر اظهارنظری دچار التهاب می‌شود.

وی به قوانین بازار سرمایه که از سال 84 نوشته‌شده، اشاره کرد و گفت:  بازار سرمایه امروز رشد زیادی نسبت به آن دوره داشته و قانون گاهی نمی‌تواند شرایط فعلی را حمایت کند.

اولین پیشنهاد: تجدیدنظر در قانون سهام شناور

 به گفته بالازاده یکی از مشکلاتی که در شرایط امروز به‌سرعت می‌توان به آن پرداخته و رفعش کرد موضوع شناوری سهام است، طبق قانون بازار سرمایه شرکت‌های حاضر در این بازار باید حداقل 10 درصد شناوری داشته باشند. از سوی دیگر طی سال‌های اخیر افزایش سرمایه شرکت‌ها از تجدید ارزیابی آن‌ها را بزرگ‌تر و به دنبال رشد بالای سال گذشته حجم این شرکت‌ها نیز بسیار رشد کرده  هرچه حجم و ارزش شرکت‌ها بزرگ‌تر باشد برای حمایت از آن نقدینگی بیشتری لازم است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در این شرایط افزایش سهام شناوری به 10 درصد برای شرکت‌هایی که افزایش سرمایه داشتند باعث می‌شود این شرکت‌ها ملزم به افزایش عرضه در بازار شوند، در شرایط امروز از متولیان سازمان بورس درخواست می‌شود در مورد  موضوع الزام 10 درصدی سهام شناور شرکت‌ها تجدیدنظر کنند و اجازه بدهند شرکت‌های تجدید ارزیابی‌شده در شرایط فعلی حداقل تا 2 سال کمتر از 10 درصد شناوری داشته باشند تا سهامدار عمده مجبور به افزایش عرضه نباشد.

پیشنهاد دوم: تعیین خط قرمز برای ناشران در عرضه‌های اولیه

وی در تشریح پیشنهاد دوم به ریزش شدید قیمت سهام و افت قیمت برخی سهام عرضه اولیه به کمتر از نرخ‌های عرضه‌شده طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در خصوص شرکت‌های عرضه اولیه باید در قانون تاکید شود که افت  قیمت سهم به کمتر از قیمت عرضه اولیه خط قرمز نهاد ناظر است و در صورت چنین رخدادی ناشر ضمن تعهد به بازخرید سهام، از بازار اخراج خواهد شد.

بالازاده در توضیح این موضوع و لزوم برخورد جدی با ناشرانی که قیمت سهام آن‌ها به کمتر از عرضه اولیه می‌رسد، تاکید کرد: تعیین قیمت عرضه اولیه یعنی کارشناسی و ارزش‌گذاری صحیح و واقعی سهام،  پس قیمت سهم نباید به عددی کمتر از نرخ عرضه اولیه برسد.

به گفته وی، بازار سرمایه نباید صرفا محلی برای تامین مالی ناشران باشد و آن‌ها از این بازار منتفع شده اما  باعث ضرر و زیان سهامدار خرد شوند. بر اساس اصل ارزش گذاری سهام عرضه‌های  اولیه باید 20 تا 30 درصد پایین‌تر از ارزش واقعی وارد بازار شود، پس زمانی که ارزش‌گذاری سهم انجام می‌شود ناشر باید به آن نرخ متعهد شود و قیمت به کمتر از آن نرسد. ناشران در شرایط فعلی و با افت قیمت سهام عرضه اولیه به پایین‌تر از نرخ عرضه، بازار و سهامداران خرد را بی‌اعتماد می‌کنند.


پیشنهاد سوم: تاسیس صندوق سهام خزانه

این کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد سوم را تاسیس صندوق سهام خزانه در شرکت‌های بورسی و فرابورسی دانست و گفت: طی سال 94 ایده‌ای تحت عنوان صندوق سهام خزانه به همراه لایحه رفع موانع تولید به مجلس شورای اسلامی رفت و تحت عنوان سهام خزانه در مجلس تصویب‌شده و مجوزهای لازم گرفته شد اما از آن دوره تا امروز نه به‌صورت جدی اجراشده و نه ناشران از آن استقبال کردند.

وی ایده اصلی را صندوق سهام خزانه دانست و گفت: این موضوع مجددا طی هفته‌های گذشته در سازمان بورس مطرح‌شده است.

بالازاده در توضیح اینکه صندوق سهام خزانه چیست،  گفت: این صندوق با بخشی از سود تقسیمی شرکت‌ها در مجمع و توافق سهامداران امکان راه‌اندازی دارد. به‌این‌ترتیب که سهامداران می‌توانند موافقت کنند بخشی از سود نقدی را به سهام خزانه اختصاص دهند تا در زمان لازم از سهام حمایت شود. تعداد سهام در صندوق مجددا متعلق به سهامداران است و این باعث می‌شود تا سهامدار موافق اجرای چنین طرحی برای حمایت از سهام خود در بازار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بر اساس قانون تجارت، الزام تقسیم سود نقدی فقط 10 درصد است و باقی این عدد معمولا با موافقت سهامدار عمده تقسیم می‌شود، گفت: بر همین اساس برای حمایت از سهام امکان راه‌اندازی چنین ابزاری وجود دارد.

به گفته وی این صندوق می‌تواند مثل یک ذخیره در صورت‌های مالی قید شود و یا ناشر صندوقی با اساسنامه مشخص و مدیران مشخص ثبت و تاسیس کند، مهم این است که کلیات این ایده پذیرفته شود.

بالازاده تصریح کرد: این ایده در بلندمدت می‌تواند به بازار سرمایه در شرایط بحران کمک کند و نیازی به تقاضای حمایت مالی از سایر نهادها نباشد، به‌عنوان‌مثال اگر این ایده در سال 92 اجرایی شده بود امروز میلیاردها تومان پول در این صندوق‌ها ذخره شده و بازار سرمایه دچار چنین شرایطی نمی‌شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه اولین بار نیست که بازار سرمایه با دوره‌ای از اصلاح و رکود مواجه می‌شود و آخرین بار هم نخواهد بود، اظهار داشت: البته تفاوت این دوره با دوره‌های قبل این است که در سال‌های گذشته مردم عادی وارد بازار نشده بودند و به همین دلیل بازار زودتر به روال عادی بازمی‌گشت.

چگونه اعتماد را به بازار بازگردانیم؟

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه اعتماد و امنیت به بازار سرمایه بازمی‌گردد، گفت:  تا زمانی که شاهد یک روز صف خرید و یک روز صف فروش در بازار سهام هستیم و این بازار با اظهارنظرهای غیر کارشناسی بسیاری از مسيولان خارج از بازار سرمایه مواجه است، اعتماد بازنمی‌گردد.

بالازاده تاکید کرد: اعتماد با حرکت رو به رشد بازار بازمی‌گردد و مردم باید متوجه شوند که در بازارهای موازی خبری نیست، البته توجه نهاد ناظر و متولیان بازار سرمایه به سه راهکار مطرح‌شده نیز می‌تواند باعث شود تا سهامدار عمده از سهم خود حمایت کند و همین موضوع اعتماد پایدار را برای بازار سهام به همراه خواهد داشت.


 

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: در آبان ماه سال گذشته کف حمایتی شاخص کل به یک میلیون و 300 هزار واحد رسید اما همین کف امروز نسبت به سال گذشته شکسته شده است و شاخص کل از این محدوده هم پایی...

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...