ایران می‌تواند از واردکننده، به صادرکننده شکر تبدیل شود

ایران می‌تواند از واردکننده، به صادرکننده شکر تبدیل شود

سروش رشیدی، کارشناس صنعت قند و شکر گفت: قیمت‌گذاری دستوری چغندر، از نقاط ضعف صنعت قند و شکر است که به کارخانه‌ها و کشاورزان آسیب بسیار وارد کرده و روحیه مطالبه‌گری کارخانجات را کاهش داده است. با توجه به تولید 1.5 میلیون تن شکر در کشور و نیاز داخلی حدود 2.2 میلیون تنی به مصرف شکر، نیاز به واردات است. ایران، سیزدهمین واردکننده‌ شکر دنیا است. در حالی که با توجه به توان تولید نیشکر، ایران می‌تواند از فاز واردات عبور کرده و علاوه بر رفع نیاز داخلی، نیاز کشورهای اطراف به خصوص حوزه خلیج فارس را هم که همگی در گروه واردکننده‌های شکر جهان هستند، برطرف کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، کشورهای برزیل، هند، تایلند و چین، مطرح‌ترین کشورها در صنعت قند و شکر هستند که با دو روش برداشت از نیشکر و چغندر، بیشترین شکر دنیا را تولید می‌کنند.

مقام های اول را چین، اندونزی و آمریکا دارند که این امر نشان می‌دهد شکر، محصولی است که کشورها به آن نگاه استراتژیک دارند و سعی می‌کنند وابستگی آنها به واردات زیاد نباشد.

مصرف شکر وابسته به سرانه است و کالایی کاملا ضروری و تقاضایی تضمین شده و مستقل از شوک های دنیا است.

آنچه که قیمت را در بازار شکر تعیین کرده و اثرگذار است، مساله عرضه است.

صنعت قندوشکر چه سهمی از اقتصاد ایران را به خود اختصاص است؟

در این میان، برخی کشورها هم واردکننده‌ شکر هستند که ایران نیز یکی از آنها است و روی پله 13 دنیا در زمینه واردات شکر ایستاده است. در حالی که فعالان این صنعت می‌گویند با توجه به توان تولید نیشکر، ایران می‌تواند از فاز واردات عبور کرده و علاوه بر رفع نیاز داخلی، نیاز کشورهای اطراف به خصوص حوزه خلیج فارس را هم که همگی در گروه واردکننده‌های شکر جهان هستند، برطرف کند.

مشکل کجاست؟

اما برای تحقق این رویا، پیش از هر چیز، باید بزرگترین موانع رشد صنعت شکر در ایران برطرف شود که شاید یکی از اصلی‌ترین آنها، قیمت‌گذاری دستوری است. تا جایی که هم نرخ فروش چغندر تولیدکننده‌ها و هم نرخ فروش شکر، هر دو از سوی دولت اعلام می‌شود. کاری که توان تنظیم عرضه و تقاضا با کشف قیمت واقعی آن را از بازار می‌گیرد.

قندی‌ها با چه چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

با این وجود، در حال حاضر قیمت شکر در ایران 70 درصد بالاتر از قیمت جهانی آن است. در حالی که اگر ترمز رشد این صنعت با اقداماتی همانند قیمت‌گذاری دستوری کشیده نشود، تحقق رویایی که تولید کننده‌ها در سر دارند، باعث کاهش قیمت این کالای اساسی در ایران می‌شود.

جایگاه صنعت قند و شکر در بازار سرمایه ایران

این صنعت 4/. کل ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد و در حوزه دسته بندی کالاهای ضروری، 15 درصد آن را صنعت قند و شکر به خود اختصاص داده است.

با توجه به مصرف موجود قند و شکر که بخشی تولید و بخشی هم وارد می‌شود، هر جا واردات افزایش محسوسی پیدا کرده، بلافاصله تاثیر منفی روی تولید گذاشته است. در دهه 80 همزمان با افزایش درآمدهای نفتی و واردات بالای شکر، تولیدکننده‌ها شرایط سختی را داشتند.

قیمت گذاری دستوری صنعت قند و شکر را با چالش‌های بسیار مواجه کرده است. به طوری که این صنعت در عمل از جهش ارزی جا مانده و تولید، صرفه‌ای نداشته است.

سروش رشیدی، کارشناس صنعت قند و شکر با بیان اینکه صنعت قند اولین زنجیره‌ای است که به بخش کشت کشاورزی کشور متصل شده است، گفت: تقریبا 20 میلیون هکتار زمین زراعی زیرکشت در ایران وجود دارد و کمتر از 2 درصد آن، به کشت چغندر اختصاص دارد. ماحصل آن، تولید سالانه 1 تا 1.5 میلیون تن شکر خام است. صنعت قندوشکر اما نتوانسته آنچنان که باید، در اقتصاد ایران خودنمایی کند.

وی در بیان نقاط ضعف، قوت، تهدیدها و فرصت‌های این صنعت عنوان کرد: مستهلک بودن کارخانجات و قیمت‌گذاری دستوری از نقاط ضعف این صنعت، مناسب بودن برخی استان‌ها برای کشت از نقاط قوت، ریسک منابع آبی و جهش ارزی از جمله تهدیدهای صنعت و بازارهای منطقه (کشورهای عربی) و آزادسازی قیمت‌ها از جمله فرصت‌های این صنعت به شمار می‌رود.

رشیدی در ادامه اظهار کرد: با توجه به تولید 1.5 میلیون تن شکر در کشور و نیاز داخلی حدود 2.2 کشور به مصرف شکر، نیاز به واردات بسیار است و این امر نشان می دهد نرخ‌گذاری باید با نرخ‌های جهانی به اندازه کافی مرتبط باشد.

به گفته این کارشناس، نرخ شکری که برای شرکت‌های قندی می‌تواند صرفه داشته و با نرخ داخلی کشورهای دیگر هم نسبتا متناسب باشد حدود 750 تا 800 دلار است که این نرخ در سال 1400 حدود 660 دلار بوده است.

وی ادامه داد: همزمان با جهش‌های ارزی و گپ زمانی ایجاد شده برای اینکه بازار خود را به جهش‌ها نزدیک کند، فشار زیادی به شرکت‌های تولیدکننده وارد می‌شود و نرخ‌گذاری دستوری هم اجازه استفاده از توان داخلی برای تولید شکر را به تولیدکننده‌ها نمی‌دهد.

رشیدی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر مکانیزم خاصی برای نرخ گذاری صنعت قند و شکر وجود ندارد و سالیانه افزایش نرخ 15 تا 20 درصدی از سمت دولت و وزارت صمت، برای این صنعت تعیین می‌شود. قیمت‌گذاری دستوری به کارخانه‌ها و کشاورزان آسیب بسیار وارد کرده و روحیه مطالبه‌گری کارخانجات را کاهش داده است.

local_offerبرچسب‌ها:
نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟