آغاز تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت‌های تابعه/ دستگاه قضا به ماجرای ماینرها ورود می‌کند

آغاز تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت‌های تابعه/ دستگاه قضا به ماجرای ماینرها ورود می‌کند

در شرایطی که هنوز اعضای هیات مدیره شرکت بورس تلاشی برای روشن شدن ابعاد پنهان تخلفات رخ داده در ماجرای استخراج رمزارز در ساختمان بورس تهران نکرده اند، هر دو عضو...

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛با گذشت بیش از یک هفته از ماجرای استخراج رمزارز در ساختمان شرکت بورس تهران، همچنان ابعاد و زوایای ناگشوده فراوانی در زمینه ابعاد مختلف این تخلف وجود دارد که هنوز روشنگری لازم در این زمینه نشده است. تنها واکنش اعضای هیات مدیره شرکت بورس به دامنه وسیع انتقادها، موافقت با استعفا (یا برکناری) علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران بود. تغییری که بسیاری از تحلیلگران آن را در راستای سرپوش گذاشتن بر نقش هیات مدیره در این تخلف آشکار ارزیابی و صحرایی را در شمایل یک قربانی برای محافظت از اعضای هیات مدیره معرفی می‌کنند. در شرایطی که همچنان ابهامات فراوانی در خصوص عملکرد هیات مدیره بورس و نقش دژپسند در این تخلفات و سوءمدیریت ها وجود دارد، مسلم صالحی و محسن علیزاده دو نماینده ناظر مجلس در شورای عالی بورس در گفتگو با اقتصادآنلاین از آغاز فرایند تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت‌های تابعه خبر می دهند تا ابعاد پنهان سوءمدیریت های رخ داده در این سازمان روشن شود. سوءمدیریت هایی که باعث شد حجم انبوهی از سرمایه های خرد مردم که برای حمایت از اقتصاد کشور وارد بازار سرمایه شده بودند در مسیر اتلاف قرار گرفته و مانند یخ در آفتاب  سوداگری ها و سودجویی ها آب شود.

در همین راستا نماینده مردم اقلید و سرحد چهاردانگه در مجلس با اشاره به واکنش مجلس نسبت به کشف دستگاه های استخراج رمزارز در ساختمان شرکت بورس تهران گفت: پس از کشف دستگاه های مشکوک در زیر زمین شرکت بورس و خیانت مسيولین این شرکت که برخی از آن‌ها به عنوان  ماینر و برخی دستگاه نوسان گیر یاد می کنند به همراه دکتر علیزاده به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار، خواستار شروع سریع تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت های تابعه این سازمان شدیم که الحمدالله با نظر موافق اکثریت نمایندگان مجلس این مهم در اسرع وقت و به زودی انجام خواهد شد تا مشخص شود چه افراد و جریاناتی در این تخلفات گسترده و سوءمدیریت ها نقش اصلی را بر عهده داشتند.

 صالحی در ادامه ضمن تاکید بر نقش هیات مدیره بورس در چنین تخلفاتی گفت: همانطور که پیش از این نیز تاکید شد، مسيولیت این نوع تخلفات به طور مستقیم متوجه هیات مدیره شرکت بورس تهران است. اتخاذ چنین تصمیماتی بدون اطلاع هیات مدیره، تقریبا غیر ممکن است، از همین رو اعضای هیات مدیره باید پاسخگوی این تخلفات و سودجویی ها باشند.

او در ادامه تاکید کرد: البته طبیعی است که اعضای هیات مدیره اقدام به تکذیب نقش خود در این تخلف گسترده کنند. اما شواهد نشان دهنده آن است که این تخلف و سایر نمونه های این چنینی با مصوبه هیات مدیره شرکت بورس تهران انجام شده و اعضای هیات مدیره نمی توانند ادعا کنند که از چنین اقدامی بی خبر بوده و یا نقشی در آن نداشته اند.

عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که روند عملیاتی شدن تحقیق و تفحص از بازار سرمایه دقیقا چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: بلافاصله پس از رسانه ای شدن موضوع استخراج رمزارز در بورس تهران، نمایندگان عضو شورای عالی بورس، موضوع را تحت بررسی قرار داده و یک گزارش مقدماتی تهیه شد. بعد از بحث و تبادل نظر با نمایندگان مجلس قرار شد بلافاصله روند تحقیق و تفحص از سازمان بورس در راستای روشن شدن ابعاد پنهان تخلفات، سوءمدیریت ها و سوداگری ها انجام شود.

نماینده اقلید در مجلس افزود: موضوع تحقیق و تفحص، تازه مطرح شده است. مطابق روال قانونی ابتدا باید موضوع در کمیسیون اقتصادی مصوب و بعد از جمع بندی اعضای کمیسیون در صحن علنی مجلس تایید نهایی شود. با توجه به اهمیت موضوع انشاالله امیدوارم طی هفته آینده موضوع به ثبت برسد و سپس روند اجرای تحقیق و تفحص آغاز شود.

صالحی در پاسخ به این پرسش که نمایندگان ناظر در شورای عالی بورس در گذشته بارها نسبت به تخلفات مدیران بورسی و شخص فرهاد دژپسند در زمینه موضوعاتی چون انتخاب دهقان دهنوی، درز اطلاعات، عدم صیانت از دارایی های مردم و... تذکر داده بودند، واکنش بورس و وزیر سابق اقتصاد به این تذکرات چه بوده؟ گفت: متاسفانه وزیر سابق اقتصاد و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، با وجود تمام تذکراتی که از سوی نمایندگان مطرح می شد فقط اقدام به توجیه کرده و تلاشی برای روشن شدن ابهامات و جلوگیری از وقوع تخلفات نمی‌کرد. البته به دلیل همین سوءمدیریت ها و تخلفات روشن، پرونده فرهاد دژپسند به قوه قضايیه ارسال شده است تا موضوع از منظر قضایی رسیدگی شود.

مقصران اتلاف سرمایه‌های مردم در بورس معرفی می‌شوند؟

محسن علیزاده دیگر عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیز در زمینه تخلفاتی که در سازمان بورس رسانه ای شده و واکنش مجلس به این تخلفات گفت: اتفاقاتی که طی روزها و هفته های اخیر  در بازار سرمایه به وقوع پیوسته، نشان دهنده وجود تخلفات و سوءمدیریت های گسترده در سازمان بورس و شرکت های زیرمجموعه آن است. امری که انجام تحقیق و تفحص از این سازمان و عملکرد وزارت اقتصاد سابق را به یک ضرورت جدی تبدیل کرده است. این موضوع در کمیسیون اقتصادی در دست بررسی است و به زودی تیم تحقیق و تفحص از سازمان بورس و شرکت های تابعه فعالیت های خود را آغاز خواهد کرد.

علیزاده افزود: به عنوان عضو ناظر در شوای عالی بورس و مسيول کمیته بورس در کمیسیون اقتصادی معتقدم موضوع باید با دقت و موشکافی بررسی و نتایج آن در اختیار رسانه ها و عموم مردم قرار بگیرد. تلاش خواهیم کرد روند اجرای تحقیق و تفحص در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز شود تا مردم بدانند چه افراد یا جریاناتی طی یک سال گذشته باعث بروز مشکلات گسترده در بازار سرمایه و اتلاف سرمایه های سهامداران شده اند.

local_offerبرچسب‌ها:
مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته آینده تويیت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه‌های دولت و رشد تورم می‌شود صعودی بودن تمام شاخص‌ها برخلاف تصورات سرمایه‌گذاران هشدار FATF به ترکیه / خرید ملک برای ایرانیان سخت می‌شود؟ 650 میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران افتتاح راه آهن اردبیل؛ شهریور 1401 شنبه منتظر رشد شاخص باشیم؟ / کدام گروه‌ها پرسود هستند؟ زلزله FATF در بازار ارزهای دیجیتالی! سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟ مشخصات و آپشن‌های خودرو تارا 30میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق قرار دارند افزایش عرضه خودروهای دست دوم / خودرو ارزان می‌شود؟ به‌ روزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟ متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه اختلاف 184 میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟ سقوط آزاد لیر تمامی ندارد تولیدکنندگان تایر: ناچار به افزایش قیمت شدیم بازدهی بازارها، کمتر از تورم / ریسک سرمایه‌گذاری در کدام بازار کمتر است؟ (ویديو) سیر درآمدی ذوب آهن در نوار صعودی میزان افزایش حقوق سال آینده مشخص نیست واکنش‌ها به استفاده زودهنگام از مازوت/ «پس انرژی هسته‌ای کجاست؟» عابر بانک‌های بیت‌کوین در فروشگاه‌های وال‌مارت آمریکا قیمت پیکاپ در بازار چقدر است؟ وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم حراج جدید ایران‌خودرو/ با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید! وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه توسعه راه‌های اردبیل در اولویت دولت نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر انتقاد پلیس از کیفیت پایین خودرو‌های داخلی پیش‌بینی آینده بازار سرمایه | آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر جهان جدیدترین رقم وام مسکن / اجرای طرح جهش مسکن در 900 شهر نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم شلیک اشتباهی بازیگر به مدیر و کارگردان پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سهمیه بنزین آبان کی واریز می‌شود؟ ایرالکو در ابتدای جاده خوشبختی این روز‌ها ماهی خوراکی لوکس محسوب می‌شود واریز سهمیه بنزین سودکاستیک پتروشیمی اروند روی زمین نماند بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس حمایت دولت از کشت و صنعت سهمیه بنزین آبان امشب واریز می‌شود