ثروت بادآورده؛ مخلوق نظام دستوری

ثروت بادآورده؛ مخلوق نظام دستوری

قیمت‌گذاری دستوری نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و خلق ثروت باد آورده برای عده‌ای به ارمغان نخواهد داشت و این موضوع همیشه به ضرر تولید است.

معاون سرمایه‌گذاری تامین آینده پاسارگاد در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) با بیان این مطلب گفت:  بهترین رویکرد، آزاد گذاشتن قیمت‌ها توسط دولت است، این روش سبب می شود تا قیمت ها از سوی تعدادی شرکت در حوزه ای به انحصار در نیامده و به طور کاذب افزایش پیدا نکند. 
حسین خواجویی افزود: بدیهی است در حوزه های رقابتی و در شرایطی که نهاده‌های دولتی به طور متناوب در حال گران‌تر شدن هستند، قیمت گذاری دستوری تاثیری جز رانت و فشار بر مصرف کننده نهایی ندارد و در نهایت همانطور که اشاره شد به زیان تولیدکننده خواهد بود. 

اخذ مالیات از اقشار ثروتمند و قدرتمند

وی تصریح کرد: بنابراین اگر دولت به دنبال کمک به قشر پایین دست است باید قیمت ها را آزاد کند و از سودی که در این شرایط برای بخش تولید ایجاد می شود، مالیات بگیرد تا به طور هدفمند مالیات های اخذ شده را برای توسعه اقتصادی و رفع مشکلات هزینه کند.

خواجویی تاکید کرد: اخذ مالیات از قشری که مالیات نمی دهد و خلق ثروت بالایی دارند نکته مهمی است که باید مورد توجه مسوولان دولتی قرار بگیرد.    
این کارشناس بازارسرمایه فساد درهم تنیده موجود را تنها مانع تحقق نیافتن حذف قیمت گذاری دستوری دانست و افزود: مکانیزم درست و اصلی قیمت‌گذاری، در بازار آزاد تحقق می پذیرد. در این بازار با گذشت زمان و افزایش عرضه، تقاضای کاذب از بین خواهد رفت و یا با واقعی بودن تقاضا و نبودن عرضه متناسب، بعد از مدتی توان عرضه کاهش پیدا می‌کند و افزایش قیمت رقم می‌خورد. 


روش‌های رایج تامین بودجه 

معاون سرمایه‌گذاری تامین آینده پاسارگاد، تامین کسری بودجه از طریق مالیات را از راهکارهای رایج دنیا توسط دولت ها عنوان کرد و گفت: فروش دارایی نیز یکی دیگر از روش های موجود در این خصوص است. فروش دارایی مانند فروش نفت کمک زیادی به این مشکل می کند که متاسفانه به دلیل وجود تحریم ها به شدت کاهش پیدا کرده است. 

خواجویی تصریح کرد: اکنون و با وجود مشکلات حاضر, ناگزیر باید از روش های دیگری برای جبران کسری بودجه استفاده کرد. فروش دارایی‌ها در قالب سهام، املاک دولتی و یا هر چیزی که به عنوان دارایی برای دولت قابلیت فروش دارد؛ البته این روش ظرفیت محدودی دارد و از نگاهی دیگر در مقابل کسری های موجود عددهای کوچکی هستند. در مجموع باید گفت فروش دارایی و انتشار اوراق بدهی از راهکارهای منطقی و علمی برای جبران کسری بودجه به شمار می آیند که در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.


*خبرنگار: لیلی شهیر

 این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود!

فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود!

ارزش کل صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام در هفته منتهی به 12 آذر1400، برابر با 52 هزار و 67 میلیارد تومان بود و این صندوق‌ها برخلاف هفته‌های گذشته، دومین هفته آذرماه را با ورود انفجاری نقدینگی مشاهده کر...

BourseNews.ir/

بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد

اثر «امیکرون» بر بازار فلزات

اثر «امیکرون» بر بازار فلزات

طی هفته گذشته سویه جدید کرونا موسوم به «امیکرون» به عنوان مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازارهای کالایی مطرح شد، این موضوع در ابتدا به دنبال خود، ترس و عدم اطمینان زیادی در سرمایه‌گذاران ایجاد کرد اما ...

Sena.ir/
بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد

بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد

در جریان معاملات بازار رمزارز‌ها قیمت بیت‌کوین با سقوط ازاد به محدوده 43 هزار دلاری رسید. این کمترین قیمت بیت‌کوین در دو ماه اخیر بوده است.

Bartarinha.ir/
صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه

صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه

در ساعت 9:50 دقیقه شاخص کل بورس با رشد 2 هزار و 279 واحد بر روی پله یک میلیون و 342 هزار و 351 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
روز پرکار بورس انرژی

روز پرکار بورس انرژی

امروز کالاهای حلال 402، حلال 404، آیزوفید و آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی و رافینت 2 شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

بازار سهام شنبه را بدون فشار فروش و با رشد شستا و فولاد آغاز کرد. شاخص کل در آغاز بازار امروز 0٫18 درصد مثبت است.

TejaratNews.com/

سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟

بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران

بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران

بسیاری از اوقات نوساتی که در ارقام بودجه وجود دارد سبب تلاطم وضعیت شرکت های سهامی در طول یک سال می‌شود به همین خاطر دولت به منظور حمایت از صنایع تولیدی حاضر در بازار سرمایه سعی در گرفتن تصمیمات اساسی ...

Sena.ir/
بورس و هفته ای پر از ابهام

بورس و هفته ای پر از ابهام

بازار سهام یک هفته منفی دیگر را پشت سر گذاشت تا با افت 9/ 3‌ درصدی شاخص کل، عمر دوره رکود فعلی بازار به یک ماه نزدیک شود.

EghtesadOnline.com/
واکنش بازارها به دور هفتم مذاکرات / افت 3.9درصدی بورس در هفته گذشته

واکنش بازارها به دور هفتم مذاکرات / افت 3.9درصدی بورس در هفته گذشت...

هفته گذشته بازار‌های دارایی تحت تاثیر برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام در وین بودند.

EghtesadOnline.com/
هدایت‌ سرمایه های خرد مردمی به سوی طرح های نیمه تمام از طریق بورس

هدایت‌ سرمایه های خرد مردمی به سوی طرح های نیمه تمام از طریق بورس

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: بازار سرمایه نقش زیادی را در توسعه بخش خصوصی ایفا می‌کند، این بازار به عنوان فضایی تلقی می‌شود که...

EghtesadOnline.com/
سهامداران بورس منتظر جبران باشند

سهامداران بورس منتظر جبران باشند

نشست نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی و ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل اتاق بازرگانی تهران امروز برگزار شد. عشقی در این جلسه از بازگشت اعتماد از دست رفته سهامداران گفت.

Bartarinha.ir/

اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود

سهامداران نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند

گزارش به ريیسی درباره مرغ و تخم مرغ در هواپیما 637هزارمیلیارد به حجم نقدینگی اضافه شد اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها هر کیلو زعفران 45 میلیون تومان؟ فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی تا آخر سال تمدید شد اوراق مسکن چند؟ خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد