تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

مهدی میراشرفی ريیس کل گمرک ایران جزيیات تجارت خارجی در شهریورماه را اعلام کرد و گفت که آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین‌آلات خط تولید و اقلام واسطه‌ای شده، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی میراشرفی ريیس کل گمرک ایران جزيیات تجارت خارجی در شهریورماه را اعلام کرد و گفت که آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین‌آلات خط تولید و اقلام واسطه‌ای شده، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال‌جاری اظهار کرد: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به 45 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 47 درصد رشد نشان می‌دهد. در این مدت 79 میلیون و 100 هزار تن کالا بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد.

طبق این گزارش، در نیمه اول سال‌جاری 60 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد و 800 میلیون دلار از سوی جمهوری اسلامی ایران به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن 30 درصد و از نظر ارزش 61 درصد افزایش داشت.

مهمترین کشورهای مقصد صادرات ایران به ترتیب چین با 14 میلیون و 800 هزار تن کالا به ارزش شش میلیارد و 500 میلیون دلار، عراق با 13 میلیون و 900 هزار تن به ارزش سه میلیارد و 800 میلیون دلار، ترکیه با هفت میلیون و 200 هزار تن به ارزش دو میلیارد و 300 میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیون و 800 هزار تن به ارزش دو میلیارد و 200 میلیون دلار و افغانستان با دو میلیون و 500 هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار بودند.

گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله‌های آهنی و کاتد از مهمترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.

گزارش ريیس کل گمرک ایران درخصوص آمار کالاهای وارداتی در شش ماهه نخست امسال نیز نشان می دهد که در این مدت 19 میلیون و 100 هزار تن به ارزش 23 میلیارد و 100 میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 1399، از حیث وزن 15 درصد و از لحاظ ارزش 37 درصد رشد داشته است.

عمده‌ترین کشورهای طرف معامله واردات با ایران نیز امارات متحده عربی با پنج میلیون و 900 هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و 300 میلیون دلار، چین با یک میلیون و 500 هزار تن به ارزش پنج میلیارد دلار، ترکیه با دو میلیون و 100 هزار تن به ارزش دو میلیارد و 400 میلیون دلار، سويیس با یک میلیون تن به ارزش 900 هزار دلار اعلام شده است.

10 قلم اول کالاهای وارداتی در این مدت نیز را تلفن همراه، ذرت، سویا، روغن دانه آفتابگردان، کنجاله سویا، گندم، جو، شکر، روغن پالم و روغن خام تشکیل می‌دادند.

ريیس کل گمرک با اشاره به تمهیدات فراهم شده از سوی این سازمان و سایر دستگاه‌های دخیل در امر تجارت نیز اعلام کرده که از مجموع 19 میلیون و 100 هزار تن کالای وارداتی به کشور در شش ماهه نخست امسال، 14 میلیون و 300 هزار تن آن مربوط به 25 قلم کالای اساسی به ارزش هشت میلیارد و 900 میلیون دلار بوده است که 75 درصد کل کالاها را تشکیل می‌دهد، کالاهایی که ارز ترجیحی به آنها تعلق گرفته 12.4 میلیون تن به ارزش هفت میلیارد دلار بود که به لحاظ وزنی 65 درصد کل کالاهای ترخیص شده را شامل می‌شود.

به گفته وی، نکته قابل توجه آن است که با توجه به تدابیر اندیشیده شده، سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین‌آلات و اقلام واسطه‌ای تولید در شهریور ماه سال‌جاری از سوی گمرک صورت گرفت، به نحوی که میانگین وزنی واردات که در پنج ماهه نخست امسال ماهانه دو میلیون و 700 هزار تن بود در شهریور ماه تقریبا دو برابر شده و به پنج میلیون و 300 هزار تن افزایش پیدا کرد و به لحاظ ارزش نیز میانگین کالاهای ترخیص شده که در پنج ماهه ابتدای سال‌جاری سه میلیارد و 300 میلیون دلار بود در شهریور ماه به شش میلیارد و 500 میلیون دلار رسید که این در واقع یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک است و دلیل منفی شدن تراز تجاری در شهریور ماه نیز همین امر است.

طبق این گزارش، مجموع ترانزیت کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران در نیمه نخست امسال را پنج میلیون و 856 هزار تن اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 88 درصد رشد نشان می‌دهد.

به گفته میر اشرفی، بررسی آمار تجارت خارجی کشور در شش ماهه نخست سال‌جاری حاکی از تداوم رشد صادرات و همچنین مدیریت واردات کالا با محوریت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و نهاده‌های تولید است.

منبع: خبرآنلاین

«عدم قطعیت» در تجارت خارجی ایران

«عدم قطعیت» در تجارت خارجی ایران

بازگشت تحریم‌ها همچنین لغو معافیت خرید نفت مشتری‌های نفتی ایران، تنوع سبد تجارت خارجی کشور را تحت تاثیر قرار داد.

Bartarinha.ir/
در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید