سرنوشت یورو در دست روسیه

سرنوشت یورو در دست روسیه

به تازگی اتفاق کم سابقه‌ای در بازارهای فارکس روی داد و نرخ یورو برای مدت کوتاهی با دلار آمریکا برابر شد.

برای نخستین بار در 20 سال گذشته، نرخ یورو در برابر دلار آمریکا برابر شد. فروپاشی تاریخی یورو، این ارز را از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود 12 درصد در برابر دلار آمریکا ضعیف کرده و در شرایطی که جنگ در اوکراین، یکی از بزرگترین بحران انرژی جهانی تاریخ مدرن را به وجود آورده است، یورو در مسیر ثبت یکی از بدترین عملکردهای سالانه خود در 23 سال اخیر پیش می رود.

نرخ یورو در حال حاضر یک دلار و یک سنت است. آخرین باری که یورو به پایین‌ترین ارزش خود در برابر دلار آمریکا نزول کرده بود، سال 2015 بود که بانک مرکزی اروپا تدابیر محرک مالی عظیمی را به اجرا گذاشته بود. اما تحلیلگران هشدار می دهند وضعیت یورو ممکن است بسیار وخیم‌تر شود و در صورت مختل شدن بیشتر عرضه گاز طبیعی به اروپا، نرخ یورو ممکن است به 90 سنت نزول کند.

از بخت بد یورو، سرنوشت این ارز در مقطع کنونی در دست روسیه قرار دارد. افت اخیر یورو پس از تعطیلی 10 روزه خط لوله گازی نورد استریم 1 روسیه برای انجام تعمیرات روی داد. این تعطیلی مسیر انتقال گاز طبیعی از روسیه به آلمان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا را متوقف کرد. با این حال، این نگرانی وجود دارد که در صورت تصمیم مسکو برای طولانی کردن تعطیلی این خط لوله، آلمان مجبور شود سوخت را جیره بندی کند و فشار بیشتری به یورو وارد شود. بانک جی پی مورگان توقف کامل جریان گاز روسیه به آلمان را بدترین سناریویی می‌داند که تحت آن نرخ برابری یورو در برابر دلار آمریکا، به 90 سنت سقوط می کند.

افزایش سرسام آور هزینه‌های انرژی، خسارت سنگینی به اقتصادهای اروپایی وارد کرده است. آلمان که بزرگترین اقتصاد این منطقه است، نخستین کسری تجاری از سال 1991 را گزارش کرده است و اعتماد سرمایه گذاران به رکورد پایینی که در اوج بحران پاندمی کووید داشت، بازگشته است.

طبق گزارش بانک بی ان پی پاریبا، یورو نسبت به ارزهای بزرگ دیگر در شرایط بحرانهای انرژی آسیب بیشتری می‌بیند و طی چنین شرایطی، به طور متوسط 4.5 درصد نزول می‌کند. این برآورد نشان می‌دهد که ادامه شوک‌های انرژی بسیار بدتر از میانگین‌های تاریخی بوده است.

تحلیلگران بانک سیتی پیش بینی کرده‌اند توقف عرضه گاز روسیه، قیمت گاز را به بالای 170 یورو در هر مگاوات ساعت افزایش می‌دهد. این تحلیلگران انتظار دارند در صورت وقوع چنین رویدادی، یورو به 98 سنت در برابر دلار نزول کند و اگر قیمت گاز به 250 یورو افزایش پیدا کند، یورو 95 سنت خواهد شد.

در صورت وقوع چنین شرایطی، نمی توان انتظار داشت بانک مرکزی اروپا مداخله کرده و به نجات یورو بشتابد. بانک مرکزی اروپا می تواند با فروش دلار، مانند سال 2000 که یورو به 83 سنت سقوط کرده بود، از ارزش یورو حمایت کند. اما این بار بانک مرکزی اروپا عدم تمایل برای مداخله را ابراز کرده است.

خوشبختانه اروپا ممکن است به دلیل افت قیمتهای نفت، از فروپاشی کامل اجتناب کند. طی چند هفته گذشته قیمتهای نفت افت قابل توجهی پیدا کرده‌اند و قیمت نفت برنت به دلیل نگرانی از کندی اقتصاد جهانی، از 120 دلار در هر بشکه به حدود 100 دلار عقب نشینی کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، عامل دیگری که روی بازارها تاثیر منفی گذاشته است، نگرانی از  نابودی تقاضا در پی آغاز موج جدیدی از محدودیت‌های کرونایی در شانگهای و شهرهای دیگر چین است. ریزش اخیر قیمت‌ها، بازار نفت را برای نخستین بار در چند ماه اخیر، وارد فاز نزولی کرده است و ظاهرا امیدی به بهبود دیده نمی شود. با صعود نرخ تورم آمریکا به 9.1 درصد در ژوين که بار دیگر فراتر از انتظارات بوده است، انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا به سیاست افزایش سریعتر نرخهای بهره ادامه دهد. اما این اتفاق می تواند خبر خوبی برای اقتصاد اروپا باشد که قیمت‌های بالای انرژی، عامل وضعیت ضعیف آن قلمداد می شود.

 

local_offerبرچسب‌ها:
کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

در حالی در بازار جهانی ارزش دلار فقط یک قدم کوچک تا برابری با یورو فاصله دارد که در بورس مسکو ارزش دلار بیشتر از یورو شده است.

FarsNews.ir/

برابری ارزش یورو با نرخ دلار پس از 20 سال

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت که با خرید و فروش برق در بورس انرژی کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور می...

Gostaresh.news/
قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت فروش دلار امروز (پنجشنبه) در صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به روز گذشته(چهارشنبه)، 27 هزار و 919 تومان مبادله م...

Gostaresh.news/
صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

مرکز آماری اروپا اعلام کرد صادرات پسته ایران به اروپا در 4 ماهه نخست 2022 به 64 میلیون و 228 هزار یورو رسید.

Borna.news/
عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

جهانبه دلیل تعدیل انتظارات تورمی، کاهش تقاضای مصرف کننده و کاهش بیش از حد فعالیت های تجاری بانک روسیه، روبل روسیه در برابر دلار آمریکا 2.7 درصد تضعیف شده است.

KhabarOnline.ir/
معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز شاهد معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری به ارزش 193 میلیارد و 970 میلیون و 991 هزار و 226 ریال بود.

MehrNews.com/
سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

شاخص کل بورس امروز به عدد 1،439،267.41 رسید و 24491.62واحد افت کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/
هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

هشدار ناآرامی اجتماعی غیرقابل کنترل در آلمان با تشدید بحران انرژی

مسيولان شرکت‌های حوزه انرژی در آلمان درباره وقوع ناآرامی های اجتماعی غیرقابل کنترل در این کشور با کاهش عرضه گاز روسیه و سه برابر شدن هزینه انرژی خانوارها هشدار دادند.

FarsNews.ir/
صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی

صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی ...

ريیس جمهور سوریه قانون الحاق سوریه به توافقنامه چهارچوب ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی را صادر کرد.

FarsNews.ir/
برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خودرو میانگین 1750 یورو ارزبری دارد

برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خود...

مدیرعامل شرکت ساپکو گفت: قیمت دستوری موجب شده تا ایران‌خودرو برای تولید هر دستگاه خودرو 206 تیپ دو 45 میلیون تومان...

Borna.news/
قیمت یورو در صرافی ملی / 6 تیر

قیمت یورو در صرافی ملی / 6 تیر

قیمت یورو برای تاریخ 6 تیر ماه 1401 اعلام شد.

Gostaresh.news/
جنگ اوکراین، شکست یورو و پیروزی تورم را رقم می‌زند

جنگ اوکراین، شکست یورو و پیروزی تورم را رقم می‌زند

تحلیلگران معتقدند تا زمانی که جنگ اوکراین ادامه داشته باشد، سقوط ارزش یورو ادامه خواهد داشت و تورم پدیده‌ای است که در...

Borna.news/
بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

یکی از بزرگ ‌ترین شرکت‌های املاک و مستغلات آلمان می‌خواهد عرضه نیروی گرمایشی برای مستاجران خود در زمستان امسال را...

Borna.news/
از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از کشورهای آسیایی خواستند زنجیره تامین انرژی و مواد معدنی استراتژیک را متنوع کرده و به کشورهایی مانند چین و روسیه وابسته نباشند.

Isna.ir/
پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد