فطریه سال 1403 برای هر شخص اعلام شد/ مبلغ زکات...

فطریه سال 1403 برای هر شخص اعلام شد/ مبلغ زکات...

بازنویسی کنکفاره روزه غیر عمد مبلغ 160 هزار ریال است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ...

کفاره روزه غیر عمد مبلغ 160 هزار ریال است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ 9 میلیون و 600 هزار ریال می‌باشد.

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی، بر اساس نظر این مرجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ 650 هزار ریال و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یک میلیون و 800 هزار ریال برای هر نفر است.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ 160 هزار ریال است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ 9 میلیون و 600 هزار ریال می‌باشد.

مقایسه فطریه اعلام شده دفتر آیت الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان در سال 1402 و 1403 ، حکایت از کاهش فطریه برنج ایرانی و افزایش فطریه آرد دارد.

لازم به ذکر است که براساس مساله 1692 رساله توضیح المسايل آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (نزدیک به سه کیلوگرم) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.

در ضمن بنابر فتوای معظم له اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش می‌باشد.

ماموستا اشرف ایل‌بیگی میزان و نحوه پرداخت زکات فطره (سرفطره) و فدیه ترک روزه برای سال 1403 را اعلام کرد و اظهار داشت: میزان فطریه به ازای هر نفر یک صاع از قوت غالب هر شهر ، معادل دو و نیم کیلوگرم و میزان فدیه ترک روزه برای هر روز، یک مد از همان قوت برابر با یک چهارم میزان فطریه خواهد بود.

وی گفت: بر اساس بررسی‌های شورای افتای استان، قوت غالب شهروندان همچنان گندم و متوسط قیمت هرصاع آن، 50 هزار تومان و قیمت یک مد آن کمتر از 15 هزار تومان است، بنابراین پرداخت مبلغ 450 هزار تومان برای فدیه ماه مبارک رمضان کفایت می‌کند.

دبیر شورای عالی افتا استان کردستان تصریح کرد: خانواده‌های متمکن و سایر افرادی که قوت غالب بر سبد غذايی آنان  برنج است، بهتر است (هم در فطریه و هم در فدیه ترک روزه) بجای گندم برنج یا قیمت آنرا محاسبه و پرداخت کنند.

وی افزود: تعجیل در پرداخت فدیه خلاف احتیاط است چراکه فدیه هر روز با طلوع آفتاب همان روز واجب می‌شود؛ مودیان فدیه یک ماه کامل را در آخرین روز ماه مبارک رمضان پرداخت کنند.

ایل‌بیگی بیان کرد: تعجیل در پرداخت فطره گرچه در مذهب فقهی امام شافعی جایز بوده اما با توجه به اینکه زکات فطره فقط عیدانه‌ای برای نیازمندان است، لذا بهتر است که مودیان پرداخت آن را تا روزهای پایانی رمضان به تاخیر انداخته تا نیازمندان وجوه دریافتی را صرفا برای روز عید خود هزینه کنند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد