عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

پیچیدگی های بوروکراتیک در ایران همواره به عنوان یکی از موانع توسعه کسب و کار و اشتغالزایی بوده و فعالان اقتصادی از لزوم اخذ مجوزهای عجیب و غیرضروری شکایت کرده اند.

 تجربه نشان داده پیچیده تر کردن مراحل اداری ثبت و اخذ مجوز، نه تنها نمی تواند منجر به بزرگتر شدن دامنه نظارت صحیح و دقیق بر عملکرد فعالان حوزه های مختلف باشد، بلکه به دلیل ایجاد پیچ و خم های اداری و ایجاد انحصار برای مراجع ذیصلاح و همچنین برخی از ذینفعان، زمینه برای گسترش فساد نیز فراهم می شود. 

یکی از بخش‌هایی که همواره از وجود موانع و محدودیت‌ها جهت راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید رنج برده، شرکت‌های سبدگردان و حتی کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه ایران است. صدور مجوز کارگزاری در کشور برای سال‌ها متوقف شده بود و متقاضیان تاسیس کارگزاری هم پشت سدی از قوانین و مقررات دست و پا گیر و غیراصولی گیر کرده بودند. این موضوع باعث شده بود تا شاهد ایجاد نوعی انحصار برای کارگزاری‌های فعال باشیم که منجر به کاهش سطح کمی و کیفی خدمات رسانی به مشتریان و همچنین عدم پاسخگویی در قبال عملکردشان شده بود. اما این رویه در دوره ریاست دهقان دهنوی بر سازمان بورس دستخوش تحول شده و راه برای صدور مجوز تاسیس کارگزاری باز شد. در اهمیت این تصمیم رییس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار همین بس که؛ حتی منتقدان و مخالفان دهقان دهنوی هم این اقدام سازمان بورس را مورد تایید و حمایت قرار داده‌ و اغلب متخصصان امر و حتی عده‌ای از نمایندگان مجلس نیز از آن به عنوان سیاستی صحیح در جهت تسهیل فضای کسب‌وکار نام بردند.  

یکی دیگر از اقداماتی که در حدود یک سال گذشته دچار تحولات مثبتی شده بود مسيله صدور مجوز تاسیس شرکت‌های سبدگردانی بود؛ به نحوی که تنها در 9 ماه اخیر، تعداد شرکت‌‌های سبدگردان از 36 شرکت (در دی ماه99) به 53 شرکت (تا پایان مهر ماه 1400) رسیده است. این تحول که به معنای افزایش حدود 50 درصدی صدور مجوز شرکت های سبدگردانی است نقش بسیار مهمی را در از میان برداشتن انحصار برای 36 شرکتی داشت که تا پیش از این در بازار یکه‌تازی می‌کردند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه، اقداماتی که در راستای صدور مجوز شرکت هایی از این دست در دوره ریاست پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده جنبه توسعه‌ای داشته و می تواند به عنوان یکی از مصادیق رفع موانع کسب‌وکار توسط دولت، مورد الگوبرداری مدیران کنونی بازار سرمایه قرار گیرد. 

هرچند به گفته برخی از آگاهان، در طول دو ماهی که مجید عشقی عنان سازمان بورس را به دست گرفته اقداماتی در جهت بازگرداندن شرایط سخت و پیچیده صدور مجوز سبدگردانی انجام شده که یادآور اجرای سیاست هایی انحصارزا در بازار سرمایه است. این سیاست ها که باعث ایجاد فضایی بسته و انحصاری برای تعداد محدودی شرکت سبدگردان شده بود، در صورت اجرای دوباره می‌تواند موجبات وارد آمدن آسیب‌های متعدد به شفافیت و همچنین فضای رقابتی بازار را فراهم کند. 

این در حالیست که دولت سیزدهم با شعار انحصارزدایی و از میان برداشتن موانع کسب‌وکار بر سر کار آمده و ادعای تسهیل فضای فعالیت در بخش های مختلف را دارد. به نظر می رسد این تصمیم عشقی نشات گرفته از یک سیاست کلان و همه‌شمول دولتی نبوده و صرفا برخواسته از سلیقه مدیریتی رییس کنونی سازمان بورس است. در این صورت به نظر می رسد وزارت اقتصاد موظف به مداخله هرچه زودتر در این پرونده است چرا که عملکرد سلیقه ای مدیران نه تنها می تواند وجهه دولت را مخدوش کند، بلکه ممکن است بدل به عاملی برای رویگردانی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان از بازار سرمایه خواهد شد. 

*روزنامه نگار اقتصادی

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد

جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اورا...

امروز، دهم آذرماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق سازمان، اعضاء هیيت مدیره و برخی از صاحبنظران بازار سرمایه برگزار شد.

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس...

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، منفی هفت هزار میلیار...

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

بورستهران- ایرنا- 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، من...

Irna.ir/
نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی و نفتی روی میز بورس انرژی عرضه می‌ شوند.

Sena.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی ش...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
بحران جعلی بورس؛ برجام

بحران جعلی بورس؛ برجام

از سال گذشته ذهنیت نادرستی بین برخی از تازه‌واردان بورسی شکل گرفته که مذاکره و دستیابی به توافق هسته‌ای برای بازار سرمایه مخرب است.

EghtesadOnline.com/
طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم