بازگشت بورس به صعود / کدام نمادها سبز بودند؟

بازگشت بورس به صعود / کدام نمادها سبز بودند؟

در تاریخ 15 فروردین ماه، شاخص کل بورس تهران به سطح 2,250,906 واحد رسید و یک افزایش قابل توجه را تجربه کرد. این افزایش...

در تاریخ 15 فروردین ماه، بورس ایران شاهد رشد شاخص کل بود و قیمت سهام نیز در این روز افزایش یافت. این روند باعث تغییر رنگ نمادهای برخی از سهام در صفحه نمایش شد و آنها به رنگ سبز در آمدند. رنگ سبز در نمادها نشانگر این است که قیمت فعلی سهم بیشتر از قیمت قبلی آن است و این نشانگر افزایش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است. این روند ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند اخبار اقتصادی مثبت، رشد شرکت‌ها، یا تقاضای بالا از سهام باشد. این اطلاعات نشان می‌دهد که در روز 15 فروردین ماه، بازار سرمایه در بورس ایران در حال رشد و رونق بود.

معاملات در این روز با شروعی صعودی آغاز شد و در ادامه این صعود، تدریجا افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل بالای 3 هزار واحد رسید. نمادهای بورسی مانند فملی، فولاد، نوری، شپنا، سیستم، فارس و ثفارس تاثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس 15 فروردین 1402
شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با ریزش نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش کاهش یافت تا با ریزش 128 واحدی به 759 هزار و 996 واحدی رضایت دهد.
 

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با صعود بالای 5 هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز 75,063.314.401 میلیارد ریال، ارزش معاملات 43,362.882 میلیارد ریال و حجم معاملات 7.82 میلیارد سهم است.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز تجلی، وسپهر، فزر، آریان، سپیدار، خاور و آریا هستند.

خبرهای مهم بورسی در 15 فروردین 1402

محمدصادق مفتح قايم مقام سابق وزیر صمت، بازار سرمایه را به عنوان قوی‌ترین محرک برای تولید در کشور معرفی کرد و گفت: مسايل مربوط به نظام بانکی به عنوان اصلی‌ترین معضل بر سر راه بنگاه‌های تولیدی تلقی می‌شود که این امر به عنوان یک ترمز، مانع فعالیت و رشد تولید در اقتصاد کشور شده است.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدا به منظور پیش برد اقتصاد کشور به سمت مردمی‌ شدن، باید اقدامات لازم درخصوص آسیب‌شناسی انجام شود و بر اساس ضرورت‌ها، در راه تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردمی» قرار گرفت.

مفتح تاکید کرد: در این راستا باید اقدامی صورت بگیرد تا زمینه افزایش استفاده از طرح‌ها، مشارکت بخش خصوصی و مردم در اقتصاد و فرآیندهای اقتصادی فراهم شود.

قايم مقام سابق وزیر صمت با اشاره به نهادهای تاثیرگذار برای مردمی شدن اقتصاد کشور ادامه داد: با توجه به این که تشکل‌های مردمی در سه مقوله اتاق تعاون، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف عینیت پیدا می‌کند، باید به منظور اجرایی شدن شعار سال 1403، زمینه مشارکت تشکل‌های مردمی در اقتصاد کشور فراهم شود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد