راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است.

به گزارش بورس نیوز وقتی صحبت از ضرر و زیان فعالان بازار سرمایه به سبب تامین مالی دولت از این بازار می‌شود، عده‌ای معتقدند تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق نسبت به سایر روشهای جبران کسری بودجه، تورم زایی کمتری در پی دارد و شاید بهتر باشد منافع عموم مردم را قربانی منافع اقلیت بازار سرمایه نکنیم.‌ حال آنکه به نظر می‌رسد این دوستان فراموش کرده‌اند که حدود 58 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم (سهامداران سهام عدالت یا بازنشستگان تحت پوشش صندوق های بازنشستگی) ذینفع این بازار هستند.

نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به کدهای بورسی صادر شده در دو سال گذشته و نیز آزاد سازی سهام عدالت، بازار سرمایه عملا دیگر بازاری محدود به چند صد هزار نفر نبوده و بازاری با بیش از 50 میلیون نفر ذینفع است و اتفاقا ارزش این بازار برای بسیاری از سهامداران خرد حقیقی ازجمله دارندگان سهام عدالت، حايز اهمیت است.‌ ارزش دارایی های نقدی بسیاری از خانوارهای روستایی و اقشار آسیب پذیر کمتر از ارزش سهام عدالت آنهاست و صیانت از ارزش این سهام عدالت، برای حمایت از معیشت این خانوارها بسیار ضروری است.

وی افزود: علاوه بر این، عدم حمایت از بازار سرمایه و کاهش نقدشوندگی بازار سهام تاثیر منفی بر لایه اول این بازار هم دارد و در واقع بازار سرمایه برای بعنوان بازار اولیه هم برای سرمایه‌گذاران جذاب نخواهد بود و تاثیر منفی این اتفاق را در سال های آینده مشاهده خواهیم کرد. بنابراین معتقدم جذابیت بازار سرمایه و حمایت از این بازار در گام اول موجب افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در کشور و بعد از آن حمایت از تولید خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: از ارزش روز دارایی‌های دولت اطلاع دقیقی ندارم، اما بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است. دولت با واگذاری بخش اندکی از این دارایی‌ها، امکان جبران کسری بودجه با هزینه ها و تبعات کمتر را خواهد داشت. نکته اینجاست که در حال حاضر به دلیل رکود بازارها، فروش اوراق امکان پذیر تر و راحت تر از واگذاری دارایی‌های دولت باشد. اما معتقدم فرمان بازارها در دست بانک مرکزی است و دولت می‌تواند با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد، نقدینگی را به سمت بازارهای مورد نظر خود هدایت کند و با کاهش نرخ بهره، عملا جذابیت بازارهای موازی را افزایش دهد تا نقدینگی که در حال حاضر به سمت بازار بدهی متمایل شده، راهی بازارهای دیگر شود و البته که به لحاظ ماهیتی، بازار سرمایه جذاب ترین بازار برای جذب نقدینگی خواهد بود. بازار سرمایه می تواند جذاب ترین مامن برای سرمایه گذاری پول هایی باشد که از بازارهای کم ریسک راهی بازارهای موازی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چالش رکود در بازارهای مالی کشور گفت: البته قطعا نکته بعدی که با آن مواجه هستیم، بحث افزایش جذابیت بازار سرمایه و جذب نقدینگی سرگردانی که از بازار بدهی راهی سایر بازارها شده است، خواهد بود. یکی از ابزارهایی که دولت در این زمینه در دست دارد، مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای موازی و غیر مولد از جمله بازار ارز سکه خودرو و ملک می باشد که لایحه ای هم به مجلس ارايه شده است. این قانون می‌تواند پول‌های آزاد شده از بازار بدهی ها را راهی بازار سرمایه کند.

وی ادامه داد: روش دیگری که باید مورد توجه سیاستگذاران و متولیان بازار سرمایه قرار گیرد، تاسیس شرکت های پروژه محور است. این شرکت‌ها آینده بسیار روشنی پیش رو دارند و ضمنا نباید فراموش کنیم بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی حال حاضر، به سبب وجود شرکت های پروژه محوری که در سال‌های قبل با سرمایه بسیار کمتر راه اندازی شده و امروز، بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان دارند، شکل گرفته است. با تاسیس شرکتهای پروژه محور میتوان شرایطی فراهم کرد که نقدینگی سرگردانی که راهی بازار سرمایه می شود، صرف ایجاد رونق اقتصادی کشور گردد.

وی در خاتمه در رابطه با واگذاری بخشی از زمینهای و ساختمان‌های متعلق به دولت به منظور جبران کسری بودجه اظهار کرد: می‌توان با بخش اندکی از زمین های دولتی تامین مالی کرد، چرا که سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و زمین و ساختمان برای مردم ما همواره جذابیت داشته است. قطعا واگذاری بخشی از زمین های دولتی جذابیت کافی برای مردم خواهد داشت؛ به شرط آنکه این زمین ها، زمین های مرغوبی باشند و با قیمت مناسبی قیمت‌گذاری شوند. البته مشکلی که وجود دارد این است که با واگذاری دارایی‌های دولت، بخشی از کرسی های مدیریتی تحت سیطره دولت از دست خواهد رفت و به همین خاطر مقاومت هایی وجود دارد، اما قطعا یک اراده قوی و یک سیستم پیگیر می‌تواند این مشکل را هم برطرف کند و جبران کسری بچه با کمترین خسارت و هزینه انجام شود. اگر واگذاری دارایی های دولت با قیمت های مناسب انجام شود، قطعا رونق هم در بازارهای موازی هم ایجاد خواهد شد.

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
‌انتشار اوراق تامین مالی توسط 8 شرکت بورسی با رتبه‌بندی اعتبار

‌انتشار اوراق تامین مالی توسط 8 شرکت بورسی با رتبه‌بندی اعتبار

مدیرعامل یک شرکت رتبه‌بندی در بورس گفت: یکی از روش‌های تامین مالی آسان و ارزان از بازار سرمایه به وسیله رتبه‌بندی شرکت‌ها انجام می‌شود و تاکنون 8 شرکت به وسیله رتبه‌بندی با انتشار اوراق در بازار سرمای...

FarsNews.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

بورستهران- ایرنا- 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، من...

Irna.ir/
اوراق بدهی دولت خریدار ندارد! / 758 میلیارد تومان فروش رفت

اوراق بدهی دولت خریدار ندارد! / 758 میلیارد تومان فروش رفت

بیست و یکمین مرحله حراج اوراق بدهی امروز با عرضه 6 هزار و 650 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها

«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر ...

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری توسعه ملی در نمایشگاه کیش اینوکس 2021 گفت: در مدل‌های سرمایه‌گذاری قدیمی، شاهد ساختار نسبتا سنگینی آن هستیم چراکه باید اطمینان از انتخاب پیمانکار، تامین منابع نقدی و تضمین و...

BourseNews.ir/
ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است

ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است

سخنگوی کمیسیون مجلس گفت:‌ ارايه نشدن فهرست اموال مازاد دستگاه‌های دولتی قانون‌شکنی است و با مدیران متخلف برخورد می‌شود.

FarsNews.ir/
تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

حجم تامین مالی دولت در سال جاری 152 همت بود که از این مقدار 106 همت اوراق خزانه، 34 همت اوراق مرابحه و 11 همت اوراق سلف بود. یعنی 45 همت اوراقی که به صورت کش از بازار سرمایه خارج شد.

BourseNews.ir/
گام بزرگ دولت برای خصوصی‌سازی با عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

گام بزرگ دولت برای خصوصی‌سازی با عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فا...

بورستهران- ایرنا- رییس کل سازمان خصوصی سازی از اراده دولت برای فروش 18 درصد سهام باقیمانده خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از طریق مزایده خبر داد.

Irna.ir/
ارايه گزارش سال 1399 بدهی ها و مطالبات دولت به ريیس جمهور

ارايه گزارش سال 1399 بدهی ها و مطالبات دولت به ريیس جمهور

خزانه داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی، با انتشار اطلاعیه‌ای از ارايه گزارش سال 1399 بدهی‌ها و مطالبات دولت به ريیس جمهور خبر داد.

Irinn.ir/
جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

بورستهران- ایرنا- در نقشه راه «رشد اقتصادی غیر تورمی» دولت سیزدهم به ظرفیت‌های بورس کالا برای عرضه کالاها، ارتقای شفافیت و نیز پوشش ریسک نوسانات قیمت مواد اولیه با ایجاد بازار معاملات آتی اشاره شده اس...

Irna.ir/
جبران کسر بودجه با فروش اموال مازاد دولت

جبران کسر بودجه با فروش اموال مازاد دولت

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: پیشنهاد جدی ما برای جبران کسری بودجه در سال 1400 تمرکز کردن بر فروش اموال مازاد دولت است.

Irinn.ir/
جهش 49 درصدی بدهی دولت قبل در سال 99/دولت ريیسی وارث بدهی 921 هزار میلیاردی

جهش 49 درصدی بدهی دولت قبل در سال 99/دولت ريیسی وارث بدهی 921 هزار...

براساس آمارهای رسمی، بدهی دولت روحانی مشتمل بر دولت و شرکت‌های دولتی در سال 99 بالغ بر 49 درصد نسبت به سال 98 افزایش یافت، دولت سیزدهم میراث‌دار 921 هزار میلیارد تومان بدهی است.

FarsNews.ir/
قیمت خودرو در 100 روز اول دولت ريیسی

قیمت خودرو در 100 روز اول دولت ريیسی

دولت فعلی در فعالیت بیش از 100روزه خود، بر تنظیم بازار تمرکز داشته و در حوزه صنعت به گفتاردرمانی پرداخته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت خودرو در بازه زمانی یادشده 27درصد رشد داشته، حال آنکه در 100روزه...

TejaratNews.com/
شرایط حراج اوراق مالی اسلامی دولت اعلام شد

شرایط حراج اوراق مالی اسلامی دولت اعلام شد

وزارت امور اقتصادی و دارایی (به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران) در اطلاعیه‌ای شرایط حراج اوراق اسلامی دولت را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طبق برآوردها حدود 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه 1400 است، گفت: دولت ناچار است نرخ ارز 4200 تومانی را برای برخی از اقلام اساسی همچنان در بودجه سال آینده حفظ...

TejaratNews.com/
جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد