سال گذشته،سال طلایی فولاد مبارکه در حوزه تولید فولاد خام بود

سال گذشته،سال طلایی فولاد مبارکه در حوزه تولید فولاد خام بود

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه گفت: سال 99 سال طلایی فولاد مبارکه در حوزه تولید فولاد خام بود و اگر محدودیت برق اعمال نمی‌شد تولید فولاد مبارکه به 7.3 میلیون تن می‌رسید.

خواندن 2دقیقه

به گزارش بورس نیوز، غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه برنامه تولید فولاد خام به صورت سالیانه تدوین می‌شود، اظهار کرد: برنامه سال 99 در سال 98 و بر اساس تولید 6.6 میلیون تن فولاد تنظیم شد، اما پس از اعلام شعار «جهش تولید» توسط مقام معظم رهبری، تصمیم بر افزایش این مقدار به 7 میلیون تن گرفته شد. البته سال‌ها است که ظرفیت تولید 7 میلیون تن فولاد در این شرکت شکل گرفته، اما عملا به این ظرفیت اسمی نرسیده بود؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در این سال به ظرفیت اسمی دست یابیم.

4 رکورد ماهیانه و 6 رکورد روزانه در سال 99

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع شامل برق، گاز و بعضا آبی که در برخی برهه‌های زمانی وجود داشت، تلاش بر تولید حداکثری در سایر زمان‌ها به منظور جبران کمبود تولید در هنگام محدودیت‌ها صورت گرفت به همین دلیل فولاد مبارکه موفق شد چهار رکورد تولید ماهانه و 6 رکورد تولید روزانه را به ثبت برساند. سال 99 سال طلایی فولاد مبارکه در حوزه تولید فولاد خام بوده است و اگر در این سال محدودیت برق اعمال نمی‌شد، تولید فولاد مبارکه به 7.3 میلیون تن می‌رسید که اگر این اتفاق رخ می‌داد تولید فولاد خام این شرکت نزدیک 800 هزار تن بیشتر از رکورد سال 96 می‌شد که خود به اندازه ظرفیت تولید اولیه شرکت فولاد هرمزگان است.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه خاطر نشان کرد: در ماه‌هایی هم که به دلیل محدودیت منابع، توقف تولید داشتیم، تمام تلاش خود را برای انجام تعمیرات اساسی تجهیزات به کار بستیم.

سلیمی ادامه داد: برای دستیابی به این رکورد‌ها هماهنگی بین افراد یکی از مسايل با اهمیت بود. ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه اصلاحا بر پایه نیروی انسانی (Man Base) است و افراد نقش بیشتری در فرآیند تولید دارند؛ بنابراین یکی از کار‌های شاخص در این بخش اطلاع رسانی پیوسته اهداف به افراد طی جلسات مختلف بود که در نهایت ایجاد انگیزه را به دنبال داشت. حمایت‌هایی که از سمت مدیران عالی از ما انجام شد نیز یکی دیگر از عوامل موثر در دستیابی به این رکورد بود. رکورد‌های مختلف این بخش نتیجه یک کارگروهی است که ثمره آن در ناحیه فولادسازی چیده شد.

چالش‌های فولاد مبارکه در دستیابی به رکورد تولید 7 میلیون تن فولاد

وی درباره چالش‌های عمده ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در سال 99 تصریح کرد: به طور کلی سه چالش عمده در سال 99 در این بخش وجود داشت. اول شیوع بیماری کرونا بود که با توجه به نقش افراد در تولید، چالش بزرگی برای این بخش به شمار می‌رفت. به علاوه تعدادی از پرسنل این بخش مبتلا یا مشکوک به کرونا بودند که به دلیل نیاز به قرنطینه با کمبود نیروی انسانی مواجه بودیم، اما به دلیل انگیزه بالای پرسنل، این کمبود توسط سایر پرسنل جبران شد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه افزود: چالش دوم تحریم‌ها بود که ما را از نظر تامین قطعات با مشکل رو به رو می‌کرد، اما با اتکا به توان داخلی و بومی سازی، این مشکل نیز حل شد. اگرچه در این راه مشکلاتی نیز وجود داشت، اما این مشکلات به مرور برطرف و کمبود تجهیزات مورد نیاز حل شد. به علاوه در سال 99 نسبت به سال 98 بهره‌برداری بهتری از دستگاه‌ها انجام و به همین دلیل درخواست‌های کمتری به تعمیرگاه ارسال شد.

سلیمی با اشاره به رکورد 140 ذوب در روز اظهار کرد: هماهنگی از تولید فولاد مذاب تا ریخته‌گری فعالیت بسیار پیچیده‌ای است و برای ثبت آن پاتیل‌های فولاد مذاب بیش از یک هزار بار جابه‌جا می‌شود.

وی با اشاره به افزایش 550 هزار تنی تولید فولاد خام در سال 99 نسبت رکورد سال 96 گفت: این افزایش تولید نسبت به رکورد سال 1396 (6 میلیون و 450 هزار تن) به معنی تاسیس یک کارخانه فولادسازی جدید بدون هیچ‌گونه تجهیزات تازه‌ای است. در واقع این رکورد تنها با افزایش بهره‌وری، کاهش توقفات (Power Off)، کاهش زمان تخلیه تا تخلیه (Tap To Tap) و همچنین مدیریت زمان فعالیت‌های ضروری میان کار به دست آمده است.

کاهش 8 دقیقه‌ای هر ذوب کامل

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه در سال‌های گذشته متوسط زمان مورد نیاز برای یک ذوب کامل تقریبا 103 دقیقه بوده است، اظهار کرد: این زمان اکنون تقریبا به حدود 90 دقیقه کاهش یافته است. در حالی که این زمان برای فولادسازان تراز اولی که سیستم تولید فولادی مشابه شرکت فولاد مبارکه دارند، تقریبا 88 دقیقه است. اگرچه شرکت فولاد مبارکه با ثبت رکورد 140 ذوب در روز، زمان مورد نیاز برای یک ذوب کامل را به 82 دقیقه رساند که کمتر از بنچ مارک جهانی است، اما برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش زمان متوسط سالانه تولید یک ذوب در این شرکت ادامه دارد.

پیروی از استراتژی توسعه محصول در فولاد مبارکه

سلیمی خاطرنشان کرد: نیاز بازار فولاد کشور به محصولات خاص بیش از تولید کشور است بنابراین هرچه تولید بیشتری انجام دهیم از نظر فنی نیاز کمتری به واردات وجود دارد و به همین دلیل باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود. برای مثال یکسری گرید‌های جدید وجود دارد که در کشور تولید نشده و به همین دلیل وارد می‌شود.

وی ادامه داد: در سال 99 بخشی از محصولات نظیر API (فولاد گاز ترش) در فولاد مبارکه تولید شد. تولید این نوع از فولاد‌ها را در دستور کار قرار داده ایم و استراتژی توسعه این محصولات را دنبال می‌کنیم. اگرچه فولاد مبارکه شرایط خوبی در بحث کیفیت دارد، اما هنوز می‌توان کیفیت فعلی را بهبود بخشید. برای سال 1400 تصمیم به تولید 7.2 میلیون تن و در کنار آن بهبود کیفیت را مد نظر داریم. در همین خصوص به دنبال کاهش ضایعات، افزایش کمیت و افزایش ok quality‌ها هستیم.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه عملکرد این شرکت در برخی بخش‌ها بهتر از رقبای تراز اول بوده است، گفت: برای مثال در بخش مصرف آب با توجه به اینکه اصفهان در منطقه خشک کشور قرار گرفته و آب یک معضل جدی است، فعالیت‌های بسیاری برای کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه انجام شد.

مصرف یک متر مکعب آب به ازای هر تن فولاد

وی افزود: در سال 98 مصرف آب فولادسازی 1.1 مترمکعب به ازای هر تن بود که در سال 99 به یک متر مکعب به ازای هر تن کاهش پیدا کرد. در حال حاضر کل مصرف آب فولاد مبارکه کمتر از 4 متر مکعب به ازای هر تن است در حالی که این عدد برای سایر فولادسازان دنیا نزدیک به 8 یا 9 مترمکعب به ازای هر تن محصول است بنابراین فولاد مبارکه از این نظر بنچ مارک جهانی محسوب می‌شود.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: همچنین در حوزه نسوز نیز این شرکت با 7.6 کیلوگرم بر تن، بنچ مارک است.

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26 صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" قیمت انواع خودرو تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد

در حال بارگیری...