درآمد نجومی خودروسازان از مونتاژ کردن خودروهای چینی

درآمد نجومی خودروسازان از مونتاژ کردن خودروهای چینی

بخشی از صنعت بزرگ خودروسازی ایران سال‌هاست که به صنعت مونتاژ و اسمبل محصولات روآورده است که مقایسه قیمت ها نشان از سود بالای این کار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ممنوعیت واردات خودرو از یک سو و بالا بودن تعرفه وارداتی خودرو در زمان آزاد بودن واردات از سوی دیگر، باعث شده تا برخی از کارخانجات خودروساز داخلی با واردکردن قطعات منفصله خودرو که بالطبع شامل تعرفه گمرکی به‌مراتب کمتری می‌شود، بیشتر تمرکز خود را به مونتاژ خودروها معطوف کنند و از همین راه سودهای کلانی به جیب بزنند.

برای درک بهتر این موضوع، شاید این مثال عامیانه بتواند کمک کند. به طور مثال اگر شخصی بخواهد یک خودروی 201 از خارج وارد کند، باید بیشترین حق گمرکی را پرداخت کند اما اگر همین شخص به جای خودروی کامل، تمام قطعات خودرو را به طور جداگانه وارد کند،

به مراتب تعرفه گمرکی کمتری پرداخت می کند. حالا امروز می خواهیم ضمن بررسی قانون در خصوص این موضوع، از برخی خودروها که در کشورمان مونتاژ می شوند اما با بیش از دو برابر قیمت جهانی در اختیارمان قرار می گیرند، بنویسیم و توصیه می کنیم شما هم آن را بخوانید.

قانون چه می گوید؟

خب همان طور که می شد حدس زد واردات قطعات خودرو ممنوع نیست و کارخانه های خودرو ساز می توانند قطعات خودرو را وارد کنند و تعرفه های بسیار کمی نسبت به واردات خودروی اصلی که البته حالا ممنوع است، پرداخت کنند. مثلا اگر تعرفه واردات خودرو در زمان آزاد بودن واردات 100 درصد بوده تعرفه وارد کردن قطعات بین 5 تا 22 درصد است. با این حال گزارش ها و مقایسه قیمت ها نشان می دهد مونتاژکاران، خودروهای مونتاژی در کشورمان را بیش از دو برابر قیمت جهانی به فروش می رسانند.

سود مونتاژ بیش از 2برابر تولید!

روز گذشته سلیمی زاده یکی از فعالان اقتصادی در گفت و گویی با فارس درباره وضعیت صنعت خودروسازی کشورمان اظهار کرد: «بسیاری از مردم توقع خودروی با کیفیت دارند و خودروسازانی که همپای ایران وارد این صنعت شدند، اکنون جزو غول‌های این صنعت هستند و کشور چین حدود 50 خودروساز دارد. برخی بر این باورند که مشکل صنعت خودروسازی ایران دولتی بودن آن است اما تجربه های موفق در خودروسازی دولتی وجود دارد. در عین حال خودروسازهای خصوصی نیز هستند که کارنامه قابل قبولی ندارند.» او در خصوص عملکرد برخی خودروسازهای خصوصی هم گفته است: «برخی خودروسازهای خصوصی قطعات خودروهای چینی را وارد و پس از اسمبل وارد بازار می‌کنند. خودروهایی که قیمت جهانی آن ها 17 تا 20 هزار دلار است و با محاسبه قیمت جهانی باید با قیمت 375 تا 450 میلیون در بازار ایران فروخته شود ، بین750 تا 990 میلیون تومان قیمت دارند. این در حالی است که پول مشتری یک سال نزد آن ها می‌ماند.» در ادامه هم به مقایسه قیمت جهانی و داخلی تعدادی از خودروهای مونتاژ شده پرداخته ایم که در جدول زیر می بینید برخی خودروها بیش از 2برابر قیمت جهانی به فروش می رسند.درخور ذکر است که قیمت دلار 24 هزارتومان در نظر گرفته شده است.

هایما

«هایما» که آبان سال گذشته تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران خودرو اعلام کرد امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود. براساس رصد بازار «هایما S7» اتومات در مدل 99 طی روزهای اخیر با توجه به رنگ آن، حدود675 تا 700 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است. «هایما S5» اتومات نیز در مدل 99 طی روزهای اخیر با قیمت 610 میلیون تومان در بازار معامله شد. این در حالی است که قیمت جهانی «هایما S7» حدود 22 هزار دلار است.

چری

چری دیگر خودروی چینی است که از سال 2006 که وارد ایران شد، طرفداران خودش را پیدا کرده و توسط مدیران خودرو در کشور مونتاژ می شود. براساس رصد بازار، «چری آریزو 5» در مدل 99 طی روزهای اخیر با توجه به رنگ حدود 460 تا 480 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است. «چری تیگو IE7 » هم در مدل 99 طی روزهای اخیر با قیمت 990 میلیون تومان در بازار معامله شد. این در حالی است که قیمت جهانی «چری آریزو 5» حدود 10 هزار و 800 دلار و «چری تیگو IE7 » هم 17 هزار و 730 دلار بوده است.

هیوندای

خودروهای خانواده هیوندای متعلق به کره جنوبی هستند و هیوندای، شرکتی است که در زمینه هایی همچون هوافضا، بیمه، آهن آلات و صنایع سنگین مشغول است و یکی از فعالیت های هیوندای، ساخت خودروی سواری محسوب می شود. در ایران، هیوندای توسط شرکت آسان موتور عرضه می شود و محصولات مختلفی از این شرکت همچون هیوندای آزرا، هیوندای سوناتا یا هیوندای توسان از سال 88 وارد کشور شدند و توانستند فروش خوبی را با توجه به قیمت خودروهای عرضه شده تجربه کنند. هم اکنون آزرا گرنجور با قیمت دو میلیارد و 400 میلیون تومان در بازار معامله می شود و سانتافه هم دو میلیارد تومان است. این در حالی است که قیمت جهانی آن ها 51 هزار و 375 دلار و 41 هزار و 360 دلار است.

رونق واردات قطعات به دلیل تصمیمات دولت

یک کارشناس حوزه تجارت خارجی به قطعه نیوز گفته است: «راه حل مقابله با واردات در صنعت قطعه، برنامه‌ریزی بلندمدت و حمایت دولت از تولید داخلی است و سیاست‌هایی مانند وضع تعرفه به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.» کبیری در خصوص نقش دولت در این زمینه می گوید: «عمده مشکل ما در این خصوص به تصمیم‌های دولت مانند تخصیص ارز 4200 تومانی به بعضی صنایع برمی‌گردد و این تصمیم باعث رشد ناگهانی بعضی کالاهای وارداتی به کشور می‌شود، برای مثال واردات لاستیک سنگین در سال 98 دوبرابر و نیم شد.» او حتی در جایی دیگر هم گفته است: «بخش عمده‌ای از قطعاتی که در گذشته توسط بعضی شرکت‌ها به نام تولید داخلی به خودروسازان داده می‌شد، وارداتی بود.»

حرف آخر

همان طور که خواندید برخی با وارد کردن قطعات خودرو تعرفه وارداتی کمتری پرداخت می کنند در حالی که قیمت خودرویی که به مشتری می فروشند بیش از دو برابر قیمت جهانی است و به نظر کارشناسان، همین سود کلان باعث رونق مونتاژ کاری بدون انتقال تکنولوژی در کشور می شود. کارشناسان بر این باورند که باید دستگاه های نظارتی به این موضوع ورود و دلیل این همه گران فروشی را بررسی کنند و همچنین برخی کارشناسان می گویند باید کارخانه های مونتاژ کار را هم موظف کرد حداقل درصدی از قطعات خودروهای تولیدی شان را از داخل تامین کنند تا به نوعی صنعت قطعه سازی هم رشد بیشتری داشته باشد.

 

منبع: روزنامه خراسان

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

واردات خودرو با بیت‌کوین صحت دارد؟

واردات خودرو با بیت‌کوین صحت دارد؟

در بازار خودرو ایران زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال واردات خودرو با ارزهای دیجیتال شنیده می‌شود‌‌. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اما با رد این موضوع می‌گوید که تجارت خودرو با بیت‌کوین امکان‌پذیر نیست.

TejaratNews.com/
واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‎‌شود؟

واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‎‌شود؟

شنیده‌هایی درباره واردات خودروی خارجی در سال 1400 به گوش می‌رسد. ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید آزادسازی واردات خودروهای خارجی گامی مثبت جهت کاهش قیمت خودرو است.

TejaratNews.com/
واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟

واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟

اگچه برخی اظهارات درباره واردات خودروی خارجی در سال 1400 شنیده می‌شود اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید تا زمانی که انتقال پول از سوی شبکه بانکی ممکن نباشد، احتمال واردات خودرو وجود ندارد و هر ...

TejaratNews.com/
واردات خودرو از مناطق آزاد نهایی شد

واردات خودرو از مناطق آزاد نهایی شد

کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در نهایت واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را تصویب کرد و این در حالی است که دولت با وجود کسب درآمد از این محل، چندان موافق این تصمیم نیست.

TejaratNews.com/
تخصیص ارز برای واردات خودرو در اولویت نیست

تخصیص ارز برای واردات خودرو در اولویت نیست

ريیس کل بانک مرکزی گفت: تخصیص ارز به واردات خودرو جزء اولویت‌ها نیست و در حال حاضر، کشور نیاز‌های ارزی مهم تری دارد،...

Borna.news/
تکذیب واردات خودرو برای خانواده شهدا و جانبازان

تکذیب واردات خودرو برای خانواده شهدا و جانبازان

مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران شایعات در مورد امتیاز و تسهیلات اعطایی واردات خودرو به خانواده شهدا و ایثارگران را تکذیب کرد.

Bartarinha.ir/
مجوز واردات خودرو برای جانبازان صادر شده است؟

مجوز واردات خودرو برای جانبازان صادر شده است؟

معاون فنی گمرک ایران هرگونه مجوز جدید در رابطه با واردات خودرو برای جانبازان 25 درصد به بالا و خانواده‌های معزز شهدا را تکذیب کرد و گفت که مصوباتی که اخیرا در فضای مجازی و رسانه‌ها در این باره مطرح شد...

TejaratNews.com/
آزادسازی واردات خودرو جدی‌ شد

آزادسازی واردات خودرو جدی‌ شد

احتمال «شکسته شدن قفل واردات خودرو در سال 1400» در حال تقویت است و سه سناریو را می‌توان برای عرضه خودروهای خارجی به بازار مصرف در نظر گرفت.

TejaratNews.com/
واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‌شود؟

واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‌شود؟

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400، گفت: در لایحه بودجه 1400، مبلغ 2000 میلیارد تومان برای واردات خودرو پیش‌بینی شده که با توجه به عملکرد گذشته و چشم انداز سال آتی، وصول این ردیف درآمدی بعید و دور ...

TejaratNews.com/
واردات خودرو در بودجه 1400 به روایت یک نماینده

واردات خودرو در بودجه 1400 به روایت یک نماینده

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 با بیان اینکه در لایحه بودجه 1400، مبلغ 2000 میلیارد تومان برای واردات خودرو پیش‌بینی شده، گفت که با توجه به عملکرد گذشته و چشم انداز سال آتی، وصول این ردیف درآمد...

Bartarinha.ir/
واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‌شود؟

واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‌شود؟

لایحه بودجه سال 1400 که چهارشنبه گذشته از سوی معاون پارلمانی ريیس‌جمهور تقدیم مجلس شد با حدس و گمان‌هایی در مورد آزادسازی واردات خودرو همراه بود. طبق لایحه بودجه سال آینده دولت 2 هزار و 40 میلیارد توم...

TejaratNews.com/
اعلام شرایط جدید واردات خودرو / چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند؟

اعلام شرایط جدید واردات خودرو / چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند...

با تصویب طرح جدید کمیسیون صنایع مجلس برای آزادسازی واردات مشروط خودرو، پس از ابلاغ این طرح به دولت، چهار گروه مجوز واردات خودرو خواهند داشت.

TejaratNews.com/
آزادسازی واردات خودرو چقدر جدی است؟

آزادسازی واردات خودرو چقدر جدی است؟

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: آزادسازی واردات خودروهای خارجی جدی نیست. به قدری موانع بر سر واردات خودرو زیاد است که از این پس افراد باید التماس کنند و منت بکشند تا یک نفر خودروی خارجی وارد کند...

TejaratNews.com/
چراغ سبز مجلس به اظهارات متفاوت وزیر صمت / واردات خودرو دست خود دولت است

چراغ سبز مجلس به اظهارات متفاوت وزیر صمت / واردات خودرو دست خود دو...

با عذرخواهی چند روز قبل وزیر صمت از مردم بابت کیفیت پایین خودروها، گمانه‌زنی‌هایی درباره تصمیمات جدید در حوزه واردات خودرو مطرح شده است. در همین حال، مجلسی‌ها نیز نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان ندا...

TejaratNews.com/
واردات خودرو توسط خودروسازان چقدر جدی است؟

واردات خودرو توسط خودروسازان چقدر جدی است؟

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: واردات خودروهای خارجی از سوی خودروسازها جدی نیست و اجرا نخواهد شد. واردات خودرو باید توسط نمایندگی‌های مجاز خودرو انجام شود.

TejaratNews.com/
سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال مستقر می‌شود ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه برق آزادی رفت بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

در حال بارگیری...