پایان رکود بازار فولاد نزدیک است؟

پایان رکود بازار فولاد نزدیک است؟

رکود در معاملات شمش و محصولات فولادی کشور در رینگ صنعتی بورس کالا و بازار آزاد خودنمایی می‌کند. در این شرایط، شروع فصل سرد سال به تعمیق رکود مصرفی می‌‌‌انجامد و...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  دنیای اقتصاد، البته معاملات شمش فولاد نسبت به بازار مقاطع طویل فولادی رکود کمتری دارد؛ چرا که نوردکار حتی در شرایط رکود مصرفی نیز به‌سادگی نمی‌تواند خطوط تولید خود را متوقف کند؛ بنابراین حداقل خرید در این بازار جریان دارد. در این شرایط طرح جهش مسکن از سوی مسوولان پیگیری می‌شود؛ هرچند هنوز برای اثرگذاری این سیگنال بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور زود است و باید منتظر این سیگنال بود.

 رشد بهای پایه شمش فولاد چه اثری بر بازار داشت

در حالی که تب و تاب رشد نرخ ارز در بازار داخل درحال فروکش کردن است و بهای مقاطع طویل فولادی نیز ظرف روزهای گذشته در مسیر تعدیل نرخ قدم برداشته بود، قیمت عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا پس از 6هفته کاهش نرخ، افزایشی شد. رینگ صنعتی بورس کالا روز گذشته میزبان عرضه 156هزار تن شمش فولاد بود که در وهله اول خریداران این محصول تقاضایی بالغ بر 185هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند که رقمی قابل‌توجه به‌‌‌شمار می‌‌‌رفت؛ هرچند در نهایت تنها 70هزار تن شمش فولاد در این رینگ مورد معامله قرار گرفت که این رقم حدود 45درصد حجم عرضه‌‌‌ها بود. بررسی معاملات شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا بیانگر آن است که عدم‌تطبیق حجم معامله و میزان تقاضای ثبت‌شده چند هفته‌‌‌ای است که در رینگ صنعتی بورس کالا جریان دارد و برخی فعالان بازار معتقدند که این موضوع به نوعی جریان‌‌‌سازی در بازار است. این فعالان بازار می‌‌‌گویند، برخی فولادسازان با نوردکارانی که ارتباط نزدیکی با آنها دارند، توافق کرده‌اند و این شرکت‌ها در زمان حراج، تقاضای بالایی را ثبت می‌کنند. درواقع این روش، شیوه‌‌‌ای برای جلب خریدار و رشد نرخ معامله شمش فولاد است. البته این تنها یک شایعه بر اساس برخی گمانه‌‌‌زنی‌‌‌هاست و تایید یا عدم‌تایید صحت و سقم آن بحث دیگری است.

دیروز رینگ صنعتی بورس کالای ایران میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 12هزار و 470تومان تا 13هزار و 50 تومان به‌‌‌‌‌‌ازای هر کیلوگرم بود. نرخ پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا پس از نیمه مرداد در مسیر کاهش قیمت قرار گرفت، به گونه‌‌‌ای که حداقل کف قیمت پایه برای هر کیلوگرم از این محصول از 13هزار و 420تومان در هفته منتهی به 15مرداد به 12هزار و 229تومان در هفته منتهی به شانزدهم مهر رسید. به این ترتیب کف قیمت پایه شمش فولاد در بازه چند هفته‌‌‌ای افتی حدود 9درصدی داشت. اما این روند کاهش نرخ پایه شمش فولاد در هفته جاری ادامه نیافت و حداقل قیمت پایه عرضه شمش فولاد در این هفته 170تومان بالا رفت.  

بررسی روند معاملات شمش فولاد در روز گذشته بیانگر آن است که اغلب معاملات انجام‌شده مربوط به محصولاتی بود که با کف نرخ پایه تعیین‌شده عرضه شده بودند. میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ دیروز نیز برابر 12هزار و 900 تومان بود که احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بهای تمام‌شده این شمش برای خریدار 14هزار تومان خواهد بود. خرید شمش فولاد در این قیمت، آن‌‌‌هم در شرایطی که میلگرد در بازار آزاد قیمتی حدود 15هزار و 100 تومان دارد، برای نوردکار توجیه اقتصادی ندارد. با وجود این، نوردکار نمی‌تواند به‌سادگی خطوط تولید را متوقف کند و چاره‌‌‌ای جز خرید ماده اولیه ندارد.

 ردپای نرخ ارز در قیمت شمش و مقاطع

شیوه تعیین قیمت پایه شمش فولاد ظرف ماه‌‌‌های اخیر تغییر کرده است و دیگر خبری از اثرگذاری مستقیم نرخ ارز نیمایی و بهای شمش فولاد صادراتی کشور یا نرخ شمش فولاد سایر نقاط دنیا در تعیین این قیمت پایه نیست؛ اما روند نوسان نرخ ارز نیمایی و آزاد و بهای شمش فولاد صادراتی کشور بر رفتار معامله‌‌‌گران این بازار اثرگذار شده و همین موضوع باعث می‌شود تا متقاضیان شمش، خریدهای خود را انجام دهند یا آن را به تعویق بیندازند. به این ترتیب این متغیرها به شکل غیرمستقیم بر قیمت پایه عرضه شمش فولاد، بهای معامله آن و حتی نرخ فروش مقاطع طویل فولادی اثرگذار می‌‌‌شوند. بنابراین ردپای نوسان نرخ ارز نیمایی و بهای شمش فولاد صادراتی کشور و همچنین وضعیت بازار صادراتی مقاطع طویل فولادی در رونق یا رکود معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا به شکل واضحی خودنمایی می‌کند.  

نرخ ارز در بازار آزاد ظرف روزهای اخیر رو به کاهش گذاشته است و در عین حال بازارهای صادراتی کشور نیز رونق چندانی ندارند؛ مجموع این دو سیگنال از تعمیق رکود در بازار داخل حمایت می‌کند. این رکود در بخش شمش و محصولات فولادی به چشم می‌‌‌خورد؛ هرچند نوردکاران به‌سادگی نمی‌توانند تولید را متوقف کنند. بنابراین تعمیق رکود در بخش محصولات فولادی بسیار قوی‌‌‌تر از شمش فولاد به چشم می‌‌‌خورد.

 تعویق الزام فولادی‌‌‌ها به ثبت در سامانه تجارت

در روزهای ابتدایی مهرماه وزارت صمت اعلام کرد که از دهم مهرماه تمامی عرضه‌‌‌کنندگان و خریداران محصولات فولادی در بورس کالای ایران ملزم به دریافت کد نقش و ثبت در سامانه تجارت هستند، اما زمان‌بربودن این موضوع باعث شده تا اجرای این طرح تا هفته اول آبان به تعویق بیفتد. بنابراین خبری از اثرگذاری این مصوبه جدید در رینگ صنعتی شمش و محصولات فولادی در هفته جاری و هفته آینده نخواهد بود.

 سایه رکود بر بازار مقاطع فولادی سنگینی می‌کند

افزایش نرخ پایه شمش فولاد در روز گذشته برای ساعاتی بر قیمت میلگرد در بازار آزاد افزود؛ به نحوی که بهای معامله هر کیلوگرم میلگرد سایز 16 در بازار آزاد تهران افزایش 150تومانی داشت. هرچند که این رشد قیمت با سیگنال‌های منفی ارزی خنثی شد و در ادامه از قیمت مقاطع در این بازار کاسته شد. شروع فصل سرما موضوع دیگری است که می‌تواند به تعمیق رکود مصرفی در بخش مقاطع طویل فولادی کشور ظرف هفته‌‌‌های آینده منجر شود. عموما فصل‌های بهار و تابستان زمان رونق بازار مقاطع طویل فولادی است؛ هر چند افت محسوس ساخت‌‌‌وساز در بخش مسکن ظرف بیش از یک سال گذشته، باعث شد تا این بازار در این فصول نیز رنگ رونق را به خود نبیند. در این شرایط مطرح شدن طرح جهش مسکن که با جدیت از سوی دولت پیگیری می‌شود، می‌تواند روند این بازار را در ماه‌‌‌های پایانی امسال تغییر دهد.

دولت با جدیت طرح جهش مسکن را دنبال می‌کند، اما به گفته فعالان بازار آزاد، هنوز برای اثرگذاری این سیگنال بر بازار زود است و با توجه به شروع فصل سرما در کشور و زمان‌بر بودن شروع چنین طرح‌‌‌هایی رکود فعلی حاکم بر بازار حداقل ظرف دوماه آینده ادامه‌‌‌دار خواهد شد.

local_offerبرچسب‌ها:
سهامداران فولاد مبارکه بخوانند(29شهریور) / فولاد به مدار صعود بازگشت

سهامداران فولاد مبارکه بخوانند(29شهریور) / فولاد به مدار صعود بازگ...

امروز سهام فولاد مبارکه با معاملاتی 70میلیاردی، رشد 0.4درصدی و قیمت پایانی 10,480ریال را رقم زد.

EghtesadOnline.com/
سهامداران فولاد مبارکه بخوانند(21شهریور) / روند نزولی فولاد با افت 2.8درصدی ادامه یافت

سهامداران فولاد مبارکه بخوانند(21شهریور) / روند نزولی فولاد با افت...

امروز سهام فولاد مبارکه با معاملاتی 120میلیاردی، افتی 2.8درصدی و قیمت پایانی 11,260ریال را رقم زد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی آینده قیمت فولاد / مذاکرات چه تاثیری بر فولاد می‌گذارد؟

پیش‌بینی آینده قیمت فولاد / مذاکرات چه تاثیری بر فولاد می‌گذارد؟

بازار فولاد ایران طی روزها‌ی اخیر دستخوش تغییراتی شده و آینده‌ این بازار را با ابهاماتی همراه کرده است. یکی از این ابهامات آینده مذاکرات وین است. صنعت فولاد در آینده چه تغییراتی می‌کند؟

TejaratNews.com/
ثبت حجم معاملات بیش از 115میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد با زیان همراه شد

ثبت حجم معاملات بیش از 115میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد با زیا...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با زیان 0.18 درصدی قیمت 10,830را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 107میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
ثبت رشد دو درصدی برای فولاد / فولاد برای دومین روز متوالی با رشد همراه شد

ثبت رشد دو درصدی برای فولاد / فولاد برای دومین روز متوالی با رشد ه...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با رشد دو درصدی قیمت 10,740را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 156میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (19 تیر) / فولاد مبارکه با خروج پول حقیقی‌ ها مواجه شد

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (19 تیر) / فولاد مبارکه با خروج پول ...

سهام فولاد مبارکه اصفهان اولین روز هفته را با سرخ‌پوشی آغاز کرد و تاثیر هزار و 634واحدی بر افت شاخص گذاشت. همچنین فولاد با خروج پول افراد حقیقی مواجه شد.

EghtesadOnline.com/
ثبت رشد یک درصدی برای فولاد مبارکه / 115میلیون برگه سهم فولاد دست به دست شد

ثبت رشد یک درصدی برای فولاد مبارکه / 115میلیون برگه سهم فولاد دست ...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با افت 0.1درصدی قیمت 10,260را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به تعداد 115میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
ثبت ارزش معاملات 63میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد به سیر صعودی بازگشت

ثبت ارزش معاملات 63میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد به سیر صعودی ...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با رشد 0.09درصدی قیمت 10,620را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به تعداد 60میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
ثبت ارزش معاملات 185میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد برای چهارمین روز متوالی با سبزپوشی همراه شد

ثبت ارزش معاملات 185میلیارد تومانی برای فولاد / فولاد برای چهارمین...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با رشد چهار درصدی قیمت 9,770را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به تعداد 190میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
تحلیل تکنیکال و بنیادی فولاد/ سیگنال خرید در فولاد صادر شد؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی فولاد/ سیگنال خرید در فولاد صادر شد؟

فولاد امروز را منفی آغاز کرد، اما با توجه به قیمت‌های جهانی حوزه فولاد خیلی زود مثبت و متعادل شد تا اینکه از نیمه‌های بازار با اقبال بیشتر خریداران به سمت صف خرید پیش رفت. آیا روند صعودی فولاد آغاز شد...

NabzeBourse.ir/
حمایت 73درصدی حقوقی ها از فولاد/ فولاد در کف قیمت روزانه معامله شد

حمایت 73درصدی حقوقی ها از فولاد/ فولاد در کف قیمت روزانه معامله شد

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با افت سه درصدی قیمت 11,580را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به تعداد 60میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
معاملات فولاد زیر ذره بین / فولاد افت یک و نیم درصدی برای خود رقم زد

معاملات فولاد زیر ذره بین / فولاد افت یک و نیم درصدی برای خود رقم ...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با افت نیم درصدی قیمت 11,930را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 45میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (15اردیبهشت) / فولاد مبارکه کام سهامدارانش را شیرین کرد

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (15اردیبهشت) / فولاد مبارکه کام سهام...

سهام فولاد مبارکه اصفهان سبزپوش شد و بر رشد شاخص کل تاثیر قابل توجهی گذاشت.

EghtesadOnline.com/
بازار فولاد هم دلال بازی شد/ معاون دادستان: 500 مشتری فولاد در بورس حرفه‌شان فولاد نیست

بازار فولاد هم دلال بازی شد/ معاون دادستان: 500 مشتری فولاد در بور...

معاون قضایی دادستان کل کشور با انتقاد از عرضه محدود فولاد در بازار گفت: همه تمرکز ما روی سکه است اما امروز فولاد به جای استفاده در تولید نقش کالای سرمایه ای را بازی می کند.

TasnimNews.com/
برنامه های توسعه ای شرکت فولاد هرمزگان جنوب/ فولاد هرمزگان، بهترین شرکت سرمایه گذاری فولاد مبارکه

برنامه های توسعه ای شرکت فولاد هرمزگان جنوب/ فولاد هرمزگان، بهترین...

نادری گفت: شرکت فولاد هرمزگان جنوب، یکی از بهترین شرکت های سرمایه گذاری در فولاد مبارکه است که پیشرفته ترین کارخانه فولاد سازی کشور را دارد و سرمایه شرکت، دو برابر شرکت فولاد خوزستان است.

Sena.ir/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری