فروش اوراق دولت تمام نمی‌شود / عامل اصلی ریزش بورس چه کسی است؟

فروش اوراق دولت تمام نمی‌شود / عامل اصلی ریزش بورس چه کسی است؟

با توجه به ریزش‌های اخیر شاخص بورس، کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، دلیل اصلی افت بازار در این روزها فروش اوراق از سمت دولت برای پوشش کسری بودجه دولت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام در طول هفته جاری با تحرکات منفی همراه بود. حتی شاخص هم‌وزن هم اوضاع خوبی را در روزهای گذشته از خود نشان نداده است.

دیروز شاخص بورس 2٫5 درصد معادل 38 هزار واحد افت را ثبت کرد و در یک ماه گذشته این رقم به شدت بزرگ و عجیب بود. محمد علی دهقان دهنوی، ريیس سازمان بورس روز گذشته دو سیگنال را به بازار سهام داد اول خبر خداحافظی از ریاست سازمان بورس و دوم نبود برنامه‌ای از سمت دولت برای فروش اوراق در هفته آینده.

دهقان دهنوی در مصاحبه خود گفته بود، باید به منشا فروش این اوراق توجه جدی شود. بخش اعظم فروش اوراق، ناشی از عملیات بازار باز بین بانک مرکزی و بانک‌ها است که ثبت آمار معاملات آن در بازار بدهی رخ می‌دهد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست. اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد و سود بانکی یا به عبارتی “سود علی‌الحساب” بانک‌ها به مردم عامل اصلی ریزش بورس در این روزهای است و در زمانی که بورس باید جذابیت لازم را برای سهامداران داشته باشد دولت با بالا بردن نرخ بهره از جذابیت آن کم می‌کند و نقدینگی را به سمت بانک که عامل تورم کشور است سوق می‌دهد.

این حرف ريیس بورس یعنی دولت هیج اوراقی را در بازار به مردم نفروخته است. اما چرا بازار منفی است؟

دلایل منفی شدن شاخص بورس

اولین دلیل منفی بودن بازار شوک و هیجانی است که به صورت روانی بر تصمیم معامله‌گران تاثیر گذاشته است. به عقیده جواد فلاحیان، کارشناس بازار سرمایه افت فعلی شاخص کل ناشی از شوک‌هایی است که بر رفتار مالی سهامداران اثر گذاشته است و گرنه عوامل بنیادی اثرگذار در بازار از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

دومین عامل منفی بودن بازار سیاست‌های نامشخص دولت در زمنیه انتشار اوراق و کنترل تورم است. و در وهله آخر مذاکرات برجام که تهدیدی برای افت قیمت دلار را در بازار شده است.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سهام درباره روند فعلی بازار سرمایه به تجارت‌نیوز گفت: بازار به لحاظ قیمت محصولات در منطقه، قیمت‌های جهانی و قیمت دلار در جای ارزنده‌ای قرار دارد اما اینکه چرا خریداری وجود ندارد چند دلیل دارد.

وی ادامه داد: دلیل اول کسری بودجه دولت و اوراق فروشی است که توسط دولت و بانک مرکزی در حال انجام شدن است. بنابراین این موضوع باعث شده تا نرخ اوراق درآمد ثابت در بازار روند افزایشی را داشته باشد. به گونه‌ای که YTM اوراقی که در بازار فروخته می‌شود به بالای 22٫5 تا 23 درصد رسیده است و این موضوع نکاتی است که در کاهش P/E بازار اثر می‌گذارد. این مساله موجب می‌شود تا تقاضایی در بازار دیده نشود.

خبری‌زاد افزود: دلیل دیگری که برای افت بازار در این روزها می‌توان در نظر گرفت، طول کشیدن مذاکرات برجام است. به دلیل آنکه تصویر از آینده اقتصاد کشور مبهم است افراد به درستی نمی‌توانند تصمیم بگیرند.

این کارشناس بازار در بخش دیگری گفت: در کنار اشخاص حقیقی و کنش آن‌ها در بازار، سهامداران حقوقی و نهادهای حقوقی که نقدینگی در اختیار دارند پولی به بازار تزریق نمی‌کنند زیرا در گیر و دار تغییر مدیرانشان هستند و به عنوان مثال شرکت‌های بیمه‌ و بانک‌ها هنوز تغییر مدیریتی نداشتند.

بازار در انتظار گزارش 6 ماهه

خبری‌زاد با بیان این موضوع که تغییر ريیس سازمان بورس تاثیر زیادی در بازار ندارد گفت: تاثیر این موضوع بیشتر روانی است و به نظر می‌رسد هفته آینده با انتشار گزارش‌های شش ماهه روند بازار تا حدی متعادل‌تر شود.

وی افزود: در کنار گزارش شرکت‌ها، گزارش شرکت‌های پالایشی‌ هم منتشر می‌شوند و می‌توانند به بازار کمک کنند حالا اینکه جرا هنوز کمکی نکرده‌اند به این دلیل است که هنوز نرخ‌ها در صورت سود و زیانی مشخص نشده‌اند و شفاف‌سازی این شرکت‌ها در هفته‌های گذشته بیشتر مبهم‌سازی بود.

وی در این باره تشریح کرد: فقط سه ماهه این شرکت‌ها اثرگذار نیستند و باید شش ماهه آن‌ها هم منتشر شوند تا تاثیر کامل خود را در بازار بگذارند.

مطالعه بیشتر: کدام سیگنال‌ها شاخص را منفی کرد؟/ افت قیمت در نمادهای کوچک بازار
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه

سهامداران بورس شکایت خود را به کجا ببرند؟

پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

اولین روز از سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) با حضور بیش از 90 اندیشمند و ارایه موضوعاتی همچون فینتک و بازار سرمایه اسلامی، رگ تک (RegTech)در بازار سرمایه، ابعاد و فرصت­ها،ابداعات د...

Sena.ir/
زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید

زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر شاخص کل همزمان بیانگر بازده نقدی و قیمت شرکت‌های بورسی است‌.

YJC.news/

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

شاخص بورس دوباره به عقب برگشت

سایت مدیریت فناوری بورس از دسترس خارج شد

سایت مدیریت فناوری بورس از دسترس خارج شد

به گفته روح الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس، امروز برخی از سرور‌های سایت TSETMC با مشکل مواجه شده است. دلیل این اختلال در حال بررسی است.

Bartarinha.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(25مهر) / بانکی‌ها بیشترین سهم از خروج پول 560میلیاردی امروز را به خود اختصاص دادند

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(25مهر) / بانکی‌ها بیشترین ...

افراد حقیقی امروز 560میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین سهام بانک...

EghtesadOnline.com/
چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات حاکی از آن است که شورای عالی بورس در تصویب تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تعلل کرده است.

TejaratNews.com/
«جادوی اعداد» به کتابخانه سازمان بورس رفت

«جادوی اعداد» به کتابخانه سازمان بورس رفت

سفری پرجنب و جوش به هنگ کنگ که یکی از مهم‌ترین مراکز قدرتمند مالی جهان است و حضور در یک کارگاه آموزشی در این کشور، زمینه نگارش کتاب «جادوی اعداد» می‌شود.

Sena.ir/
بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟