کاهش نقدشوندگی بازار سهام با تصمیمات سیاست‌گذار

کاهش نقدشوندگی بازار سهام با تصمیمات سیاست‌گذار

بازار سهام در هفته گذشته نخستین تجربه معاملاتی پس از وضع محدودیت نوسان منفی 2‌درصدی را پشت سر گذاشت تا پس از یک جهش موقت در دو روز اول، بقیه روزهای هفته را به رغم...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  پیامد مهم‌تر اما کاهش قابل ملاحظه نقد شوندگی و حجم داد و ستدها تا 50 درصد نسبت به قبل از وضع مقررات مزبور بود که اتفاقی نامطلوب به شمار می‌رود. در همین حال، تشدید محدودیت‌های غیر رسمی در زمینه فروش سرمایه‌‌گذاران حقوقی و ابطال برخی معاملات این نهادها هم علاوه بر آنکه باعث ایجاد دوگانگی در رعایت تساوی حقوق سرمایه گذاران شده، کاهش طبیعی انگیزه مشارکت این دسته مهم از فعالان بازار در سمت تقاضا را موجب شده است. این در حالی است که به لحاظ متغیرهای موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل نرخ ارز و قیمت‌های جهانی، فضای هفته گذشته مساعد بود اما وضعیت معاملات به ویژه در نیمه دوم هفته بی‌تفاوت نسبت به تحولات بنیادی دنبال شد. به نظر می‌رسد نتیجه اقدامات جدید سیاست گذاران لااقل تا به این جای کار، هر چند از شتاب افت قیمت سهام کاسته اما آثار منفی بر حجم معاملات و نقد شوندگی بازار بر جای گذاشته است.

بازاری که پایین نیاید، بالا نمی‌رود!

پویایی بازارهای مالی در همه جای دنیا وابستگی زیادی به آزادی مکانیزم عرضه و تقاضا و کشف لحظه‌ای قیمت‌ها بر اساس وزن کشی خریداران و فروشندگان دارد. در واقع، فلسفه بنیادین بازارهای مالی این است که مالکان دارایی مالی نه تنها اختیار خرید و فروش مایملک خود را دارند بلکه به واسطه هوشمند بودن و قصد حداکثرسازی منافع خودشان، بهترین تصمیم را در هر لحظه در مورد دارایی خود اتخاذ می‌کنند. به همین دلیل است که در نظریه بازار کارآ، فرض این است که قیمت، به شرط آزادی عمل نیروهای عرضه و تقاضا، منعکس‌کننده تمام تحولات مربوط به متغیرهای اقتصادی و غیراقتصادی در همان لحظه است و یک نشانگر مهم جهت تحلیل برآیند مفروضات اقتصادی سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود. هرگونه دخالت در این مکانیزم، بنابر تجربه موجود، نه تنها از پویایی بازار می‌کاهد بلکه در نهایت، قیمت‌ها را هم از خاصیت معرف بودن خود دور می‌کند و جذابیت فعالیت در بازار را برای سرمایه گذاران کاهش می‌دهد. یکی دیگر از تبعات دخالت در مکانیزم بازار، واکنش و تنظیم رفتار سرمایه‌گذاران متناسب با ماهیت دخالت‌هاست.

به‌عنوان نمونه، گروهی از فعالان کوتاه مدت بازار هستند که بر اساس هدف قیمت‌گذاری در کف مدنظر خود اقدام به خرید می‌کنند و در روند مثبت نیز پس از کسب بازدهی مورد انتظار سهام خود را به فروش می‌رسانند. حال، با تصمیم اخیر در بورس تهران، با کند شدن آهنگ تغییرات قیمت از یک سو و افت حجم معاملات از سوی دیگر و ترس از قفل شدن در صف های فروش، این گروه ترجیح می‌دهند که فعالیت خود را در بازار کاهش داده یا به تعویق بیندازند. به‌عنوان نمونه دیگر، ابطال یا جلوگیری از فروش سرمایه گذاران حقوقی، این سیگنال را ارسال می‌کند که به محض «عادی» شدن شرایط و حذف این محدودیت‌های غیررسمی، پتانسیل عرضه در نهایت با حذف محدودیت‌ها دوباره زیاد خواهد شد پس شاید خرید در شرایط فعلی چندان جذاب نباشد. پیامد خلاصه این وضعیت در یک جمله آن است که بازاری که در آن نتوان آزادانه فروخت، در آن کمتر کسی هم خرید می‌کند. به عبارت دیگر، بازاری که پایین نیاید، بالا هم نخواهد رفت؛ نتیجه‌ای که در تضاد با نیت وضع‌کنندگان محدودیت‌های کنونی در جهت کمک به بورس است.

بورس تهران و چشم‌انداز دلار

در بین متغیرهای موثر بر رونق و رکود بورس تهران، چشم‌انداز نرخ ارز از جمله مهم‌ترین عوامل به شمار می‌رود. در ماه‌های اخیر، پس از انتخابات آمریکا، این متغیر در بازه نسبتا بزرگی نوسان کرده و هنوز نشانه‌ای از ثبات پایدار به نمایش نگذاشته است. در چهار هفته گذشته، با افزایش نااطمینانی سیاسی، دلار در بازار آزاد از بازه 22 تا 23 هزار تومانی جدا شده و به کانال جدید 25 تا 26 هزار تومانی مهاجرت کرده است. به لحاظ نموداری، بازه 26000 تا 26500 تومانی یک محدوده مقاومتی برای دلار به شمار می‌رود. از منظر بنیادی اما عوامل حاضر از تداوم رشد نرخ ارز در کوتاه مدت پشتیبانی نمی‌کنند. در همین راستا، حجم عرضه در سامانه نیما کماکان مناسب بوده و با ثبت رکورد 5/ 1 میلیارد یورویی در بهمن ماه از تقاضا پیشی گرفته است.

از سوی دیگر، بر اساس آخرین گزارش های سازمان اوپک، تولید نفت ایران افزایش یافته و حدود200 هزار بشکه از کف تابستان فاصله گرفته است. این روند با توجه به ثبات مصرف در داخل، دلالت مهمی در زمینه افزایش صادرات نفت ایران در بردارد. همزمان، خبرگزاری رویترز، رشد صادرات نفت خام ایران به محدوده 400 تا 700 هزار بشکه‌ای را با اتکا به منابع گوناگون اعلام کرده‌ است. تحول سوم به رشد قابل ملاحظه قیمت نفت و مواد خام در بازارهای جهانی بازمی گردد؛ شرایطی که موجب شده نه تنها درآمدهای صادراتی ایران بهبود یابد، بلکه عرضه ارز در منطقه به دلیل افزایش درآمدهای نفتی بهبود یابد که به نوبه خود، شرایط وارد‌کنندگان مهم کالا در منطقه نظیر عراق را بهبود بخشیده است. از سوی دیگر، سیاست انبساطی پولی در غرب به‌طور سنتی موجب تقویت ورودی ارز با اهداف سرمایه‌گذاری به بازارهای در حال توسعه می‌شود. در همین راستا تقویت ارزهایی مانند لیر ترکیه و یوآن چین به‌عنوان شرکای تجاری ایران، در زمینه رقابت پذیری بیشتر کالای صادراتی ایران نقش ایفا کرده است.

در کنار همه اینها، چشم‌انداز تحولات سیاسی و احیای رسمی یا غیررسمی برجام نیز به‌طور بالقوه می‌تواند موید احتمال افزایش عرضه ارز باشد. به این ترتیب، مجموعه عوامل نموداری و بنیادی گویای آن است که نرخ برابری دلار در برابر ریال در کوتاه مدت با موانعی جهت رشد بیشتر مواجه است؛ وضعیتی که با عنایت به تاثیر مستقیم بر چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های بزرگ می‌تواند یکی از عوامل توضیح دهنده احتیاط خریداران سهام در بورس تهران باشد.

پیام رشد انتظارات تورمی در بازارهای جهانی

بر اساس آخرین پیمایش‌های علمی در زمینه انتظارات تورمی در ایالات متحده، این متغیر مهم به محدوده 3/ 3 درصد برای دوازده ماه آینده رسیده است. اهمیت این رقم زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم آمریکا از میانه دهه 90 میلادی تورم بالای 3 درصد را تجربه نکرده است. درهمین حال، به لحاظ رشد متغیرهای پولی نیز حجم پول و نقدینگی دلار در دوازده ماه گذشته به ترتیب 25 و 70 درصد افزایش یافته که بی‌سابقه است و ازسمت بانک مرکزی آمریکا هم کماکان تاکید بر ادامه سیاست‌های حمایت پولی وجود دارد. از مجموع تحولات انتظاری و پولی می‌توان گفت که احتمال بروز نگرانی‌های تورمی در غرب و دور شدن از هدف تورم سالانه دو درصدی بیشتر شده است؛ وضعیتی که هر چند ممکن است در نگاه اول، مشوق بازارهای کالایی و رشد قیمت‌ها باشد اما از سوی دیگر، احتمال رشد نرخ های بهره و واکنش های منفی دارایی‌های ریسک پذیر را در پی دارد. از این رو، به مصداق «هر خبر خوبی در عرصه واقعی اقتصاد برای بازارها خبر بد است» به نظر می‌رسد که فضای بعد از واکسیناسیون، برای بازارهای جهانی بیشتر مقارن با نااطمینانی و پایان خوش‌بینی کنونی باشد که دلیل عمده آن نیز به امکان تغییر مسیر سیاست‌های پولی در اثر پدیدار شدن آثار فشارهای تورمی مربوط است.

local_offerبرچسب‌ها:
10 پیش‌بینی از آینده بازارها و بورس / بازار سهام رونق می‌گیرد؟

10 پیش‌بینی از آینده بازارها و بورس / بازار سهام رونق می‌گیرد؟

در هفته اخیر بازدهی همه بازارها منفی بود و در این میان طلا پیشتاز همه بازارها بیشترین بازدهی منفی را ثبت کرد. اما در ادامه برای بازارها چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟

TejaratNews.com/
6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / احتمال رشد خوب بورس در بهار سال بعد

6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / احتمال رشد خوب بورس در بهار سال بعد

با وجود بازدهی سه رقمی شاخص بازار سهام در امسال اما به دلیل افت شدید از مرداد ماه تاکنون، کمتر سهامداری این بازدهی را لمس کرده است. با این حال برای آینده بورس چه چشم‌اندازی وجود دارد؟

TejaratNews.com/
سیگنال مهم برای بازار سهام / قاتل بورس مهار شد!

سیگنال مهم برای بازار سهام / قاتل بورس مهار شد!

از نگاه برخی کارشناسان بازار سهام از جمله مهدی سماواتی، قاتل اصلی بورس و عامل ریزش شاخص بورس نرخ سود بین بانکی است. این نرخ در دوره ریزش بورس تا 22 درصد هم افزایش یافته بود اما اکنون به زیر 20 درصد تق...

TejaratNews.com/
شوک خبری هیات مدیره سازمان بورس / 9 هزار میلیارد تومان پول جدید برای بازار سهام

شوک خبری هیات مدیره سازمان بورس / 9 هزار میلیارد تومان پول جدید برای بازار سهام

هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، در جلسه امشب افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام را تصویب کرد. از نگاه برخی، با این مصوبه 9 هزار میلیارد توم...

TejaratNews.com/
شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

در حالی که در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مانند فملی و شستا زیاد بود اما با شروع معاملات تقاضا کاهش یافت جای خود را به عرضه داد.

TejaratNews.com/
تزریق نوآوری‌های جدید در ساز و کار بازار سهام/ تاکنون 13صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه وارد فرابورس شده‌اند

تزریق نوآوری‌های جدید در ساز و کار بازار سهام/ تاکنون 13صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه وارد فرابورس شده‌...

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در آیین رونمایی از «بازار تامین مالی جمعی» و «شاخص صکوک فرابورس ایران» گفت: یکی از منابع تامین مالی جسورانه، بازار سرمایه است که از...

EghtesadOnline.com/
اتفاق مهم امروز بورس / جزيیات تغییر دامنه نوسان بازار سهام

اتفاق مهم امروز بورس / جزيیات تغییر دامنه نوسان بازار سهام

قرار است از امروز تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه عملی شود و به گفته یک عضو شورای عالی بورس تا یک ماه این تصمیم اجرایی خواهد شد.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / بازار سهام کی احیا می‌شود؟

تحلیل بورس امروز / بازار سهام کی احیا می‌شود؟

معاملات این هفته از بازار سهام با روندی نزولی آغاز شد و شاخص کل حدود نیم درصد افت کرد، این درحالیست که اخبار خوب در بازار سهام زیاد است اما اخبار خوب در جو منفی بورس انگار تاثیری ندارند.

TejaratNews.com/

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

در هفته اخیر نیز شاخص کل بورس 2٫6 درصد افت کرد و به مرز سطح یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید. برای هفته آینده کدام اخبار ممکن است بر روند بازار سهام تاثیر بگذارند؟

TejaratNews.com/

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

کاهش شدید تقاضا در بازار سهام

کاهش شدید تقاضا در بازار سهام

معاملات روز گذشته در ادامه روز شنبه، با افزایش عرضه و سرخ‌پوشی شاخص‌ها آغاز شد و این روند تا پایان معاملات تداوم یافت به‌طوری که شاخص کل بورس 8/ 0 درصد دیگر (10...

EghtesadOnline.com/

بازگشت تعادل به بازار سهام / رشد یک‌دست اکثر نمادهای بازار سهام

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل با رشد 1٫72 درصد به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید و رشد شاخص هم‌وزن نیز بیانگر رشد یک‌دست بازار سهام است.

TejaratNews.com/
شاخص بورس ارتفاع 1.2میلیون واحد را پس گرفت نماد معاملاتی "وگستر" حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می‌شود معاملات مثبت "البرز" و "ما" با رشد یک درصدی "تنوین" همراه با رشد یک درصدی ورودی های استان مازندران بسته شد کرونا چابهار را تعطیل کرد در گروه انبوه سازی فقط "وساخت" و "ثاخت" سبزپوش هستند "رمپنا" در صفر تابلو سبزپوش است غیراستاندارد بودن شرایط قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه شاخص در لحظات ابتدایی بازار 3688 واحد رشد کرد شاخص در لحظات ابتدایی بازار 3688 واحد رشد کرد عرضه و تقاضا در فرابورس عرضه و تقاضا در بورس توقف نماد معاملاتی "وسرمد" بورس امروز سه شنبه 19 اسفند 99/ فتح کانال 1.2 میلیون واحدی برای چندمین بار "غگیلا" و "شصدف"متوقف شدند آخرین آمار از توزیع دلار 4200تومانی / یارانه نقدی بهتر از یارانه ارزی است چهار ویرانگر عرضه مسکن پیش‌بینی قیمت طلا امروز 19 اسفند 99 اقبال جهانی به دستمزد منطقه‌ای نجات از فقر مطلق با آزادسازی سهام عدالت معاملات امروز، تعیین‌کننده جهت کلی بازار پیش‌بینی قیمت دلار امروز 19 اسفند 99 10 خبر مهم برای معامله‌گران / سیگنال‌های رسمی احتمالا موثر بر بازارها آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 19 اسفند چقدر بود؟ کورسوی امید به صعود بهاری بورس آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 19 اسفند 99 چقدر بود؟ چراغ سبز مجلس به حذف ثبت محضری خودرو پیش‌بینی بورس امروز 19 اسفند 99 / بازار امروز صعودی است؟ 4 نماد در انتظار تایید افزایش سرمایه مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد ایلان ماسک 27میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد! سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 بدترین اتفاق اقتصادی سال 99 چه بود؟ سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس توزیع مرغ با قیمت 15 هزار و 500 تومان/ موز را گران‌تر از 25 هزار تومان نخرید! / یارانه اسفندماه چهار... اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 سرنوشت عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا چه شد؟ محدودیتی در تولید مرغ نداریم آخرین صورتحساب سهام عدالت / صعود شاخص، سهام عدالت را نجات داد!

در حال بارگیری...